Kripto Para

Mastercard CEO’su Bitcoin’e ilgi duymuyor

  Son dönemde artışını hızlandıran ve büyük bir fiyat yükselişi yaşayarak zirveye ulaşan Bitcoine’e yönelik yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Mastercard CEO’sundan gelen son açıklama da kripto para piyasasında dikkat çekti. Kripto paraları daha önce çöp olarak tanımlayan CEO, dijital paralara ise ilgi duyduğunu açıkladı.

  Son ulaştığı zirve ile gündemden düşmeyen ve ilgiyle takip edilen Bitcoin tüm kripto paralar arasındaki değer farkını koruyor. Birçok teknoloji şirketinin kurumsal açıdan toplu yatırımlara yöneldiği ve fiyat artışını etkilediği bu dönemde Bitcoin zirveye ulaşmış ardından sert bir düşüş yaşamıştı. Fiyat hareketlilikleri ile gündemde yer alan Bitcoin ödeme yapılarında da kullanılmaya başlandı. Piyasalarda daha sık kullanılmaya başlayan Bitcoine’e yeni eleştiriler ise Mastercard CEO’su Ajay Banga tarafından geldi.

  Ajay Banga daha önce yaptığı bir açıklama ile Mastercard bünyesinde kripto paralarları kullanabileceklerini belirtmişti. Daha önce Mastercard’ın Bitcoin tabanlı bir ödeme altyapısı kullanılabileceğini belirten Banga, yaptığı yeni açıklama da tam tersi ifadelere yer verdi. Bitcoin’e karşı olduğunu verdiği röportajda dile getiren Banga, kripto paralardan çok merkez bankaları tarafından desteklenen dijital paraların kendisine çekici geldiğini belirtti. Bitcoin yatırımının hiçbir şekilde cazip gelmediğini ve ilgisini çekmediğini belirten Banga, Stablecoin’lere Bitcoin karşısında daha fazla ilgi duyduğunu dile getirdi.

  Bitcoin Volatil Bir Varlık 

  Ajay Banga açıklamalarında merkez bankaları tarafından desteklenen dijital paraların ilginç olduğunu bununla beraber Stablecoin’lerin daha fazla ilgisini çektiğini söyledi. Bitcoin’e ise ilgi duymadığını açıklamalarına ekleyen ünlü CEO, ilgi duymamasının nedenini Bitcoin’in volatil bir varlık olmasına bağladı.

  Bitcoin’in bu özelliği nedeniyle finansal sistemlerde sağlıklı olarak kullanılamayacağını belirten Banga, merkez bankaları tarafından destekli dijital paraların ilgisini çektiğini belirtti.

  Kripto Paralar Kötü Amaçlar İçin Kullanılıyor

  Banga, CEO’su olduğu Mastercard’tan Bitcoin ve türevleri olan kripto paraları destekleyeceği yönünde yapılan açıklamaların sadece volatilitesi en aza indirilmiş olan kripto paralar, yani Stablecoin için geçerli olduğunu hatırlattı.

  Daha önce yaptığı açıklamada kripto paraları çöp olarak nitelendiren Banga, kripto paraların finansal işlemlerin kullanılmasının yanında kötü amaçlar için kullanıldığını belirtti. Kripto paralar yerine merkez bankası destekli dijital varlıkların kullanılmasının daha önemli bir gelişme sağlayacağını açıkladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle