Kripto Para

Mt. Gox ödeyeceği 140 bin BTC için ödeme sistemini tanıttı

  2014 yılında, dönemin en büyük Bitcoin (BTC) borsası konumunda iken büyük bir hack saldırısına maruz kalan, çalınan 850 bin Bitcoin’in ardından iflas eden ve ardından saklı bir cüzdanda bulundurduğu yüksek meblağlarda Bitcoin ile geri ödeme seviyesine gelen Mt. Gox borsası yeni ödeme sistemini duyurdu.

  Mt. Gox borsası 2014 yılında yaşadığı çeşitli siber saldırı olaylarının ardından iflas etti ancak daha sonrasında saklı cüzdanlarda bulundurduğu yüksek meblağlarda Bitcoin’ler (BTC) ile kayıp yaşayan kullanıcılarına geri ödeme yapabilecek seviyeye geldi. Saldırı öncesinde söz konusu dönemde piyasadaki Bitcoin işlem hacminin yüzde 80’ini tek başına karşılayan borsa, uzun yıllar devam eden davaların ardından kayıp yaşayanlara bir ödeme yöntemi seçme olanağı tanıdı. Borsadan alacaklı olanlar, 10 Ocak 2023 tarihine kadar ödeme yöntemini ve kişisel bilgilerini sisteme tanıtmak zorunda.

  Hak Sahipleri İçin Son Tarih 10 Ocak 2023

  Mt. Gox borsası, kayıp yaşayan mağdurların ne şekilde ödeme alacaklarını kendilerinin belirleyeceği bir sistemi devreye aldı. Alacaklı olan hak sahipleri bu aşamadan sonra 10 Ocak 2023 tarihine kadar internet sitesi üzerinden ödeme yöntemlerinden birini seçmek ve kişisel bilgileri ile kayıt yaptırmak zorunda. Belirtilen tarihe kadar kayıt yaptırmayan kullanıcılar erken toplu ödeme, kripto para ile ödemelerin bir kısmı, banka havalesi veya fon transfer sağlayıcısı firma aracılığı ile söz konusu ödemeleri alma haklarını kaybetmiş olacak.

  Rehabilitasyon Planı Devreye Alınıyor

  Uzmanlar, bu hamle ile birlikte Mt. Gox borsası konusunda artık sürecin sonuna gelindiğini ifade ediyor. Ancak tüm fonların geri ödenmesinin uzun yıllar sürebileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere Japonya merkezli Bitcoin borsası olan Mt. Gox’un 2021 yılında belirlediği ödeme planına “rehabilitasyon planı” denilmişti. Tokyo’da bir mahkeme, Ekim 2021’de bu planı onaylamıştı ve borsaya atanan mütevelli heyeti, mahkeme onayından 1 sonra planı kabul etmişti. Atılan adımlarla birlikte 140 bin Bitcoin’i içeren ödeme, Ağustos ayı sonu için planlanmıştı.

  Duyurulan Sistem Dump Etkisi Yaratır Mı?

  Geçtiğimiz dönemlerde Mt. Gox borsasının geri ödeme yapacağı söylentileri ve konuya ilişkin gelişmelerin ortaya çıkmasıyla piyasada hareketlilikler yaşanmıştı. Bu hareketlilikler genellikle Bitcoin’de satış baskısı oluşturduğu için bir dump etkisi ile kendisini göstermişti. Zira borsanın geri ödemelere başlayarak piyasada yoğun bir satış baskısı oluşturabileceği, piyasaya sürülen binlerce Bitcoin’in, piyasada düşüşleri derinleştirebileceği algısı oluşuyordu. Borsanın ödeme sistemini duyurması ile birlikte henüz benzer bir dump etkisi görülmemiş olsa da ilerleyen günlerde neler olacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle