Kripto Para

Türkiye’de kripto vergisi nasıl olacak

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın son açıklamaları yerli kripto para camiasını tedirgin etti. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine uygulanacağı düşünülen vergi konusunda avukatlardan açıklama geldi…

  Bitcoin ve kripto paraların farkında olduklarını ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın son açıklamaları sektörde büyük ses getirdi. Elvan’ın, bu açıklamasından önce de bakanlığın yayınladığı bildiri kripto paralara yönelik vergi uygulaması getirileceği iddialarına yol açmıştı. Yerli kripto para yatırımcılarının ve kullanıcıların merak ettiği soruları avukatlar yanıtladı.

  Yerli kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü hukukçu Avukat Oğuz Evren Kılıç, gündemde yer alan kripto paralara vergi konusunu değerlendirdi. Kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan Kılıç, kripto paralara getirilecek verginin menkul sermaye iradı için uygulanan vergi sistemine benzetileceğini söyledi. Kendi görüşlerini paylaşan avukatın bu paylaşımı kripto para yatırımcıları arasında büyük etkileşim aldı.

  Türkiye’de Kripto Para Vergisi Detayları

  Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamaları neticesinde artık yerli kripto para camiasında vergi uygulaması getirileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Vergi düzenlemesinin hangi oranda olacağına ilişkin sorulara ise ünlü hukukçu Avukat Oğuz Evren Kılıç kendi yorumlarıyla yanıt verdi. Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı avukatın açıklamaları pek çok yatırımcı tarafından olumlu bulundu.

  Avukat Kılıç, halihazırda menkul sermaye iradı için uygulanan vergi oranlarının, kripto para piyasasında da gerçekleştirilebileceğini belirtti. Kılıç ayrıca vergilendirilmiş bir kripto para piyasasının, bireysel ve kurumsal yatırımcılardan daha fazla ilgi görüp güven kazanacağına vurgu yaptı.

  Kripto Para Piyasasında KYC Zorunluluğu 

  Türkiye’de kripto para sektörüne yönelik bazı düzenlemelerin gelebileceğine değinen Kılıç, şu ifadeleri kullandı: “Çok şükür ki, dijital para ile kripto para farkını idrak etmiş ve bunu vurgulayan bir devlet görevlisi varmış… Devletin kripto para konusunda yapacağı bellidir, telaşa gerek yok: Borsalara ve yatırım danışmanlığına sertifikasyon, yatırımcıya vergi ve KYC zorunluluğu.” Dünyanın pek çok yerinde kripto para borsalarında KYC zorunluluğu bir süredir uygulanıyor. Buna ek olarak Türkiye’de vergi uygulamasının getirilmesi ile diğer ülkeler için örnek teşkil edebilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle