Kripto Para

Kripto ticaret hacminde haziran çöküşü! Veriler ne söylüyor?

  Popüler kripto para borsalarından gelen kripto ticaret verilerine göre haziran ayında işlem gören hacim adeta çakıldı. Bir önceki aya göre yüzde 42 oranında gerileyen ticaret hacmi verileri kripto para fiyatlarına nasıl yansıyacak?

  Kripto para dünyasının önde gelen veri analizcisi CryptoCompare şirketinden gelen rapor, kripto para yatırımcılarını tedirgin etti. Piyasanın son dönemde bir dizi faktörden kaynaklanacak şekilde ticaret hacminde ciddi oranda düşüş olduğu ortaya çıktı. Kripto para piyasasında Bitcoin’in düşüş yaşaması, piyasanın gelen ticaret hacmini de olumsuz etkiledi. 

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, haziran ayında en düşük seviye olarak 28 bin dolarlı seviyelere inmişti. Fakat sürekli düşen oynaklık ile birlikte kripto para piyasasındaki işlem miktarında büyük bir düşüş görüldü. CryptoCompare raporunda haziran ayında en fazla 138.23 milyar dolarlık işlem yapıldığı ifade edildi. 

  Vadeli İşlem Piyasası Düşüşte

  Haziran ayındaki ticaret hacmi seviyesi, mayıs ayındaki en yüksek seviyeden tam yüzde 42.3’lük bir düşüş yaşadığını gösterdi. Kripto para borsaları genelindeki spot hacimlerden hesaplanan rakamlar, yüzde 42.7 oranında düştü. Bu düşüşler sürekli gerileyen kripto para fiyatları ve piyasadaki oynaklıktan kaynaklandı. 

  Aylık bazda bakıldığında vadeli işlem açık pozisyonların da yüzde 40 oranında gerilemesi yatırımcıları tedirgin etti. Analistler bu seviyenin de 16.4 milyar dolarlık bir düşüşe denk geldiği konusunda uyarılarda bulundu. Vadeli işlem açık pozisyonlarının 2021 yılının başından beri en düşük seviyelere gerilemesi, Bitcoin’de ayı piyasası söylemlerini doğrular nitelikte oldu. 

  Kripto Para Borsalarında Ticaret Hacmi Düşüyor

  Kripto para dünyasının önde gelen borsalarından gelen veriler de ticaret hacminin sadece 1 ayda ne kadar gerilediğini gözler önüne serdi. Binance gibi dev kripto para borsaları son 30 günde ciddi oranda ticaret hacmi kaybetti.

  Sektörün en büyük kripto para borsası olan Binance, verilere göre 668 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı. Mayıs ayındaki değerlere göre yüzde 56 oranında düşüş olması kripto para yatırımcılarını tedirgin etti. A sınıfı borsalardan biri olan Huobi Global, yüzde 40 oranında ticaret hacmi kaybetti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle