Kripto Para

En güvenilir kripto para borsaları hangileri?

  Kripto para borsalarının güvenlik altyapıları, parite çeşitliliği, veri gizliliği ve KYC uygulamaları gibi farklı alanlarda kıyaslanabilir. CryptoCompare araştırma şirketi bu kriterlere göre güvenilir borsaları sıraladı…

  Kripto para sektöründe önemli bir yer edinen borsalar, en az riskliden en çok riskliye olacak şekilde güvenlik bakımından sıralandı. Kripto para sektörünün önde gelen araştırma şirketlerinden CryptoCompare, 100 üzerinden değerlendirme yaparak kripto para borsalarını listeledi. Toplamda 68 farklı kritere göre puanlama yapıldı.

  Şirketin araştırmasına göre bu puanlamanın yüzde 15’i KYC uygulamalarından, yüzde 15’i yasal çalışmalardan, yüzde 15’i veri güvenliğinden yapıldı. Ayrıca yüzde 15’i güvenlik sisteminden, yüzde 20’si piyasa kalitesinden, yüzde 15’i çalışanlarından ve yüzde 5’i varlık çeşidinden yapıldı. Kripto para borsası güvenliği araştırması; CryptoCompare, CipherTrace, Global Digital Finance ve Flipside Crypto ortaklığıyla yapıldı.

  En Güvenli Hizmet Sunan Kripto Para Borsaları

  Araştırmada borsaların cüzdanlarına, paraları nerede tuttuklarına ve şirketin sigortalı olup olmadığına dikkat edildi. Bunun yanı sıra sertifika olup olmaması, borsadaki işlemleri takip edip etmemesi ve stabil oranı gibi kriterler göz önünde bulunduruldu. Yüzden fazla kripto para borsasının katıldığı bu kıyaslamada en güvenli kripto para borsası Coinbase oldu.

  Coinbase borsası, toplamda 9 farklı alanda 100’ün üzerinden 85.31 puan alarak listenin zirvesine oturmayı başardı. Borsanın güvenlik hizmeti sistemlerine 15 üzerinden 15 puan verildi. İkinci sıradaki güvenilir kripto para borsası 82.75 puanla Gemini kripto para borsası oldu. Güvenlik sisteminden 15 üstünden 13.8 alan Gemini, KYC uygulamalarından tam puan aldı.

  En Güvenilir 10 Kripto Para Borsası

  Araştırmanın sonuçlarına göre kripto para borsaları arasında kullanıcılarına en güvenilir hizmeti sunan ilk 10 kripto para borsası şu şekilde sıralandı.

  Coinbase,
  Gemini,
  Bitstamp,
  Kraken,
  itBit,
  Luno,
  Liquid,
  Cex.io,
  LMAX Digital,
  Bitfinex.

  Güvenilir kripto para borsaları listesinde 100’den fazla şirketin ismi yer alıyor. Büyük borsalardan Binance 13. sırada kendine yer buldu. Huobi Global kripto para borsası ise ilk 20’ye girmeyi başararak 19. sırada yer aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle