Kripto Para

Kripto para işlemlerine vergi yolda! Teklif sunuldu

  Kripto para işlemlerinin vergilendirilmesi konusu bu kez de Slovenya’da gündeme geldi. Slovenya’nın vergi dairesi, kripto varlıkları vergilendirme konusunda kuralları değiştirmek adına yeni bir teklif sundu. Vergi dairesi, kripto para işlemlerine %10’luk bir vergi getirilmesini önerdi.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde ciddi ölçülerde yaygınlaşınca, ülkelerin bu kontrolden uzak alan için çalışmaları da şekillenip hızlanmaya başladı. Zira Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların herhangi bir ülkeye bağlı olmaması, ülkelerin bu alanda tam anlamıyla kontrol sağlayamaması gibi nedenlerden ötürü ülkelerin kripto paralara yaklaşımları da şekillendi. Özellikle son dönemlerde sıkça gündeme gelen “kripto para işlemlerinin vergilendirilmesi” konusu, yeni önerilerle bu kez Slovenya’da gündeme geldi.

  Kripto Para İşlemleri İçin Yüzde 10 Vergi Önerisi

  Slovenya yerel basınında yer alan haberlere göre, ülkenin vergi dairesi olan Slovenya Cumhuriyeti Mali İdaresi (FURS), ülkenin kripto vergilendirme kurallarını değiştirmek adına yeni bir teklif sundu. FURS, kripto para harcamalarını ya da kripto paraların fiat paralara dönüştürülmesi işlemlerini içeren bir vergi uygulaması getirilmesini önerdi. Bu noktada FURS, uygulanacak olan verginin %10 olabileceğini teklif etti. Slovenya’da, mal ve hizmet harcamalarında ya da nakde dönüştürülen kripto paralardan vergi alınmak isteniyor.

  FURS, söz konusu vergilendirme planının, mevzuat değişikliklerinin kabul edilip onaylanması yolu ile uygulamaya koyulmasını istiyor. Bu aşamada FURS, kripto paralar ile ilgili olan gelirin, Slovenya’daki vergilendirme biçimini ciddi ölçülerde basit hale getireceğini de öne sürüyor. Vergi idaresi, sundukları önerinin onaylanması durumunda, kripto paralar ile yapılan söz konusu işlemlerde, çok sayıda işlemi incelemek zorunda kalmayacaklarını ifade etti.

  FURS Şu An Çok Fazla İşlemi Takip Etmek Zorunda

  Slovenya’da bu teklif ile getirmek istenen sistemin yanı sıra şu an farklı bir sistem uygulanıyor. Slovenya’da örneğin vatandaşlar bir ticari faaliyette herhangi bir kripto para trade’i yapmışlarsa bu noktada kripto para satışından elde edilen kazanç üzerinden “sermaye kazancı vergisi” ödüyor. Bununla birlikte FURS da mevcut düzende çok fazla işlemi incelemek zorunda kalıyor.

  FURS, bu nedenle gittikçe daha da dijitalleşen dünyada vergilendirme ve takip işlemlerinin daha basit hale getirilmesi gerektiğini savunuyor. Slovenya, Avrupa’da kripto paraların en çok benimsendiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle