Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 16 Mayıs 2022

  Kripto para piyasasındaki belirsizlik devam ederken, haftanın ilk işlem gününde öne çıkan haberler yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki inişli çıkışlı grafiği yakından takip eden yatırımcılar gelişmeleri anlık olarak takip ediyor.

  16 Mayıs 2022 Pazartesi gününde BTC ve popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamasında kripto paralara değindi: “Kripto varlıklar farklı yargı alanları arasında tutarlı ve uygun bir şekilde düzenlenmez ve denetlenmezse uluslararası finansal sistemi bozabilirler.”

  Bitcoin yatırımlarından büyük zarar eden El Salvador Başkanı Bukele, 44 ülkeden 32 merkez bankası ve 12 finans kurumla toplantı yapacağını ifade etti. Yatırımcıları heyecanlandıran bu toplantıda gündemin ana maddesi Bitcoin olacak.  

  Popüler kripto varlık alım satım platformu FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin’in geleceği hakkında Bitcoin’in ölçeklendirme eksikliği nedeniyle bir ödeme aracından ziyade bir değer deposu olacağını söyledi. Ünlü ismin bu açıklamaları kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  Altcoinlerde ise Solana, yıl başından beri ağ üzerindeki kilitli tokenlerin toplam değerinde yüzde 60 oranında değer kaybetti. Solana ağındaki TVL en fazla değer kaybederken Serum ve Solend fiyatlarındaki düşüş yatırımcıları tedirgin etti. 

  Kripto para piyasasını yerle bir eden Terra vakfı Luna Foundation Guard (LFG), rezervlerinin nasıl kullanıldığını açıkladı. LFG tarafından yapılan açıklamada vakıf, UST’nin sabitliğinin bozulmaya başladığı 8 Mayıs’tan beri bu rezervin UST’ye dönüştürülmeye başladığına dikkat çekti.

  GYEN isimli kripto paradan zarar eden yatırımcılar, ABD’li borsa Coinbase’e dava açtı. Borsanın, GYEN'in Japon Yeni'ne sabileneceği iddiasında bulunduğunu öne süren yatırımcılar, fiyatın dibi boylamasıyla milyonlarca dolar zarar ettiklerini söyleyerek Coinbase'e ciddi suçlamalar getirdi.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  Borsalardan gelen güncel verilere göre BTC, yüzde 1.32 kayıpla 29.517 dolarlı seviyelerden fiyatlanıyor. Lider altcoin ETH’deki satış baskısının artması yatırımcıları tedirgin ederken popüler altcoinlerde negatif görünüm sürüyor. XRP yüzde 2.44 oranındaki düşüşle piyasada en fazla değer kaybeden kripto para birimi oldu. Öte yandan ADA coin fiyatlarında yüzde 1 civarındaki yükseliş yatırımcıları memnun ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle