Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 5 – 11 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında volatil geçen bir haftanın ardından popüler altcoin projelerinde de önemli hareketlilikler görüldü. Altcoin piyasasında yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto para birimleri arasında Dogecoin (DOGE) hızlı yükselişleriyle dikkat çekerken yatırımcısının yüzünü güldürdü. 5 Mayıs ile 11 Mayıs tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projelerinin zirvesinde ise Cardano (ADA) yer aldı.

  Haftanın öne çıkan altcoin gelişmelerini özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  5 Mayıs Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonominin daha kötüye gitmemesi için faiz oranlarının arttırılması gerekebileceğini vurguladı. Bu gelişme lider kripto para birimi başta olmak üzere kripto para piyasasını kırmızıya boyadı. Gün içinde bazı popüler kripto para projelerinde ciddi oranda düşüşler yaşanırken popüler projelerde toparlanma kısa sürede sonuçlandı.

  Uniswap (UNI) v3 versiyonuyla likiditeyi daha da ileri götüren ve alım satım riskini azaltan özellikler getirmesiyle dikkat çekti. Kullanıcıların Ethereum ağı üzerinden çalışan tokenleri takas etmesine izin veren en popüler Ethereum tabanlı DEX olan bu platformdaki gelişmeler yakından takip edildi. Bitstamp borsası, yaptığı açıklamada on yeni kripto parayı listelemek için araştırma yaptıklarını duyurdu.

  Son dönedem en çok adından söz ettiren kripto para birimi olan Dogecoin, Nintendo, Coinbase, FedEx, General Motors ve Zoom gibi şirketlerin piyasa değerini de geride bıraktı. Yedi yıl önce bir internet esprisi olarak piyasaya sürülen Dogecoin'in piyasa değerinin artması yatırımcıları sevindirdi. Günün en çok kazandıran kripto para birimi yüzde 17.24 oranındaki artışla DOGE oldu.

  Cardano (ADA) fiyatında yüzde 14.66 oranındaki artış altcoin yatırımcılarının dikkatini çekti. SEC davasından iyi sonuçlar almaya devam eden Ripple (XRP) fiyatındaki yükseliş yüzde 15 seviyesine ulaştı. Polkadot (DOT) ise yüzde 12.36 oranında artışla günü kapatarak yatırımcısını sevindirdi. 

  6 Mayıs Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  6 Mayıs Perşembe gününde DOGE fiyatında sert bir düzeltme görülürken haftanın yıldızı Cardano yükseliş hareketine devam etti. XRP ve Binance Coin (BNB) fiyatındaki düşüşler yüzde 2 seviyelerinde kalsa da yatırımcısının beklediği yükseliş hareketi gerçekleşmedi. 

  Kripto para piyasasından alınan zincir üstü veriler, Dogecoin blockchaini üzerinde aktarılan miktarın en büyük iki kripto paraya kıyasla çok daha fazla olmasına rağmen, bu miktarın çok az sayıda işlem ile aktarıldığını gösterdi. Halka açık veriler, DOGE blockchaini aslında çok az kişinin kullandığını ve bu kişilerin işlem hacminin büyük çoğunluğunu oluşturduğunu ortaya koydu.

  Aralık ayından beri devam eden Ripple-SEC davasında bugün, kapalı bir oturum gerçekleşti ve Ripple yatırımcıları davanın bu oturumda çözüme kavuşacağı beklentisi içindeydi. Dünyanın en büyük karma dövüş sanatları birliği Ultimate Fighting Championship (UFC), kendi blockchain tabanlı taraftar tokenini başlatıyor. Bunun için Chiliz (CHZ) ile ortaklık anlaşması yapıldı. 

  7 Mayıs Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Kentucky Fried Chicken (KFC), Dogecoin ile ödeme alacağını duyurdu. Bu gelişme Dogecoin yatırımına olan talebi arttırdı ve 7 Mayıs Cuma gününde Dogecoin fiyatı yüzde 18 oranında yükselerek yeni bir rekor denemesi yaptı

  Ripple, AB’deki ODL koridoru ve birkaç kripto platformu birlikte 80 milyon XRP’ye yakın bir miktarı hareket ettirdi. Ancak bu gelişme XRP fiyatına olumlu yansımayınca yatırımcıların beklentileri sonuçsuz kaldı. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu SEC Başkanı Gary Gensler'den kripto para borsalarına düzenleme önerisi geldi.

  Stellar Development Foundation (SDF) tarafından yapılan açıklamada Stellar ile Visa arasında yeni ortaklık kurulduğu belirtildi. Stellar ekibi, ödeme devi Visa’nın yanı sıra ABD’nin finans devi Circle ve USDC’nin arkasındaki bir diğer şirket olan Tala ile beraber çalışacaklarını vurguladı. EOS Staking ödüllerinin değiştirilmesi ve enflasyon modelinin yükseltilmesi EOS fiyatına olumlu yansıdı ve kripto para uçuşa geçti.

  Cardano CEO'su Charles Hoskinson, Omega ekibinin prototipini geliştirmek adına 1.5 milyon dolarlık bütçe artışına gittiklerini aktardı. Ay sonunda Cardano’nun hafif istemci protokolü olan Mithril ve yeni Hydra prototipi hakkında bir sunum yapılması bekleniyor. Hoskinson, bu adımlar için “yüksek öncelikli” ifadesini kullandı.

  8 Mayıs Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Dogecoin fiyatındaki son yükselişin ardından 8 Mayıs Cumartesi günü kripto para biriminde sert düzeltme yaşandı. DOGE, XRP, DOT fiyatında düşüşler görülürken BNB ve ADA fiyatındaki yükseliş altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. Bitcoin’in neredeyse her büyük fiyat hareketini doğru tahmin eden ünlü emtia ve kripto para analisti Peter Brandt, bu sefer de ADA’dan pump beklediğini söylemesiyle dikkat çekti. 

  Aytemiz Alanyaspor, Socios.com ile ortaklık kuran son Türk futbol takımı oldu ve bu ortaklık ile birlikte ALA Fan Token’ları taraftarlarla buluşacak. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, son yaptığı açıklamada kripto para yatırımcılarını “dikkatli olmaya” davet etti. En iyi kripto borsası Binance’in CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, Dogecoin hakkında hayranlığını ifade eden açıklamalarda bulundu. 

  Kripto para piyasasında bazı uzman analistler, Dogecoin’deki bireysel yatırımların Ripple’a geçebileceğini düşünüyor. Böyle bir durum halinde XRP fiyatında ciddi artışlar görülebileceği belirtildi. Ancak bu beklentiler XRP fiyatına olumlu yansımadı. 

  9 Mayıs Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Dünyada kripto para hizmeti sunmayı düşünen bankalara İsviçre’nin çok uluslu yatırım bankası UBS de eklendi. Bu gelişme kripto para piyasasının geneline olumlu yansısa da 9 Mayıs Pazar gününde bazı kripto para projelerinde sert düşüşler meydana geldi. DOGE fiyatı yüzde 10 üzerinde kayıp vererek yatırımcısını üzdü.

  Günün en çok kazandıran altcoin projelerinin başında Cardano (ADA) geldi. ADA fiyatında yüzde 9.21 yükseliş olması yatırımcılarını sevindirdi. Binance Coin de bir miktar toparlanma belirtisi gösterdi. Başarılı kripto para trader’ı ve kripto stratejisti Kaleo, ölçeklenebilir Blockchain ağı TRON (TRX) için ileride büyük bir yükseliş beklediğini açıkladı.

  Google Trends’ten elde edilen verilere göre Dogecoin (DOGE), aranma hacimleri konusunda Bitcoin’i bu hafta ilk kez geride bıraktı. Ancak kripto para fiyatında son dönemde beklenen gelişmeler yaşamayınca düzeltme hareketleri daha sık görünmeye başladı. Merkezi olmayan finans (DeFi) altcoin projesi Rari Capital’in siber saldırıya uğradığı ve 10 milyon dolarlık kayıp yaşadığı açıklandı. 

  10 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftaya negatif görünümde başlayan kripto para birimleri arasında Binance Coin (BNB) fiyatında yüzde 4.55 oranında kayıp yaşandı. Elon Musk tarafından yeterli desteği göremeyen Dogecoin ise yüzde 20’ye varan çok büyük bir düzeltme yaşadı. DOGE fiyatındaki büyük düşüş altcoin yatırımcılarını da endişelendirdi. 

  Lider kripto para birimi BTC fiyatında düşüş yaşanırken, bazı altcoinler de bu durumdan olumsuz etkilendi. Bitcoin fiyatındaki düşüşte ABD borsalarının kapanışta düşmesinin etkili olduğu belirtildi. Özelikle Nasdaq’ta yaşanan sert düşüşün Bitcoin’i etkilediği ifade ediliyor. Bu gelişmeyle birlikte pek çok popüler altcoin fiyatında da kayıp yaşandı.

  Son haftaların öne çıkan kripto para birimi ADA fiyatında yüzde 7.17 oranındaki değer kaybı yatırımcının gözünden kaçmadı. XRP fiyatındaki yüzde 9.35’lik kayıp da yatırımcısını tedirgin etti. Binance borsasında listelenmeye başlayan SHIBA INU (SHIB) kripto para birimine olan talep artınca kripto paranın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

  11 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Kore Bankalar Federasyonu (KFB), ülkedeki kripto para borsalarının altcoin alım satım hacimlerindeki artış konusunda alarm verdi. Buna göre KFB, üye bankalardan müşterileri olan kripto para borsalarındaki altcoinler üzerinde kapsamlı bir denetim yapmalarını istedi.

  Yeni haftada ünlü bir kripto para analisti ve stratejisti olan Josh Rager, büyük yükseliş göstermeye hazırlandığına inandığı dört altcoin projesini paylaştı. Blockchain tabanlı oyun platformu WINK (WIN) ve gizlilik merkezli kripto para Verge (XVG) fiyatında uçuş yaşanacağını iddia etti.

  Popüler kripto para birimlerinin hemen hemen hepsinin fiyatında yükseliş olması yatırımcıların yüzünü güldürdü. Sert düzeltme etkisinden çabuk çıkan altcoin projelerindeki değer artışı BNB fiyatında yüzde 6.42, DOGE fiyatında yüzde 9.61 ve ADA fiyatında yüzde 7.33 şeklinde oldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle