Kripto Para

Kanada’da kriptoları da kapsayan yasa yürürlükte!

  Kripto madenciliğinin merkezlerinden biri haline gelen Kanada’da, Başbakan Justin Trudeau Acil Durumlar Yasası’nın yürürlüğe konulduğunu duyurdu. Kara para aklama ile mücadele kapsamlarını genişleten bu yasa, kripto paralara da etki ediyor.

  Dünya genelinde son dönemlerde kripto paraların popüler hale gelmesiyle birlikte daha çok gündeme taşınmaya başlayan “kara para aklama ile mücadele” konusunda bir yeni adım Kanada’dan geldi. Mayıs 2021’den sonra kripto para madencilerinin Çin’den göç etmeye başlaması ile birlikte madencilik işlemlerinde merkez ülkelerden biri haline gelen Kanada’da, Başkaban Justin Trudeau Acil Durumlar Yasası’nın yürürlüğe konulduğunu açıkladı. Söz konusu yasa, kara para aklama ile mücadele önlemlerini genişletiyor ve bir diğer yandan kripto paraları da etkiliyor.

  Başbakan Trudeau’nun Açıklamaları

  Kanada’da, ülke genelinde devam eden protestolara karşı Acil Durumlar Yasası yürürlüğe konuldu. Bu, yasanın kabul edildiği 1988’den bu yana ilk kez gerçekleşti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında “Bunu Kanadalıların güvende olmasını sağlamak, insanların işlerini korumak ve kurumlarımıza olan inancı geri kazanmak için yapıyoruz” sözlerine yer verdi. Söz konusu yasa orduyu da göreve çağırmayı mümkün hale getiriyor ancak Başbakan Trudeau, bu yönde bir planlarının olmadığını belirtti.

  Bankalara “Hesapları Dondurma” Yetkisi

  Kanada’da hükümet, yürürlüğe konulan Acil Durum Yasası ile esas olarak protestocuların mali desteğini kesmek istiyor. Öte yandan yasa ile birlikte serbest dolaşım ya da toplanma haklarının da geçici olarak askıya alınma ihtimali bulunuyor. Bunların yanı sıra, konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland’in açıklamalarına göre bankaların da mahkeme kararı veya hukuki sorumlulukları olmadan banka hesaplarını derhal dondurma hakkı bulunuyor.

  Yasa, Kripto Paraları da Kapsıyor

  Kanada’da yürürlüğe giren bu yasa ile kara para aklama ile mücadele önlemleri genişletiliyor. Başbakan Yardımcısı Freeland, yaptığı açıklamada protestoculara destek olma amacıyla para toplamak için kullanılan kitle fonlaması ve ödeme hizmetleri sağlayıcılarının Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkez’ine kaydolmaları gerektiğini ifade etti. Freeland ayrıca büyük ve şüphe uyandıran işlemlerin de derhal bildirilmesi gerektiğini belirtti. Freeland, bu uyarısının kripto paralar veya dijital varlıkları da kapsadığını vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle