Kripto Para

Japonya, DeFi sektörünü düzenlemeye geliyor!

  Merkezsiz finans (DeFi) sektörü, genel anlamda büyüyen kripto para piyasaları ile birlikte son dönemlerde çok hızlı bir büyüme elde etti. Ancak yine de dünya genelinde yasal düzenleyiciler hala bu alana el atmış değil. DeFi sektöründe ilk düzenleyici adımı atmak üzere Japonya regülatörü harekete geçmeye hazırlanıyor.

  Kripto para piyasaları 2017 yılında tarihi zirvelerini gördükten sonra 3 yıl boyunca sektör adeta nadasa çekildi. Daha sonra Aralık 2020’de kripto paralar ana akımda yer almaya başladı ve kriptolara olan ilgi patlama noktasına kadar ulaştı. Son dönemlerde hızla büyüyen kripto para ilgisi ve talebi, kendisinin kripto piyasalarının her alanında gösterdiği gibi merkezsiz finans (DeFi) sektöründe de gösterdi. Özellikle 2021 yılında DeFi piyasaları çok hızlı ve öngörülemeyen bir büyüme elde etti.

  Ülkeler DeFi’nin Büyüme Hızına Yetişemedi

  DeFi sektörü genel itibariyle merkezi finans kurum ve kuruluşlarını aradan çıkarmayı hedefliyor. Bunu amacı ise gelenekselleşmiş olan finansal güçte, üçüncü kişilerin elinden bu güçlerin alınması. DeFi bu yönüyle son dönemlerde çok ciddi şekilde ilgi artışı ile karşılaştı. Haliyle DeFi sektörüne son aylarda milyonlarca dolarlık sermaye girişi oldu. Ancak dünya genelinde denetleyici ve düzenleyici kurumlar bu alandaki hızın gerisinde kaldı. Haliyle DeFi sektöründe hala emsal oluşturabilecek bir denetleyici altyapı çalışması bulunmuyor. Ancak bu konuda ilk adımı Japonya atmaya hazırlanıyor.

  FSA, DeFi’de Uygulanması Gereken Kurallara Dikkat Çekti

  DeFi sektöründeki düzenleyici ve denetleyici yetersizliğinin oluşturduğu boşluğu fark eden Japonya Finansal Servisler Ajansı (FSA), finans teknolojileri ile ilgili olarak yayınladığı son raporunda DeFi sektöründe kuralların belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Söz konusu raporda DeFi sektörünün sağladığı faydalar ve fırsatların yanı sıra, bu sektördeki regülasyon eksikliklerine ilişkin endişeler belirtildi.

  Japonya’da Artan Kripto Para İlgisi

  Japonya, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında kripto para yatırımları konusunda çok büyük bir ilerleme kaydetti. 3,5 milyon kripto para yatırımcısının katılımları ile Japonya’da bu alandaki büyüme, geçen yıla göre 7 kat artış gösterdi. Japonya’da kripto para alanına katılımlar, birçok kurum ve şirketin de ilgisini çekti. Örneğin ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, bu büyümeyi göz ardı etmeyerek Japonya’ya giriş yaptı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle