Kripto Para

Jamaika ilk CBDC’sini bastı! İhraç başlıyor

  Kripto para sektörünün büyük bir genişleme elde etmesiyle birlikte ülkelerin de dijital varlık çalışmaları hız kazanmaya başladı. Bu alanda merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları, artık dünyanın pek çok yerinde daha fazla gündemde. Şimdi ise bu alanda adımlarını hızlandıran ülke Jamaika oldu.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den sonra çok ciddi bir büyüme ile karşılaştı. Daha önceleri de büyüyen sektör, bu ralliyle birlikte beklenmedik şekilde katlanarak büyüme gösterdi. Yatırımcıların yoğun şekilde sektöre girmesiyle ve bu sektöre akan sermayenin artık çok ciddi ölçülerde artmasıyla, ülkelerin de bu alandaki çalışmaları hızlandı ya da sıfırdan başladı. Ancak birçok ülke kripto para konusunda mesafeli bir duruş sergilerken, çalışmalarına merkez bankası dijital parası (CBDC) alanında ağırlık veriyor. Bu konuda son adımı Jamaika attı.

  Jamaika’da İlk CBDC Arzı Gerçekleştirildi

  Ülkeler arasında son dönemlerde neredeyse bir CBDC yarışı başlamış durumda. Çin’in tüm dünyada lider olduğu CBDC konusunda ülkelerin çalışmaları devam ediyor. Bu konuda daha önce hazırlıklara başlayan Jamaika Bankası (BOJ), 2021 sonuna kadar tamamlamayı planladığı pilot uygulamasının bir parçası olarak ilk arzını gerçekleştirdi. CBDC konusunda tahmin edilenden daha hızlı hareket eden BOJ, Pazartesi günü bir törenle basılan dijital paraları ilgili kurumlara dağıtmaya başlayacak. Atılan bu somut adımla BOJ, CBDC konusunda önemli bir yol daha kat etmiş olacak.

  Uygulama Sonunda 230 Milyon JMD İhraç Edilecek

  Jamaika’da kurumlara ve yetkili ödeme hizmet sağlayıcılarına toplamda 1,5 milyon dolarlık CBDC ihraç ediliyor. Pilot uygulama çerçevesinde yapılan bu çalışmada çok önemli bir adım da bu hafta atılmış oldu. Pazartesi günü mali törenle üretilen CBDC’ler sonrasında Jamaika resmi olarak canlı CBDC testlerine de başlamış oldu. Pilot uygulamaların sonunda toplamda 230 milyon JMD ihraç edilecek.

  Bir Sonraki Aşama: Vatandaşlara CBDC Dağıtmak

  BOJ tarafından kurumlara ulaştırılacak olan JMD’ler için kurumlar kendi test çalışmalarını yapacak. Bakan Clarke, hükümetin CBDC konusunda hızlı ilerlemeler kaydettiğini ifade etti. Jamaika’da milletvekilleri artık 2021 sonuna kadar oldukça yoğun mesaiyi harcayacak. Yapılacak olan çalışmalarla birlikte, bir sonraki aşamada Jamaika vatandaşlarına dijital paraların dağıtılması hedefleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle