Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 7 – 13 Haziran 2021

  Bitcoin fiyatında yine inişli çıkışlı bir hafta geride kalırken, son günlerde atak yapan BTC, yatırımcısını sevindirmeyi başardı. Uzun süredir kararsız bir görüntü ortaya koyan Bitcoin fiyatında yeniden yükseliş hareketleri görülüyor.

  Lider kripto para biriminin 7 Haziran ile 13 Haziran tarihleri arasındaki önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  7 Haziran Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi haftaya düşüş trendinde girdi. BTC fiyatının 35.815 dolarla başladığı pazartesi gününde yüzde 6.25 oranında kayıp yaşandı. Piyasaya yansıyan olumlu haberlerden etkilenmeyen Bitcoin fiyatı günü 33.578 dolar seviyelerinde kapatarak yatırımcısını üzdü

  El Salvador, Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olmasına rağmen Bitcoin konusunda çok büyük bir adım attı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in ülkenin resmi para birimi olduğunu kabul etti. Ünlü bir analist ve stratejist olan Mike McGlone ise BTC fiyatındaki gerilemenin sanıldığından hızlı toparlanacağını söyledi. 

  Bitcoin para biriminin, küresel ölçekte kabul görmesi için 10 yıla ihtiyaç duyulduğu fikrinde uzmanlar birleşmeye başladı. SyBridge Capital fonu kıdemli yöneticisi Troy Gayeski, BTC’den elde edilebilecek kazanç ihtimali henüz bitmediğine dikkat çekti. Bu sebeple, altının da aynı zamanda yükselmesi muhtemel olsa da Bitcoin’i tercih edeceklerini söyledi.

  8 Haziran Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC fiyatında yükseliş beklentisi olan yatırımcılar salı gününde de umduklarını bulamadı. Oldukça volatil geçen salı gününde lider kripto para birimi yukarı ve aşağı yönlü hareketlerini devam ettirdi. Bitcoin fiyatı günü yüzde 0.58 oranındaki kayıpla 33.382 dolar seviyesinden kapattı.

  Kripto para analiz ve yatırım şirketi CoinShares, yayınladığı son verisinde kurumsal yatırımcının Bitcoin yatırımını çekmeye başladığını ortaya koydu. Kurumsal yatırımcının CoinShares temelli portföyünde 141 milyon dolarlık BTC satışı yapması dikkatlerden kaçmadı. Popüler yatırımcı Crypto Ed, piyasaya genel bakışın iyi olmadığını, 30 bin doların altına gerilemenin bile mümkün olduğunu söyledi.

  Bitcoin'e fazlaca borçlanarak yapılan yatırımlar, MicroStrategy hisselerinin şubat ayından beri yüzde 63'ten fazla değer kaybetmesiyle sonuçlandı. Buna rağmen iş zekası devi, bu riskleri göz ardı etti ve Bitcoin satın almak için daha fazla borçlanmaya karar verdiğini duyurdu. Beyaz Saray’da teknoloji politikalarında danışmanlık yapan Tim Wu, değeri 1 milyon doları aşacak miktarda Bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı.

  9 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasına yansıyan olumlu haberlerin etkisi ile BTC fiyatında yükselişler görülmeye başlandı. Çarşamba gününde lider kripto para biriminin fiyatı yüzde 11.83 oranında hızlı bir şekilde arttı. Bitcoin yatırımcılarının uzun süren bekleyişten sonra yakaladıkları bu yükseliş rallisi sonucunda BTC fiyatı 37.314 dolar seviyesine kadar tırmandı. 

  Blockchain analitik firması Glassnode, kripto para borsalarında 22.550 BTC’lik çıkış kaydetti. Coinbase ve Kraken dahil olmak birçok kripto para borsasının para akışını takip eden şirketin açıklamaları piyasada kafa karışıklığı yarattı. ABD merkezli Kraken'in CEO'su Jesse Powell, sene sonu Bitcoin fiyatının yaklaşık olarak bir Lamborghini'yle aynı olacağı yönünde yaptığı yorumun arkasında durduğunu söyledi.

  Blockchain analiz şirketi Santiment tarafından aktarılan verilere bakıldığında, ha balinaların 2 milyar dolarlık Bitcoin satın alması dikkatlerden kaçmadı. Santiment’in analizine göre Bitcoin balinaları fiyatın 40 bin doların altında olduğu iki hafta içerisinde 2 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaptı. Son olarak Meksika’nın, Bitcoin‘i benimseyen Latin Amerika ülkeleri arasına katılacağı iddia edildi. 

  10 Haziran Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Hızlı yükselen BTC fiyatında satış baskısı da artış gösterdi. Bitcoin fiyatı perşembe gününde dünkü kazançlarından bir miktar geri verdi. Ancak Bitcoin fiyatındaki yükseliş trendinin devam edeceğine dair inanç kuvvetlendi. En büyük kripto paranın fiyatı yüzde 1.83 oranında gerileme yaşasa da 36.649 dolar seviyesinde tutunmayı başardı. 

  Amerikalı girişimci Anthony Scaramucci, Bitcoin’in değerinin tekrar artacağına inandığını söyledi. SkyBridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci, önümüzdeki 24 ay içerisinde Bitcoin‘in yeni zirveleri göreceğine inandığını açıkladı. 

  Senatör Elizabeth Warren, yorumlarıyla kripto paraları adeta topa tuttu. Bitcoin’in herhangi bir şey satın almak için berbat bir yöntem olduğunu savunan Warren, sektörde tüketicilerin korunmasına dair yeterli önlemlerin bulunmadığını vurguladı. Uzun süredir Bitcoin savunucusu olan Twitter CEO’su Jack Dorsey, senatör Warren’ın bu ifadelerine tepki gösterdi ve onu Twitter’da takip etmeyi bıraktı.

  El Salvador’un Bitcoin’e olan ilgisini artırması ve bazı yatırım şirketlerinin Bitcoin fonu başlatacağına ilişkin açıklamaları Bitcoin boğalarını hareketlendirdi. Ancak JP Morgan Chase analistleri, Bitcoin’in son dönemdeki grafiklerinde ayı sezonu sinyallerinin olduğunu ifade etti.

  11 Haziran Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında yükseliş hareketleri 11 Haziran Cuma gününde öne çıktı. Lider kripto para birimi, piyasaya yansıyan olumlu haberlerin etkisi ile yüzde 1.81 oranında değer kazandı. Bitcoin fiyatı bu artış ile birlikte günün sonunda 37.314 dolar seviyesinden işlem gördü.

  Milyarder yatırım bankacısı Ken Moelis, tam olarak hangi kripto paraya yatırım yapacağını belirtmese de Bitcoin’e sıcak baktığını belli etti. Ünlü milyarderin Bitcoin’e yatırım yapacağı iddiaları, yatırımcıları heyecanlandırdı. Teksas Bankacılık Departmanı açıklamasında, eyalet tarafından denetlenen bankaların bundan sonra müşterileri adına Bitcoin ve kripto para depolama hizmeti verebileceği belirtildi.

  MicroStrategy patronu Michael Saylor, Bitcoin eğitimini teşvik etmeyi amaçlayan Bitcoin Madencilik Konseyi’ne başkan seçildi. Konseyin kurulmasında fikirleriyle önemli katkıda bulunan Elon Musk ise konseyde herhangi bir görev alamadı. Öte yandan Hollanda Merkezi Planlama Bürosu Direktörü Pieter Hasekamp, hükümetin Bitcoin’i ve diğer kripto paraları hemen yasaklaması gerektiğini açıkladı.

  12 Haziran Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonunda Bitcoin fiyatında yaşanan geri çekilmeler 12 Haziran Cumartesi gününde de kendini gösterdi. Uzun bir süredir hafta sonlarında BTC yatırımcılarını üzen gerilemeler yaşanırken yüzde 4.95 oranındaki kayıp dikkat çekti. Bitcoin fiyatı bu düzeltmenin ardından 35.467 dolar seviyesine kadar geriledi. 

  Bitcoin fiyatında gerileme yaşanırken Bitcoin balinaları da alım yapmaya devam etti. Blockchain hizmeti Blockchain.com’a göre, halihazırda on binlerce Bitcoin’e sahip olan bir balina, yaklaşık 3.720 Bitcoin daha aldı.

  Bankacılık devi JP Morgan kıdemli analistleri, El Salvador’un Bitcoin hamlesini değerlendirdi: “2000’lerin başında dolarizasyonda olduğu gibi bu hareket istikrar endişelerini yok saymıştır. Bu hamle daha çok büyüme odaklıdır ancak IMF ile müzakeleri tehlikeye atabilir.”

  Bitcoin Taproot güncellemesi yüzde 90 oranında onay aldı. Bitcoin protokolünde yıllar sonra öne çıkan en önemli gelişme olan Taproot, artık yeterli madencilik desteğine sahip olmayı başardı. Çin’de madencilik yasağı sonrası Bitcoin hash oranı önemli ölçüde düşmeye başlamıştı. Son olarak Sichuan bölgesinde de madencilik faaliyetleri durdurulunca Bitcoin hash oranında düşüşler yaşanmaya devam etti.

  13 Haziran Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi Bitcoin yatırımcıları pazar gününde sevindirici bir piyasa hareketi ile karşılaştı. Piyasaya yansıyan olumlu haberlerin de etkisi ile birlikte Bitcoin fiyatı hızlı bir yükseliş trendine girdi. BTC fiyatında yüzde 10’un üzerinde bir değer artışı yaşanırken, günün sonunda 39.002 dolar ile önemli bir kapanışa imza attı.

  Tesla CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamada, Tesla’nın hiçbir zaman Bitcoin ödemesini tekrar kabul etmeyeceği iddiasının yanlış olduğunu vurguladı. Tesla’nın ilerleyen vakitlerde Bitcoin ödemelerini kabul edebileceği iddiaları BTC fiyatının yeniden yükselmesine yol açtı. Öte yandan kripto para analisti Tyler Swope, Bitcoin’in 150 bin dolarlık hedefine yıl sonuna kadar ulaşacağına inandığını söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle