Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 4 – 10 Ocak 2022

  2022 yılının ilk haftasında kripto para piyasası genelinde olumsuz bir hava görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki düşüşler Ethereum başta olmak üzere popüler kriptoları olumsuz etkiledi. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatı da geride kalan haftada peş peşe düzeltme yaşayarak yatırımcısını tedirgin etti.

  4 – 10 Ocak 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  4 Ocak Salı Ethereum Borsa Özeti

  Yeni yılın ilk günlerinde olumlu bir grafik çizen Ethereum, sonraki günlerde bu başarısını göstermekte zorlandı. Lider altcoin ETH fiyatında 4 Ocak Salı gününde yüzde 0.67 oranında bir artış göstermesi yine de yatırımcıları memnun etti. ETH bu yükseliş hareketi ile birlikte fiyatını yeniden 3.789 dolar seviyesine çıkararak yatırımcılarını 4 bin dolar hedefiyle umutlandırdı. 

  Ethereum ağında Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e geçişi sağlayacak olan Kintsugi’nin test ağında büyük bir sorun yaşandı. ETH geliştiricisi Marius van de Wijden, geçen hafta ortaya çıkan bir yazılım hatası yüzünden geçersiz blokların ağa gönderildiğini söyledi. Test ağının ikiye bölünmesi ETH fiyatında büyük etki yaratmadı. 

  ABD’de SEC başkanı Gary Gensler katıldığı TV programında kritik Ethereum sorusunu yanıtlamaktan kaçtı: “Bu tür halka açık ortamlarda herhangi bir projeden veya olası bir durumdan söz etmiyoruz. Bu şekilde yasal tavsiyeler vermiyoruz.” diyen Gensler, kripto para topluluğundan tepki topladı. 

  5 Ocak Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında yükseliş bekleyen yatırımcılar 5 Ocak Çarşamba gününde ters köşe oldu. Kripto para piyasası genelinde hissedilen sert düzeltme hareketiyle birlikte Ethereum fiyatı da yüzde 6.69 oranında değer kaybetti. Lider altcoin EH fiyatındaki bu sert düşüş sonrası fiyat 3.535 dolar seviyesine kadar geriledi. Bunun ardından analistler 4 bin dolar hedefi yerine 3 bin 500 desteğinin savunulması gerektiğini söyledi. 

  Kripto para merkezli hedge fonu Pantera Capital’in baş yatırım sorumlusu Joey Krug, Ethereum’un 2022 yılındaki performansına yönelik tahminde bulundu. Polkadot, Solana ve Cadano gibi rakip ağları Ethereum’un küresel hakimiyeti için tehdit görmeyen Krug, gelecek 10 yılda tüm işlemlerin Ethereum ağında yapılacağını kaydetti. 

  Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un şu an çok daha “hafif” ve ve ölçeklenebilir olması gerektiğini söyledi. Buterin’e göre 2022’nin ilk yarısında ETH güncellemesi tamamlanacak ve ağın performansında ciddi bir iyileşme görülecek.

  6 Ocak Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ETH boğaları ve ayıları arasında 3 bin 500 dolarlık destek için kıyasıya bir savaş verildi. Ancak 6 Ocak Perşembe gününde piyasada galip gelen ayılar oldu. Ethereum fiyatı gün içinde tutunma sinyalleri gösterse de yüzde 3.62 oranında değer kaybederek 3.407 dolara kadar geriledi. Bu gerileme ETH yatırımcısında ayı piyasası sinyalleri olarak okundu. 

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase CPO’su Surojit Chatterjee, 2022 yılında Ethereum’un özellikle Web3 ve merkeziyetsiz dünya çalışmalarında lider olacağını söyledi. Ayrıca Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu 2022 yılı içinde tamamen çözeceğini belirtti. 

  Kripto para yatırımları ile bilinen ünlü iş adamı Kevin O’Leary, portföyündeki kripto paraları açıkladı. Ünlü milyarder, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dışında Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve eşler arası ödeme ağı Hedera Hashgraph (HBAR) yatırımı yaptığını duyurdu. 

  7 Ocak Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki düzeltme hareketlerine bir yenisi daha eklendi. 7 Ocak Cuma gününde Ethereum fiyatında yüzde 6.23 oranında kayıp yaşanması pek çok ETH yatırımcısını korkuttu. Bu şekilde sert düşüşler beklemeyen yatırımcılar pozisyonları tasfiye ederken ETH fiyatında 3.195 dolar seviyesine kadar gerileme yaşandı. Analistler bu sefer de düşüş trendine devam eden ETH için 3 bin dolar desteğini işaret etti. 

  Wall Street’in milyarder isimlerinden Thomas Peterffy, kripto para birimlerine karşı bakış açısını değiştirdi. Önceden ETH için olumsuz konuşan ünlü milyarder, son açıklamasında 2022 yılında Ethereum alma tavsiyesinde bulunarak bunun portföyün yüzde 2 veya yüzde 3’ü kadar olması gerektiğini vurguladı. 

  Wall Street devi JP Morgan analistleri son raporlarında ETH yatırımcılarını uyardı. Ethereum’un DeFi alanındaki hakimiyetini kaybetme riski olduğunu söyleyen analistlere, ETH topluluğundan sert tepki gecikmedi Analistler Ethereum 2.0 güncellemesinin muhtemelen 2023 yılında sonuçlanacağını düşünüyor.

  8 Ocak Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde lider altcoin Ethereum fiyatında bir miktar toparlanma beklentisi vardı. Ancak ETH ayılarının satış baskısı yüzünden yüzde 3.61 oranında kayıp daha yaşandı. 8 Ocak Cumartesi gününde Ethereum fiyatının 3 bin dolar desteğine düşmesi yatırımcılarda büyük panik yarattı. ETH için kritik bir destek seviyesi gündeme gelmiş oldu. 

  Lider altcoin Ethereum, Mart 2020’den bu yana görülmeyen aşırı satım seviyesine ulaştı. Yatırımcıların yerel dip ve zirveleri belirlemek için kullandığı Göreceli Güç Endeski (RSI) verilerine göre ETH aşırı satış seviyesinde gözüktü. Bu veriler ETH yatırımcılarını panik satışlarına sevk etti. 

  Ethereum blockchain’i üzerine kurulu merkeziyetsiz video streaming platformu Livepeer, 20 milyon dolar yatırım aldı. B serisi fon toplama maratonuyla adından söz ettiren Livepeer, gelecekte video NFT desteğini de ekleyeceğini duyurdu.

  9 Ocak Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasasındaki olumsuz havayı bir nebze olarak dağıtan bir yükseliş tepkisi geldi. ETH fiyatı 9 Ocak Pazar gününde yüzde 2.28 oranında kısıtlı bir toparlanma sinyali gösterdi. Ancak bu hareket ETH’nin yeniden yükseliş trendine girebilmesi için yeterli olmadı. Günün sonunda borsalardaki ETH fiyatı 3.150 dolardan fiyatlandı. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Pantera Capital CIO’su Joey Krug, Ethereum’un dünyanın finansal alanının baskın bir parçası olma noktasına kadar gelişeceğini vurguladı. ETH destekçilerinden beğeni toplayan ünlü yönetici, gelecek yıllarda Ethereum ağının daha fazla önem kazanacağını söyledi. 

  Popüler kripto para analisti Justin Bennett, Ethereum (ETH) geleceğine yönelik önemli tahminlerde bulundu. ETH’nin 2017 ile 2020 yılları arasındaki grafiğine benzer bir yön izlediğini söyleyen analist, Ethereum’un yükseliş üçgeninden kopuyor olabileceğine dikkat çekti. Bu açıklama ETH yatırımcılarında endişe yarattı. 

  10 Ocak Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününe büyük umutlar ile başlayan Ethereum yatırımcıları yine bekledikleri performansı göremedi. ETH grafiğindeki düşüş sinyalleri hem yatırımcılar hem de tecrübeli analistler tarafından takip edildi. Lider altcoin ETH 10 Ocak pazartesi gününde yüzde 2.06 kayıpla yeniden 3 bin dolar desteğini test etti. 

  Kripto para topluluğunun en ünlü isimlerinden Cobie, sosyal medyada yaptığı kampanya ile adından söz ettirmeyi başardı. Cobie özellikle sosyal medyadan NFT’lere ve kripto paralara mesafeli duran kişilere 10 bin dolar kazanma fırsatı sundu. Cobie’nin yayıncılara yaptığı teklif en çok Ethereum yatırımcıları tarafından ilgi gördü. 

  ABD’nin ünlü isimlerinden Joe Rogan, “Şu an gördüğümüz şey ya tamamen çöküş ya da doğru gemiye binebilmek ve hayatlarımızı düzeltebilmek için bir fırsat” sözleriyle kripto para piyasasını özetledi. Rogan ayrıca Ethereum’un alacağı güncelleme ile sıçrama kaydedebileceğini söledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle