Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 27 Nisan – 3 Mayıs 2021

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında yeni rekorların kırıldığı haftada yatırımcıların yüzünü güldüren çok sayıda gelişme yaşandı. Haftaya yükseliş trendinde giren ETH fiyatı, ağ üzerindeki iyileştirmeler ve yatırım haberleriyle yukarı yönlü hareketini sürdürdü. 

  27 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasında Ethereum fiyatındaki gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  27 Nisan Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın ikinci işlem gününde Ether fiyatı, hızlı yükseliş göstererek tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu geliştirdi. Kripto para basınında yer alan önemli haberlerin etkisiyle ETH fiyatında yüzde 5.22 oranında yükseliş görüldü ve günün kapanışı 2.665 dolar seviyesinde tamamlandı. 

  ETH fiyatında yeni rekoru getiren gelişmelerin başında Avrupa Yatırım Bankası’ndan gelen dijital tahvil haberleri oldu. Dev banka, Ethereum ağı üzerinden 2 yıllık dijital tahvil piyasaya süreceğini açıklamasının ardından lider altcoine olan talep kısa sürede yükseliş gösterdi. Kripto para uzmanları ETH fiyatına olan talebi yorumladı ve yükseliş beklentilerini açıkladı. 

  Kripto para veri analiz şirketi Santiment tarafından aktarılan bilgilere göre balinaların akın ettiği altcoin Ethereum oldu. Balinalar, son düşüş esnasında indirimli fiyattan ETH alma konusunda adeta birbirleri ile yarıştı. Alman devi Deutsche Bank’tan kripto paraların geleceğine yönelik bir değerlendirme geldi.

  Deutsche Bank analistleri, kripto paraların insanların yaşamında kalmaya devam edeceğini söylerken, Bitcoin (BTC) için vazgeçilmez olmadığı vurgusu yapıldı. Buna göre Ethereum, gelecekte rakibi Bitcoin’i geride bırakabilir. Son olarak ünlü rapçi Eminem, popüler NFT platformu Nifty Gateway aracılığıyla Pazar günü kendi NFT serisini başlatıyor. Bu gelişmeler ETH fiyatına olumlu yansıdı. 

  28 Nisan Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoinin fiyatındaki yükseliş Çarşamba gününde de kademeli olarak devam etti. Piyasadaki olumlu havayı sürdüren varlığın değeri her geçen gün artmaya başladı. Özellikle son dönemde altcoin yatırımcılarının dışında kurumsal firmalardan da büyük talep görmeye başlayan ETH fiyatı yüzde 3.05 oranında yükseldi

  Güne 2.665 dolar civarında başlayan ETH, son dönemdeki olumlu gelişmelerin etkisiyle kapanışı 2.746 dolarda yaptı. Böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesi rekoru da tazelenmiş oldu. Kripto para uzmanları, Kanada’da üç farklı Ethereum ETF’si başvurusunun onaylanmasından sonra büyük bir yükseliş trendinin başladığını vurguladı.

  Analistler, Viewbase verilerine göre Bitcoin ve kripto para borsalarındaki ETH arzının çok hızlı bir şekilde azalmaya devam ettiğini vurguladı. Ethereum hali hazırda bir dizi güncelleştirme ile ağ ücretlerini düşürmüş olsa da önümüzdeki bir kaç ay içerisinde ağa gelmesi beklenen güncelleştirmeler de etkili oldu. ETH fiyatı böylelikle son 5 gündür yükselişini sürdürdü. 

  29 Nisan Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  ABD’nin en büyük bankası olan JP Morgan analistleri, kripto para birimleri hakkında yayınladıkları güncel raporda Ethereum’dan övgü dolu sözlerle bahsetti. JP Morgan uzmanları, Ethereum’un uzun vadede Bitcoin‘i geçmesini bekliyor. Bu raporun kripto para basınında yer alması da yatırımcıların ETH olan talebini arttırmayı başardı.

  Analistler, açık pozisyon verilerinin Ethereum vadeli işlemlerinde, Bitcoin’dekine oranla daha iyi likidite koşulları olduğuna dikkat çekti. Ethereum tabanlı ekonominin parçası olan DeFi’ın sürekli büyümesine de ayrı bir parantez açıldı. 

  Uzmanlara göre DeFi’nin giderek büyümesi en büyük ikinci kripto paranın Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı bir yükseliş yaşayabileceğinin göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu gelişmelerin ışığında lider altcoin fiyatında volatil bir gün geçse de yükseliş trendini korumayı başardı. Günü yüzde 0.39 artışla 2.752 dolar seviyesinde kapatmayı başaran ETH yatırımcısını sevindirdi. 

  30 Nisan Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Son dönemin en gözde altcoin projesi olmaya devam eden Ethereum, kripto para piyasasındaki ağırlığını da arttırmaya başladı. 930 milyon dolarlık Ethereum opsiyon sözleşmesinin vadesi dolarken uzmanlar fiyatta yükseliş beklediklerini sık sık açıklamaya devam etti. Bu gelişmelerin ışığında ETH fiyatındaki yükseliş rallisi hız kesmedi.

  Cuma gününde de yükselişi sınırlı kalan ETH fiyatında yüzde 0.56 oranında bir artış görüldü. Ancak uzmanlar, son 1 haftadır yükselen lider altcoin fiyatındaki satış baskısının artmasına rağmen fiyatta düşüş yaşanmamasını olumlu buldu. ETH fiyatı günü 2.772 dolar seviyesinde kapatırken kripto para basınında öne çıkan haberler şunlar oldu.

  Santiment tarafından paylaşılan istatistiklerde, tüm zamanların en yüksek değerini elde eden ETH ile BTC arasındaki hakimiyet oranının iyiden iyiye azalmaya başladığına dikkat çekildi. Altcoin yatırımcılarının radarına takılan bu rapor, ETH fiyatındaki yükseliş trendinin devam edeceğinin bir göstergesi olarak tanımlandı. 

  CoinMarketCap verileri de son birkaç ayda Bitcoin piyasa hakimiyetinin azaldığını ve Ether'in ise güç kazandığını ortaya koyuyor. Öte yandan yeni bir ATH yapan Ethereum’un toplam piyasa değeri de bu yükselişle beraber PayPal’ın toplam değerini geçti. Bu gelişmeler Ether yatırımcısının yüzünü güldürmeye yetti.

  1 Mayıs Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında büyük bir ralli başlarken, yatırımcılar yükselen fiyattan dolayı memnun kaldı. Son 1 haftadan fazla süredir yükseliş hareketlerini yapmaya devam eden Ethereum, geride kalan 2 işlem gününde yatay seyir çizmişti. ETH fiyatında yüzde 6.20 oranında yükseliş yaşanması lider altcoin yatırımcılarına bayram yaşattı.

  Güne 2.772 dolar seviyesinden başlayan ETH, 1 Mayıs Cumartesi günü kapanışı 2.944 dolardan yaparak 3 bin dolar beklentisi olan analistleri umutlandırdı. Ethereum fiyatındaki yükselişin bir süre daha bu şekilde devam edeceğini belirten yorum ve değerlendirmeler yapıldı. 

  Fundstrat Global Advisors, Ethereum fiyatına yönelik bullish tahminini son raporunda yeniledik ve ETH için yıl sonunda 10 bin dolar tahmininde bulundu. Ethereum’un piyasa değerinin Bitcoin’den düşük olduğu ancak işlem ücreti gelirinin Ethereum’da daha yüksek olduğu görülüyor. Öte yandan kripto para basınında yer alan ETH alım haberi de büyük ilgi gördü.

  2 Mayıs Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum fiyatı rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken Ethereum 2.0 ile ilgili önemli adımlar da atılmasıyla kripto para yatırımcılarının dikkatini çekiyor. Ethereum’un Proof-of-Work tabanlı yapısından Proof-of-Stake tabanlı yapısına geçişin önemli adımlarından birisi olarak görülen Steklo ağı resmen hayata geçirildi. Bu gelişme kripto para piyasasında uzun bir süredir fiyatlanıyordu. 

  ETH fiyatında yeni rekorların ve ATH seviyelerinin görülmesinin arkasındaki sebeplerden biri de ağ üzerinde yapılan geliştirmeler oldu. Son etkinleştirme ile birlikte Ethereum ağının iki farklı versiyonunda bulunan istemciler birbirleri ile ilk defa etkileşimde bulundu. Böylelikle güncelleme ve geçiş konusunda çok önemli bir adım atıldı.

  Lider altcoin fiyatı bu olumlu rüzgarın etkisiyle 2 Mayıs Pazar gününde de yükselişine ara vermeden devam etti. Gün içinde en yüksek 2.984 dolar seviyesine kadar yükseliş yaşanırken analistler 3 bin dolar beklentilerini sürdürdü. ETH fiyatı günü yüzde 0.19 değer artışıyla 2.059 dolarda kapamayı başardı

  3 Mayıs Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatındaki olumlu görünüm bambaşka bir seviyeye çıktı. Lider altcoin fiyatında 3 Mayıs Pazartesi gününde yüzde 16.21 oranında yükseliş meydana geldi. Özellikle son dönemde Bitcoin dominansında yaşanan düşüş, ETH fiyatındaki yükselişlerin habercisi gibiydi. 

  Eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal, Ethereum’un performansını 2021’in başından bu yana diğer tüm büyük ticarete konu varlıklarla karşılaştırarak çok kazançlı olduğunu yineledi. Uzman isim ETH fiyatında yıl sonuna kadar yükselişlerin yaşanacağını söyledi. 3.000 dolar seviyesini aşan Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin’i de dolar milyarderi yaptı. 

  27 yaşındaki Rus kökenli Kanadalı programcı dünyanın en genç dolar milyarderi olan ikinci kişisi konumuna ulaştı. Vitalik Buterin’in cüzdanında 333 bin 500 ETH bulunduğu biliniyor. Ethereum pazartesi gününe 2.950 dolarla başlayıp 3.429 dolarla kapatarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle