Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 23 – 29 Kasım 2021

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) geride kalan haftada yatırımcısını sevindiren bir performans ortaya koydu. Kripto para piyasası genelinde belirsizlikler devam ederken Ethereum fiyatında kademeli yükselişler olması dikkat çekti. ETH fiyatı sert düzeltmeyle karşılaşsa da kısa sürede toparlayarak yatırımcısına kazandırmayı sürdürdü.

  23 Kasım ile 29 Kasım 2021 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  23 Kasım Salı Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasası genelinde negatif bir görünüm vardı. Ancak 23 Kasım Salı gününde ETH fiyatında hızlı bir toparlanma sinyali görüldü. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, 4 bin dolar desteğinde başladığı günde yüzde 6.20 oranında değer kazandı ve 4.340 dolardan kapanış yaptı. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP topluluğundan gelen Ethereum konusundaki eleştiriler karşısında sessizliğini korudu. SEC üyesi Hester Peirce, Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı şeklindeki soruya yanıt vermedi.

  Three Arrow Capital’in CEO’su ünlü kripto milyarderi Zhu Su’dan Ethereum’a yönelik bir paylaşım geldi. Ethereum topluluğunun yeni üyelere saygısız davrandığını öne süren Zhu, Ethereum’u terk ettiğini söyledi. Ünlü milyarder AVAX topluluğuna destek vermeye başladı. 

  24 Kasım Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatındaki sert yükseliş hareketinin ertesi gün devam etmesi bekleniyordu. Ancak kripto para piyasasında belirsizlikler devam ettiği için ETH fiyatı da satış baskısıyla karşılaştı. 24 Kasım Çarşamba gününde Ethereum fiyatında yüzde 1.54 oranında kısıtlı bir düşüş görüldü. Bu hareketle birlikte borsalardaki ETH fiyatı 4.273 dolardan işlem gördü. 

  ABD Başkanı Joe Biden, Fed başkanlık koltuğu için mevcut başkan Jerome Powell’ı aday gösterdiğini açıkladı. Ayrıca yardımcılığa ise Lael Brainard aday gösterildi.B iden, konuya ilişkin açıklamasında kripto paralara ayrı bir parantez açınca piyasa genelinde bir miktar düşüş hareketi gözlemlendi. 

  Ağustos ayında Ethereum ağında gerçekleşen ve EIP-1559 gibi yeni bir ücret modeli sunan teklifi kapsayan Londra hard fork'u bir dönüm noktasıydı. Bu güncellemeden beri ağ üzerinde tam 1 milyon ETH yakıldı. Böylelikle dolaşımdan yaklaşık 4.3 milyar dolar değerinde ETH çıkarılmış oldu.

  25 Kasım Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir performans ortaya koymasına rağmen Ethereum fiyatında hızlı yükseliş olması yatırımcıları sevindirdi. 25 Kasım Perşembe gününde ETH fiyatında yeni bir boğa rallisi başladı. Günün sonunda yüzde 5.77 oranında değer kazanmasıyla yatırımcılarını sevindiren Ethereum yeniden 4.520 dolar seviyesinden fiyatlandı. 

  Popüler kripto para analistleri Ethereum grafiğini yorumladı: Günlük Eğik destek seviyesinden Libra Pattern oluşumu ile yükseliş başlatan fiyat hareketi ilk direnç seviyesi olan 4400 seviyelerinden tepki aldı. Ethereum grafiğinde 4412 seviyesinin üstünde mum kapanışı olmasıyla Harmonik BAT Pattern oluşumu tamamlandı. 

  Ethereum (ETH), son 1 yıl boyunca Bitcoin’den (BTC) daha iyi bir performans gösterdi. Bitcoin hala en değerli kripto olmayı sürdürse de Ethereum’un uzun vadede Bitcoin’i geride bırakabileceği düşünülüyor. JP Morgan analistleri bu düşüncelerini bir kez daha açıkladı ve tartışmaları alevlendirdi

  26 Kasım Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Hızlı yükselişlerle yatırımcıları sevindiren Ethereum fiyatında sert düzeltme 26 Kasım Cuma günü geldi. Koronavirüsün yeni varyantının çıkması tüm global piyasalarda olumsuz etki yarattığı gibi kripto para piyasasında da deprem etkisi yarattı. Bu haberlerin etkisiyle ETH fiyatında yüzde 10.75 oranında bir düşüş görüldü ve yeniden 4 bin dolar desteğine gerilemiş oldu. 

  FTX kurucu ortağı Sam Bankman-Fried konuk olduğu Kitco News programında Solana ile Ethereum arasındaki rekabeti değerlendirdi. Son zamanların popüler kripto para birimlerinden olan Solana’nın Ethereum’u geçip geçemeyeceği sorusuna net cevap vermeyen Fried, “geçebilir de geçemeyebilir de” dedi.

  Fried, Solana’nın yıl içerisindeki başarısına dikkat çekti ve onun Ethereum’u geçme ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Ethereum hakkındaki fikirlerini de paylaşan ünlü isim, yükseltme sayesinde ETH’nin geniş kurumsal kabul görebileceğini ifade etti.

  27 Kasım Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde ETH ve kripto para piyasasındaki belirsizlik devam etti. Satış baskısına rağmen dünkü düşüşten sonra Ethereum’a bir miktar tepki alımı geldi. ETH boğalarının desteği ile 27 Kasım Cumartesi günü Ethereum fiyatı yüzde 1.49 oranında artarak 4.094 dolara tırmandı. 

  Sotheby’s müzayedesinde ABD Anayasası’nın ilk baskısını satın almak için milyarder Ken Griffin ile mücadele eden ancak kaybeden Constitution DAO dikkat çekmişti. Şimdi bir başka DAO, bir NBA takımı satın alacağını duyurdu. Yakın zaman önce Ethereum blok zincirinde bir şehir inşa etme hedefiyle yola çıkan CityDAO, 0.25 ETH’den başlayan fiyatlarla 10 bin vatandaşlık sattı.

  Popüler analist Lark Davis, en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) hakkında hiç olmadığı kadar olumlu konuştu. Davis, Ethereum ağına büyük sıkıntı veren yüksek gaz ücretine (madencilere verilen komisyon) rağmen ETH, hala boğa modunda olma potansiyeli taşımaya devam ettiğini söyledi. 

  28 Kasım Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatındaki yükseliş hareketi devam etti. Sert satış sonrası toparlanma sinyalleri gösteren kripto para piyasasında Ethereum yüzde 5 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. ETH fiyatı bu hamleyle birlikte 4.296 dolarla kapanış yaptı. 

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Ethereum ikinci katman çözümlerinin gas ücretlerini düşürmeyi amaçlayan EIP-4488 adlı yeni bir iyileştirme önerdi. Bu teklife göre ücretlerin önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. Söz konusu öneri ise, daha sağlam çözümler geliştirilirken gas ücretleri için hızlı bir çözüm olacak.

  Ethereum ağındaki gas (işlem) ücretleri, son birkaç aydır oldukça yüksek seviyelerde çıkınca sadece belirli bir kesimin kullanabildiği bir ağ haline geldi. Bu yüzden sert eleştirilerle karşılaşan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin çözüm için harekete geçti. EIP-4488 adlı yeni bir iyileştirme tavsiyesi ile bu sorunun üstesinden gelinmeye çalışılacak. 

  29 Kasım Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasası genelindeki toparlanma sinyalleri hız kazandı. ETH fiyatı bu süreçte yüzde 3.40 oranında değer kazanarak son 3 günkü yükseliş trendini sürdürdü. Lider altcoin bu performansının ardından 4.433 dolar seviyesiyle günü kapadı. Haftaya 4 bin dolar bandında başlayan Ethereum, 7 gün sonunda 400 dolar kadar bir artış göstermiş oldu.

  09 ülkede satılan ve New York Times En Çok Satanlar Listesi’nde yer alan “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, kripto paralar hakkında konuştu. Kiyosaki, artan enflasyon endişesi nedeniyle daha fazla Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) satın aldığını söyledi.

  Kiyosaki bu konuda yaptığı paylaşımında “1 dolarlık ürün satan mağazalar bile artık 1,25 dolarlık ürün satıyor. Enflasyon, yoksullar ve orta sınıftan alınan bir vergidir. Enflasyon zengini daha da zengin yapar. Akıllı ol ve daha zengin ol. Daha fazla altın, gümüş, Bitcoin, Ethereum, kiralık emlak ve petrol satın alıyorum.” ifadelerini kullandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle