Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 10 – 16 Mayıs 2022

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, lider altcoin Ethereum fiyatında da sert düzeltme yaşandı. En büyük ikinci kripto para birim Ethereum, kripto para piyasasını alt üst eden satış baskısından en kötü etkilenen projeler arasında yer aldı.

  Ancak son dönemde toparlama sinyalleri gösteren Ethereum’da 10 – 16 Mayıs 2022 tarihleri arasında yaşanan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  10 Mayıs Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta başında sert düşüş yaşayan Ethereum’da analistlerin beklentisi kısa sürede bir tepki gelmesiydi. Nitekim pazartesi günü yüzde 11.54 oranında değer kaybeden Ethereum, 10 Mayıs Salı gününde yüzde 5.08 oranında değer kazandı. Ethereum’da görülen bu oynaklık yatırımcıları endişelendirirken piyasadaki gelişmelerin ne yönde izleneceği merak konusu oldu. 

  ABD’de Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), küresel finans sistemini güvene almak için Kuzey Kore bağlantılı kripto para mikser hizmeti sağlayıcısı Bilender.io’yu ve bazı Bitcoin ile Ethereum adreslerine yaptırım uygulamaya başladı. Güncellenen listeye 46 Bitcoin ve 12 Ethereum adresi eklenmesi yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  ABD merkezli Bentley Üniversitesi, öğrenim ödemeleri için Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kabul etmeye başladı. Öğrenim ödemelerinde ETH kullanılacak olması toplulukta olumlu karşılanırken, bu gelişmeler ETH fiyatı üzerinde pozitif sinyaller yakmaya devam etti. Ancak piyasadaki belirsizlik sürüyor. 

  11 Mayıs Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  Lider altcoin Ethereum fiyatında aşağı ve yukarı yönlü hareket sertleşerek volatilite arttı. Usta analistler çok dikkatli olunması gerektiğini söylediği bu dönemde Ethereum hafta başından beri bir kez daha sert düştü. 11 Mayıs Çarşamba günü Ethereum fiyatında yüzde 11.16 oranında kayıp yaşanırken bu düzeltme sonrası ETH popüler borsalarda 2 bin dolar seviyesinden fiyatlandı. 

  Ethereum fiyatı son yükselişle birlikte yatırımcılarını umutlandırırken ünlü analistten önemli açıklamalar geldi. Popüler analist Aayush Jindal’ın teknik analizine göre Ethereum 2.420 dolarlık destek bölgesinin de altına gerileyebilir. Bu açıklamanın ardından ETH’de başlayan çöküş panik satışlarına yol açtı. 

  Ethereum topluluğu içinde 0xSassun takma ismiyle bilinen geliştirici ve Stack3 DAO platformunun kurucu ortağı, son açıklamalarıyla gündem oldu. Ağda başlatılan yeni standart ile birlikte tek bir Ethereum ERC-20 tokeni vault sistemine benzer bir şekilde davranması bekleniyor. Vault sistemi küresel merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminin temelini oluşturuyor.

  12 Mayıs Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  Pek çok yatırımcı Ethereum fiyatında artık dip seviyelerin görüldüğünü düşünürken 12 Mayıs Perşembe gününde bir satış dalgası daha geldi. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, yüzde 6 oranında değer kaybettiği bugünde yatırımcılarını epey şaşırttı. ETH fiyatı uzun bir dönemden sonra ilk kez 2 bin doların altında kapanış vererek 1.955 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  Deneyimli kripto para analisti Lautaro Martinez, yatırımcıların dikkatini çeken bir grafik paylaştı. Bu grafikte, Ethereum’un fiyatını ve zıt yönlerde hareket eden borsalardaki arzını açıkça ortaya koyan analistin görüşleri yatırımcıları umutlandırdı. Çünkü söz konusu grafikler aslında piyasa duyarlılığındaki değişikliklerle tutarlı olan bir varlık için tipik bir davranış olarak yorumlandı. 

  Her hafta kripto para piyasasındaki son durumu raporuna yansıtan CoinShares’in verilerine göre, Bitcoin fonlarına net olarak 45 milyon dolar yatırılırken bunun 4 milyon doları, ‘short’ Bitcoin fonlarına oldu. Piyasadaki düşüşü fiyatlayan balinalarla birlikte Ethereum’dan 12.5 milyon dolarlık çıkış olması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  13 Mayıs Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum fiyatındaki gelişmeleri yakından takip eden yatırımcılar için 13 Mayıs Cuma günü stabil geçti. 13 Mayıs’ta volatilite düşerken Ethereum fiyatı yüzde 2.77 oranında artarak yatırımcılarını umutlandırdı. Uzmanlar yeniden 2 bin dolar desteğinin üzerine çıkmayı başaran ETH fiyatı için bu yükselişin kritik olduğunu söyledi. 

  Anonim kripto para analisti Capo, son ETH raporunda, piyasadaki geleneksel olarak borsalara girişlerdeki artışın ardından piyasadaki satış baskısının arttığını ve daha fazla katılımcının satın almak yerine satmaya çalıştığı için talebin azaldığını söyledi. Ünlü analistin bu görüşleri yatırımcılardan büyük tepki çekti. 

  Şirketin son raporunda ciddi anlamda net giriş olan tek altcoin ise Solana (SOL) coin oldu. Birden çok kripto paradan oluşan fonlara ise 1.7 milyon dolarlık net giriş yapılması dikkatleri topladı. Öte yandan Kuzey Amerika bölgesindeki yatırım ürünlerine 66 milyon dolar giriş gerçekleşirken Avrupa’da ise 26 milyon dolarlık çıkış oldu. 

  14 Mayıs Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde ETH’nin 2 bin dolar desteğini savunması ve güçlü bir duruş sergilemesi piyasada karşılık buldu. Ethereum fiyatının yeniden yükseleceği inancıyla talebin artmasıyla birlikte değer artışı devam etti. 14 Mayıs Cumartesi gününde yüzde 2.33 oranında artan Ethereum fiyatı 2 bin 56 dolardan kapanış yaptı. 

  Hükümetler kripto para düzenlemelerini hızlandırırken vergi konusu bireysel yatırımcıları yakından ilgilendirdi. Konuyla ilgili güncel açıklamaya göre göre Almanya yatırım amaçlı elde tutulan Bitcoin ve Ethereum’ları 1 yıl tutma koşuluyla vergilendirmeyecek. Bu yasa, özellikle ülkedeki uzun vadeli yatırımcıların yüzünü güldüren bir gelişme oldu. 

  Bununla birlikte Türkiye’nin kripto paraları nasıl vergilendireceği konusunda net bir açıklama gelmedi. Hükümet yakın bir tarihte kripto para yasasının Meclis’e geleceğini ve çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söylese de bu alanda henüz somut bir adım atılmaması yatırımcıları tedirgin ediyor.

  15 Mayıs Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde bir süredir devam eden ETH yükselişi sürdü. Lider altcoin Ethereum fiyatında yüzde 4.36 gibi bir artış yaşanırken bu yükseliş analistleri ve yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. Piyasadaki pozitif havadan etkilenen Ethereum yeniden 2.145 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Avustralya’nın ilk Bitcoin ve Ethereum ETF’leri piyasalarda işlem görmeye başladı. ETFS 21Shares Bitcoin ETF, ETFS 21Shares Ethereum ETF ve Cosmos Purpose Bitcoin Access ETF, yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Uzmanlar, kripto para yatırımlarının benimsenmesi ile birlikte bu ETF’lerin daha fazla yatırımcıdan talep görmesini bekliyor. 

  Öte yandan Cboe Australia CEO’su Vic Jokovic son açıklamasında şunları söyledi: “Avustralya’nın ilk kripto ETF’leri için ETF Securities ile ortaklık kurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bunlar daha ​​fazla Avustralyalının düzenlenmiş bir şekilde kripto para birimlerine yatırım yapmasının yolunu açacak çığır açan ürünler.” Jokovic’in yatırımlar hakkındaki bu açıklaması toplulukta heyecan yarattı. 

  16 Mayıs Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Son 3 gündür peş peşe pozitif sinyaller veren Ethereum, yeni haftanın ilk işlem gününde sert düştü. Kripto para piyasası genelinde yaşanan sert düşüşle birlikte Ethereum fiyatında yüzde 5.73 oranında kayıp gerçekleşti. 16 Mayıs pazartesi gününde borsalarda listelenen ETH fiyatı yeniden 2.022 dolara kadar gerileyince yatırımcılar endişelendi. 

  Lider altcoin Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Terra’nın herhangi bir geri ödeme planında küçük yatırımcıdan başlayarak zarar ve mağduriyetleri gidermesi gerektiğini söyledi. Buterin’in bu açıklamaları ETH başta olmak üzere altcoin topluluğunun desteğini aldı. 

  Kripto para piyasasını alt üst eden LUNA ve UST olayı hakkında yorum yapan Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, ilginç önerisiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Buterin Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir tweette bu öneriyi savunan bir kullanıcıya “kesinlikle destek verdiğini” söyleyip bir kez daha altcoin yatırımcısının gönlünü fethetti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle