Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 8 - 15 Mart 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) piyasasında hareketli bir hafta geride kaldı. Uzun bir süredir beklenen boğa piyasası rallisinin nihayet sonuç verdiği haftada Bitcoin fiyatı 60 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine ulaşan Bitcoin’in bu rekorunda özellikle ABD Merkez Bankası (FED) ile ABD Senatosu’ndan gelen ekonomi haberleri etkili oldu.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Haftanın önemli Bitcoin gelişmeleri ile günlük fiyat hareketliliklerini özel haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

  8 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftaya pozitif görünüm ile başlayan Bitcoin fiyatında ABD Senatosu’ndan çıkan 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs ekonomi teşvik paketinin olumlu yansımaları devam etti. Finansal piyasalarda artan risk iştahı ile teşvik paketinin ABD’de enflasyona sebep olacağının endişesi, lider kripto para biriminin son 3 gündür kademeli yükselmesini tetikledi. Güne 50 bin 988 dolardan başlayan Bitcoin, 24 saat içinde yüzde 2.61 oranında değer kazanmasıyla yatırımcısını sevindirdi. 

  Bitcoin fiyatında, önceki günlere kıyasla daha hızlı bir yükseliş ivmesi görünmesinde en önemli tetikleyici Norveç’ten gelen Bitcoin alım haberleri oldu. Norveç’in en büyük 10. şirketi konumunda bulunan Aker, Bitcoin satın aldığını açıkladı. Avrupa merkezli bir şirketin Bitcoin yatırımı yapması, perakende yatırımcıyı da harekete geçirdi. Aker ASA yetkililerinin açıklamasında, Bitcoin alımları için başlangıç sermayesi olarak 500 milyon Norveç kronu yani yaklaşık 60 milyon dolarlık fon ayrıldığı duyuruldu. Bu haberin etkisi ile birlikte Bitcoin fiyatı pazartesi gününü 52 bin 311 dolarda kapadı. 

  9 Mart Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ikinci işlem gününde de yükselişini sürdüren Bitcoin piyasada artan risk iştahı ve enflasyona karşı hedge olması sebebi ile hem kurumsal yatırımcılardan hem de perakende yatırımcıdan destek görmeye devam etti. Son dönemde BTC satın alan kurumsal firmaların sayısında azalma olduğuna yönelik haberler geliyordu. Bu durum Bitcoin fiyatında geri çekilmelere sebep olmuştu. Ancak kurumsalların Bitcoin’e ilgisi yeniden artış gösterince Bitcoin fiyatı da olumlu şekilde tepki verdi. 

  Kanada’nın en büyük varlık yönetim şirketi CI Financial’in Bitcoin ETF için regülatöre başvurması, kripto para basınına bomba gibi düştü. Kanadalı regülatörlerden onay alan CI Galaxy Bitcoin ETF’i salı borsanın onayını takiben Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSX) işlem görmeye başladı. Bu gelişme Bitcoin fiyatında yüzde 4.91 oranında değer artışı sağladı ve fiyatı 54 bin 879 dolara çıkardı. 

  10 Mart Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin yükselişinin devam ettiği Çarşamba gününde lider kripto para birimi yüzde 1.77 oranında değer kazandı. Lider kripto para biriminin fiyatını yükseltmesinde etkili olan gelişmelerden biri de ABD’den geldi. ABD’de dev kurumsal firmaların Bitcoin yatırımı yapmasına aracılık eden Grayscale şirketinin son açıklamasında 250 milyon dolarlık yatırım gündeme geldi. 

  ABD merkezli Digital Currency Group (DCG), kripto para basının gündemine oturan açıklamasında 250 milyon dolarlık BTC yatırımı yapacağını duyurdu. Önde gelen kripto para uzmanlarının ve savunucuların paylaşımları, bu yatırımın Bitcoin fiyatına olumlu yansıyacağını belirtti. Bitcoin’e karşı kurumsal ilginin devam edeceğinin göstergesi kabul edilen bu yatırım haberinin etkisiyle birlikte Bitcoin fiyatı günü 55 bin 851 dolarda kapadı.  

  11 Mart Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin’e olan kurumsal ilginin yeniden hız kazandığına yönelik haberler, lider kripto para biriminin fiyatında yeni bir ralli başlamasına olanak sağladı. Bitcoin fiyatı, son 24 saat içinde en yüksek 58 bin 135 doları, en düşük de 54 bin 351 doları işaret ederken, Bitcoin volatilitesi de gündeme geldi. Ünlü kripto para analistleri, Bitcoin’in fiyatında yeni bir ralli başlangıcı öncesinde yerini sağlamlaştırdığı yorumlarını yaptı. Bu açıklamaların etkisi ile pozitif görünümü sürdüren Bitcoin 11 Mart Perşembe gününü 57 bin 799 dolar seviyesinde kapadı. Bitcoin fiyatında yeni rekor beklentisi giderek artmaya başladı. 

  12 Mart Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin yatırımcıları ve kripto para piyasası, yeni bir ATH beklerken Bitcoin fiyatında hesapta olmayan düşüşler yaşandı. Gün içinde 58 bin dolar barajını gören Bitcoin bu seviyenin üzerinde kalıcı olamayınca satış yemeye başladı. Kripto para analistleri, özellikle yeni rekor beklentisi öncesinde bazı Bitcoin madencilerinin satış yapmaya başladığını vurguladı. Öte yandan Çin’in en popüler sosyal medya uygulaması olan ve milyarlarca kullanıcısı ile öne çıkan Weibo platformundan gelen haberler BTC fiyatını olumsuz etkiledi. 

  Çin’in Twitter’ı olarak lanse edilen Weibo, kripto para dünyasının önde gelen borsalarından Huobi, OKEx, Binance ve MCX’in resmi hesaplarını askıya aldığını açıkladı. Bu gelişme Çinli kripto para yatırımcılarında Bitcoin alımlarını yavaşlatan bir sonuca yol açtı. Bunun sonucunda Bitcoin fiyatında yüzde 0.92 oranında kayıp yaşanırken günün kapanışı 57 bin 256 dolarda gerçekleşti. 

  13 Mart Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin, geleneksel piyasaların kapalı olduğu cumartesi gününde adeta uçuşa geçti. Ekonomik teşvik paketinin yarattığı enflasyon baskısı ve kurumsal firmaların enflasyona karşı hedge amaçlı Bitcoin’i tercih etmeye başlaması Bitcoin fiyatında yeni bir rekor getirdi. Bitcoin, 13 Mart cumartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 61 bin 795 doları gördü. Gün içinde yüzde 6.86 oranında değer kazanan Bitcoin’in bu yükselişinde ayrıca kripto para basınına yansıyan olumlu haberler de etkili oldu. 

  ABD merkezli WisdomTree isimli, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) çıkarabilmek için 13 Mart Cumartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuru yaptı. Resmi başvurunun açıklanması, perakende yatırımcının da desteğini görünce Bitcoin fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61 bin 795 dolar görülmüş oldu. Gün içinde yüzde 7’ye yakın yükseliş gösteren Bitcoin hakkında analistlerin yorumları, piyasalarda satış baskısının da arttığı yönündeydi. 

  14 Mart Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Rekor kıran Bitcoin fiyatında yükseliş 14 Mart Pazar günü devam edemedi. Güne 61 bin 192 dolarda başlayan Bitcoin, yeni bir ATH gördükten sonra özellikle Bitcoin madencilerinin satış dalgası ile karşılaştı. BTC fiyatında yüzde 3.40 oranında düşüş gözlemlenirken kripto para analistleri satışların hız kazanabileceği konusunda yatırımcılara bazı uyarılarda bulundu. Bazı kripto para uzmanları da rekordan sonra bir miktar geri çekilmeyi sağlıklı bularak Bitcoin fiyatında daha yüksek seviyeler için gerekli bir düzeltme yaşandığını söyledi. BTC fiyatı yeniden psikolojik seviye olan 60 bin doların altına sarkarak günü 58 bin 113 dolarda kapadı. 

  15 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi yeni haftaya da negatif görünümle başladı. Bitcoin fiyatındaki düşüşte en etkili gelişmelerden biri olarak bu hafta ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılacak faiz açıklaması gösterildi. ABD dolarındaki yükselişin desteklenmesi gerektiğini belirten FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının takip edileceği bu haftada Bitcoin satın alımlarında azalma yaşandığı görüldü. FED faiz toplantısı 16 ve 17 Mart tarihlerinde gerçekleştirildikten sonra alınan faiz kararları açıklanacak. Bu beklenti Bitcoin fiyatında yüzde 3.55 oranında düşüş yaratarak an itibarıyla 57 bin dolara kadar geri çekilmeyi beraberinde getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle