Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 22 – 28 Mart 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında sert düzeltme hareketinin görüldüğü 22 Mart – 28 Mart haftasında yatırımcılar piyasaları yakından takip etti. Uzun bir süredir Bitcoin piyasasında boğa rallisinin sonuna gelindiği tartışmaları yaşanırken gelen bu büyük düşüş, kripto para yatırımcılarını tedirgin etti. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  BTC fiyatında etki yaratan, haftanın öne çıkan gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  22 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününe sert bir düzeltme hareketi ile başlayan Bitcoin, yüzde 5.62 oranında değer kaybetti. BTC fiyatında yaşanan düşüşü yorumlayan uzman analistler, Dolar Döviz Endeksi (DXY) grafiğinde yaşanan yükseliş hareketinin etkili olduğunu belirtti. Global piyasalarda doların değer kazanmaya başladığı hafta başında Bitcoin ve kripto para piyasasının genelinde büyük bir panik havası oluştu. 

  Glassnode veri analiz şirketinin paylaşmış olduğu rapora göre, cüzdanında Bitcoin tutan aktif adreslerin sayısının tüm zamanların rekor seviyesine ulaştığı bildirildi. BTC fiyatı, parabolik bir oranda büyümeye devam ettikten sonra çok sayıda aktif hesap sayısına da ulaştı. Öte yandan Microsoft’un dünyaca ünlü oyun konsolu Xbox’ın mağazasına Bitcoin (BTC) ile satın alma seçeneğinin getirileceği iddiaları kuvvetlendi. Analistler halka açık en büyük dört Bitcoin madencilik firmasının piyasa değerinin devasa arttığını söyledi. Uzmanlar bu gelişmeleri Bitcoin piyasası için olumlu değerlendirse de piyasada beklentiler karşılanmadı ve yüzde 5’ten fazla düşüş yaşandı. 

  23 Mart Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ikinci işlem gününde ise finans dünyasının en popüler isimlerinden SkyBridge Capital’in Bitcoin ETF’i için SEC’e başvuru yapması dikkatlerden kaçmadı. Kurumsal müşterileri için BTC işlemlerini aktif etmek isteyen şirketin bu talebi, kripto para sektöründe olumlu karşılandı. Dünkü düşüşten sonra BTC fiyatında kademeli olarak bir yükseliş hareketi görüldü. Uzmanlar yerli yatırımcılar için yaptıkları analizlerde, Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybı yaşarken Bitcoin’e olan ilginin arttığını belirtti.

  Popüler hisse senedi analisti Jim Cramer enflasyon tehlikesi altındaki ABD’li yatırımcılara tavsiyelerde bulunurken Bitcoin fiyatının ileride artacağına dikkat çekti. Piyasayı etkileyen bu olumlu haberlere rağmen Norveç’in merkez bankası Norges Bank’ın Başkanı Oystein Olsen’den zıt yönde açıklama geldi. Bitcoin’in itibari paraların yerini alamayacağını iddia eden yetkili, buna sebep olarak BTC üretiminde yüksek maliyetlerin bulunduğunu gösterdi. Bitcoin fiyatı yüzde 0.54 artarak 54 bin 452 dolarla günü kapadı. 

  24 Mart Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın üçüncü işlem gününde gerilen Bitcoin piyasasının ne yönde hareket edeceği merak konusu haline geldi. BTC boğalarının eski gücünde olmadığını söyleyen analistlere ek olarak Ünlü bilgisayar uzmanı Edward Snowden açıklamalarıyla dikkat çekti. Snowden “Bitcoin finansal gizlilik gibi pek çok yönden berbattır.” diyerek dikkatleri üzerine topladı. 

  Öte yandan Bitcoin ve diğer kripto para kullanıcılarının yakından takip ettiği başarılı analistlerden Willy Woo, ise BTC fiyatında yükseliş sinyallerinden bahsetti. Mevcut fiyattan BTC satanların ileride çok ağlayacağını iddia eden analistin bu paylaşımı, Bitcoin yatırımcılarını bir nebze olsun rahatlattı. Fakat lider kripto para birimi 51 bin 725 dolara kadar düştüğü gün içinde kapanışı yüzde 3.91 değer kaybıyla tamamladı. 

  25 Mart Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Yatırımcıları rahatlatacak olumlu haberler perşembe gününde de devam etti. Dünyanın en büyük varlık yöneticileri arasında yer alan Fidelity Investment, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin ETF’si başvurusu yaptı. Bu gelişmeyi yorumlayan analistler, kripto para sektöründe Bitcoin fiyatında uzun vadede yükseliş inancının korunduğuna dikkat çekti. Öte yandan Çinli dev şirket Meitu, Coinbase aracılığı ile 90 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) satın aldığı haberi topluluğun dikkatini çekti. 

  ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuru yapanlardan oldu. Ancak Goldman Sachs’ın bu talebi bir ETF için değil, Bitcoin hisselerini izleyen ve raporlayan bir ETF odaklı ürün için yapıldı. Başarılı Bitcoin fiyatı tahminleriyle bilinen Peter Brandt, BTC’nin artık büyükler liginde yer alan bir finansal varlık olduğunu söyledi. Bu gelişmeler BTC fiyatındaki düzeltme hareketinin sonlanmasına yeterli olmadı ve yaklaşık yüzde 2 oranında değer kaybı yaşadı.

  26 Mart Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para veri analiz şirketi Glassnode ekibinin yayınladığı son Bitcoin arz raporu, büyük dikkat çekti. Bitcoin arzının son üç yıldır hiç olmadığı kadar hızlı arttığını tespit eden analistler, Bitcoin fiyatındaki yükselişin devam edeceği potansiyelini güçlü kıldı. Dünyaca ünlü Fransız ekonomist Benoit Coeure, Bitcoin’in (BTC) başarısız olduğunu söylese de piyasada tam tersi bir hareket yaşandı. MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, son düzeltme hareketinin ardından Bitcoin’in çok güçlü bir alım sinyali verdiğini söyledi. 

  Tüm bu gelişmelerin yanı sıra kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden New York Digital Investment Group CEO’su Robert Gutmann da BTC açıklaması yaptı. Gutmann’a göre kurumsal firmalardan sonra devletlere bağlı yatırım fonları da Bitcoin almak istiyor. Bu gelişmeler BTC fiyatındaki yükseliş trendinin süreceği algısını yükseltince piyasalardan hemen bu yönde bir talep geldi. Dolar Döviz Endeksi (DXY) yaşanan düşüş ile birlikte BTC fiyatı hızla yükselmeye başladı. Cuma gününde yüzde 7.24 oranında bir artış gösteren Bitcoin yeniden boğa rallisine devam edeceğini gösterdi ve 55 bin dolarlık barajın üzerinde kapanışını yaptı. 

  27 Mart Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Dünkü şok yükseliş hareketinden sonra kripto para piyasasında etkili olan olumlu haberler Cumartesi gününde de devam etti. Lider kripto para biriminin en büyük destekçilerinden olan ABD Kentucky Valisi Andy Beshear, Bitcoin madencilik teşvikleriyle ilgili yasa tasarısını onayladı. Bunun yanı sıra sektörün popüler analistleri, Bitcoin ETF başvurularının onaylanması halinde BTC piyasasında 8 yıllık bir boğa rallisi görülebileceğini vurguladı. SEC’in bu başvurulara onay vermesi durumunda Bitcoin fiyatının 5 kat artış gösterebileceği belirtildi.

  Çin’in en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden BTC.TOP CEO’su Jiang Zhuoer, son açıklamasında Bitcoin fiyatının 150 bin ila 300 bin dolar arasına çıkabileceğini belirtti. Bitcoin boğa rallisinin devam ettiğini vurgulayan madencilik devinin patronu, bu fiyatların görülmesinin ardından düşüşün başlayacağını ifade etti. ABD’nin en büyük otomotiv şirketlerinden General Motors CEO’su Mary Barra açıklamalarını yorumlayan uzmanlar, şirketin BTC ile ödeme başlatabileceğini kaydetti. Bu gelişmelerin ışığında son 24 saatte Bitcoin fiyatı yüzde 1.50 oranında artarak 55 bin 862 dolarla günü kapadı. 

  28 Mart Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın en durgun ve volatilitenin az olduğu günü ise 28 Mart Pazar günü oldu. Lider kripto para biriminde kademeli düşüş hareketinin ardından gelen sert tepki, yatırımcıların yüzünü güldürdü. Kripto para basınında yer alan bazı haberlerin etkisiyle BTC fiyatındaki yükseliş hızını kesti ve durgunluk baş gösterdi. Mastercard’ın CEO’su Ajay Banga ise BTC hakkında yaptığı açıklamada BTC karşıtı ifadeler kullandı. 

  Satış baskısıyla da karşılaşan Bitcoin fiyatındaki yükseliş sınırlı kaldı ve günü yüzde 0.17 kayıpla 55 bin 765 dolarda kapadı. Böylelikle lider kripto para birimi hafta başında 57 bin 379 dolarlık fiyatından daha düşük seviyede 22 – 28 Mart haftasını tamamlamış oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle