Kripto Para

BTC kazançlarına Coğrafi bir analiz: Türkiye kazançlı!

  Yapılan araştırmalara göre gelişmekte olan ülkeler, Bitcoin yatırımı konusunda beklenenden çok daha fazla kazanç sağlıyor. Oransal olarak yapılan değerlendirmelerde Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin Bitcoin kazançları daha fazla olduğu görüldü…

  Kripto para piyasasında çalkantılı bir dönemden geçilirken, Bitcoin (BTC) yatırımları üzerine yapılan araştırmalar da hız kazandı. Kripto para sektörünün önde gelen analiz şirketlerinden Chainalysis'e göre gelişmekte olan pazarlar, BTC yatırımında diğerlerine göre daha fazla kazanç elde ediyor.

  Bitcoin yatırımı konusunda oransal olarak beklenenden çok daha iyi bir performans gösteren gelişmekte olan ülkelerde yatırımcıların yüzü gülüyor. Bitcoin kazançlarına göre yapılan coğrafi analiz, ABD’li yatırımcıların geçen yıl Bitcoin yatırımlarından 4.1 milyar dolar kâr elde ettiklerine işaret ediyor.

  Bitcoin Kazançlarında Coğrafi Analiz

  En çok gerçekleştirilen kâr elde eden ülkeler listesinin ikinci sırasında da Çin yer aldı. Kripto para madenciliğinin de en önemli unsurlarından biri olarak gösterilen Çin’in kazancı, ABD’nin çok uzağında kaldı. Japonya, Birleşik Krallık ve Almanya gibi ekonomik olarak güçlü ülkeler listenin başında yer alsa da listede gelişmekte olan ekonomiler de bulunuyor.

  Gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) geleneksel ekonomi ölçülerine göre Bitcoin’e çok daha fazla yatırım yapan ülkeler de dikkat çekti. Bu veriler baz alındığında GSYİH, Bitcoin yatırımlarından hangi ülkenin daha fazla kazanç sağladığı konusunda güçlü bir gösterge olarak kabul edilmiyor.

  Vietnam Elde Ettiği Kârla Dikkat Çekti

  Chainalysis kripto para analiz şirketinin verilerine göre listede Vietnam da yer aldı. GSYİH bakımından dünyada 53. sırada yer alan Vietnam, gerçekleşen Bitcoin kârı bakımından ise tüm ülkeler arasında 13'üncü sırayı kapmayı başardı.

  Popüler araştırma şirketi Chainalysis ayrıca, ayrıca GSYİH sıralamasında 54'üncü olan Çekya, 25'inci olan Türkiye ve 19'uncu olan İspanya'nın da gerçekleşen Bitcoin kazançlarını da sıraladı. Bu ülkeler de gerçekleşen Bitcoin kârı listesinde ilk 20 ülke içinde yer almayı başardı. Ülkelere özgü verilere ulaşmak için şirketin çeşitli kripto para borsalarının lokasyon bazlı trafiğini kullandığı öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle