Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 28 Temmuz – 3 Ağustos 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında belirsizliklerin devam ettiği haftada, altcoin fiyatlarındaki değişimler de dikkat çekti. Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan popüler altcoinler, zaman zaman yükseliş hareketleriyle yatırımcısını sevindirdi. Geride kalan 7 günde kripto para piyasasına etki eden önemli haberlerin de etkisiyle iniş ve çıkışlar yapan altcoinlerde haftanın özeti merak ediliyor.

  28 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasında altcoin fiyatlarına etki eden gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  28 Temmuz Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde yaşanan belirsizlikler, popüler altcoin fiyatlarında ciddi şekilde hissedildi. Altcoin yatırımcılarının gözdesi olan Binance Coin (BNB) fiyatındaki yükseliş oranı tıpkı ADA ve DOGE gibi yüzde 1 seviyesinin altında kaldı. 28 Temmuz Çarşamba günü yatırımcısına en çok kazandıran altcoin ise XRP oldu.

  Çarşamba gününe çok hızlı başlayan Ripple destekli XRP kripto para birimi, yüzde 13.34 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Kripto para yatırımcılarının önde gelen tercihlerinden olan XRP fiyatındaki bu yükselişin ardında SEC davasıyla ilgili gelişmeler ve ABD dışındaki yatırımlar dikkat çekti. 

  Ripple ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) arasında anlaşma sağlanma olasılığı oldukça az gözüküyor. Davayı büyük bir ilgiyle izleyen tanınmış Avukat James K. Filan, son açıklamasında XRP yatırımcılarının bu davadan uzlaşma beklememeleri gerektiğini söyledi.

  29 Temmuz Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  İnişli ve çıkışlı geçen perşembe gününde BNB ve XRP fiyatındaki pozitif görünüm devam etti. Öte yandan en popüler altcoin projeleri arasında gösterilen Cardano (ADA) fiyatı negatif ayrışacak düşüş yaşadı. Yatırımcısını üzen bir diğer kripto para birimi de yüzde 2’den fazla değer kaybeden DOGE oldu. 

  Almanya kurumsal yatırımcılarının BTC ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmasına izin veren bir yasa yürürlüğe girdi. Böylelikle Emeklilik fonları ve sigortacılar gibi kurumsal oyuncular bu fonlara erişebilir hale geldi. Uzmanlar, bu gelişmenin kripto paralara ve özellikle altcoinlere büyük faydası olacağını söyledi. 

  Ripple’ın davası kripto para piyasasında düzenlemelerin bir simgesi oldu. Kripto para topluluğu, SEC’in eylemleri ve davanın başka birini cezalandırmakla ilgili olup olmadığı konusunda fikir ayrılıkları yaşıyor. Ancak analistler, bunun daha çok tüm sektöre zarar vermeden yakın zaman içerisinde çözüme kavuşması halinde kripto piyasası için olumlu sonuçlar doğuracağını belirtti.

  30 Temmuz Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde görülen toparlanma belirtileri, hafta sonuna doğru yaklaşırken hız kazandı. En büyük kripto para birimine paralel bir şekilde popüler altcoin fiyatları da yükseliş trendini sürdürdü. BNB, ADA, XRP ve DOGE fiyatındaki yükselişler çok az seviyede de olsa altcoin yatırımcısını memnun etmeyi başardı. 

  Dogecoin ve Shiba Inu coin gibi altcoinlerin popülaritesi, ikinci çeyrekte kripto paranın yüzde 54’lük bir artış görmesiyle tırmanışa geçti. Altcoinlere yatırım yapan kullanıcı sayısında Nisan ayının sonundaki 132 milyon kullanıcıya kıyasla Haziran sonunda 221 milyon kullanıcıya ulaştı.

  Altcoinler, Bitcoin ve Ether gibi daha eski ve daha yerleşik dijital varlıklara kıyasla daha yüksek volatilite nedeniyle büyük getiri potansiyeliyle dikkat çekiyor. Son aylarda popülaritesini fazlasıyla artıran altcoinlere büyük ilgi olduğu analistler tarafından doğrulandı.

  31 Temmuz Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Genellikle düşüş sinyallerinin görüldüğü hafta sonunda kripto para piyasasındaki kademeli yükseliş hareketleri devam etti. Temmuz ayının son işlem günüde Dogecoin (DOGE) fiyatı dışında düşüş yaşayan popüler altcoin olmadı. Gün içinde hızlı yükselen ve yatırımcısını en çok sevindiren kripto para birimi ise yüzde 3’ün üzerinde değer kazanan BNB oldu. 

  Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Polygon (MATIC) ana ağ tokeni için cüzdan entegrasyonunu tamamladığını duyurdu. Entegrasyonun tamamlanmasının ardından, MATIC tokeni için yatırma ve çekme işlemleri yeniden açıldı. Bu sayede Binance kullanıcıları kripto para hesapları aracılığıyla MATIC yatırıp çekebilecekler.

  Dijital ödeme firması Ripple Labs, kripto piyasasının bir miktar volatilite ile karşılaşmasıyla XRP ticaret hacminin 2021’in ikinci mali çeyreğinde yükseldiğini bildirdi. Bu rapor kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  1 Ağustos Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Ağustos ayının ilk günü kripto para yatırımcılarının beklentilerini karşılamadı. Piyasa genelinde yaşanan düşüş, bazı altcoin fiyatlarında ciddi şekilde hissedildi. Haftanın son işlem gününde popüler kripto para birimleri arasında ADA fiyatı yüzde 0.56 oranında değer kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Bunun dışında BNB, XRP ve DOGE fiyatındaki geri çekilmeler yatırımcıları tedirgin etti. 

  ShapeShift’in kurucusu ve CEO’su Erik Voorhees, Ripple ile SEC arasındaki dava devam ederken, SEC’in kripto para piyasasına karşı tavrını eleştirdi. Kurumun peşinden gitmesi gereken kişilerin peşinden gitmediğini söyleyen uzman, SEC Komiseri Hester Peirce’in “Güvenli Liman Önerisi” gibi çabalara rağmen durumun parlak olmadığını kaydetti.

  2 Ağustos Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde de volatilite bakımından düşük hareketlilik gözlemlendi. Altcoin projelerinde düşük hareketlilik olması, yatırımcıların da yeni yatırım yapma veya pozisyon açma konusunda tedirginlik yaşamasına neden oldu. BNB ve ADA fiyatı aynı anda yüzde 0.58 gerilerken, günün kazandıran altcoini yüzde 2’ye yakın yükselen XRP oldu.

  Küresel BTC ve kripto ödeme hizmetleri sağlayıcısı BitPay, artık Litecoin’i (LTC) desteklediğini duyurdu. Bu durumda BitPay kullanan şirketler artık ödeme seçeneği olarak LTC’yi kabul edebilecek. Online teknoloji odaklı bir perakendeci olan Newegg.com’un dünya çapında BitPay aracılığıyla LTC kabul eden ilk şirket oldu. 

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC tarafından açılan davada yeni açıklamalar yaptı. Garlinghouse, dünyanın en büyük kripto para borsasının Cayman Adaları merkezli bir yan kuruluşu olan Binance borsasından kanıt elde etmek için harekete geçti.

  Cardano ağının arkasındaki şirket IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Cardano hard forku gerçekleştiğinde kullanıcıların akıllı sözleşmeleri uygulayabileceklerini duyurdu. Hoskinson’a göre, gelecek güncellemelerin çoğu bu yıl Ağustos – Eylül ayları arasında tamamlanacak.

  3 Ağustos Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Haftalık özetin son gününde kripto para piyasasındaki düşüş sinyalleri hız kazandı. Dünkü değer artışını sıfırlayan XRP fiyatındaki düşüşe paralel bir şekilde DOGE fiyatında gerileme yaşandı. BNB ve ADA fiyatındaki düzeltmeler de yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. 

  IOTA veri yapı taşı olan Tangle, SUSEE projesi için güç sağlayacağını duyurdu. SUSEE projesi birçok olumlu sonuçla birlikte enerji endüstrisinin dönüşmesine de imkan sağlamış oldu. 

  Cardano (ADA) kripto para birimi, hedefleri kapsamında Japonya pazarında listelenmek için onay aldı. Böylelikle Cardano, Asya’da hakimiyet kurmaya oldukça yaklaştı. Cardano, BITPoint adlı Japon kripto para borsasında listeleneceğini duyurdu. ADA fiyatı bu gelişmeyle birlikte olumlu sinyaller aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle