Kripto Para

İngiltere'de kripto şirketlerini denetlemek için kaynak artırıldı!

  İngiltere’nin finansal düzenleme organı Finansal Yönetim Otoritesi’nin (FCA) kripto varlık siciline yapılan başvuruları değerlendirmek üzere, Hazine Bakanlığı Ekonomi Sekreteri John Glen kaynaklarını ciddi ölçüde artırdıklarını belirtti.

  Kripto para piyasalarına yönelik dünyanın çeşitli yerlerinde düzenleme adımları atılmaya devam ediyor. Türkiye’nin dahil olduğu bu alanda tek çeşit bir düzenleme modeli olmadığı için, ülkelerde atılan bu adımlar da farklılık gösterebiliyor. İngiltere’nin finansal düzenleme organı olan Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), 2020 yılının başlarında yasadışı eylemleri önlemek için kripto paraları denetleyici bir konuma geldi. Bu durum, İngiltere’de kripto para sektörüne giriş yapmak isteyenler için aşılması gereken bir engel haline geldi.

  Şirketler İçin Son Kayıt Tarihi İki Kez Ertelendi

  FCA 2020 başlarında terör finansmanı ve kara para aklama gibi suç eylemleri ile mücadele için denetleyici bir rol üstlendi. Haliyle sektöre giriş yapmak isteyenler artık FCA’nın denetleyici engelleri ile karşılaşıyor. İngiltere Hazine Bakanlığı Ekonomi Sekreteri John Glen, kripto varlık siciline yapılan başvuruları değerlendirmek üzere, FCA’nın kaynaklarını ciddi ölçüde artırdığını belirtti. FCA, daha önce yaptığı açıklamasında kayıtların 10 Ocak 2021’e kadar yapılması gerektiğini duyurmuştu.

  FCA tarafından önceki dönemlerde yapılan açıklamada, kayıt yaptırmayan şirketlerin ticari eylemlerini durdurmaları gerekeceği ifade edilmişti. FCA daha sonra bu tarihi iki kez erteledi. İlk olarak 9 Temmuz 2021 tarihine ertelenen bu tarih, şimdi ise 31 Mart 2022’e ertelendi.

  John Glen FCA’nın Kaynak Artırdığını Doğruladı

  John Glen, sektörde tüketiciler için risk dengelemesinin önemine değindi. Glen bu dengelemenin rekabete ve yeniliklere teşvik olması adına önem arz ettiğini belirtti. Glen, bu dengeleme adımlarının FCA’nın kripto varlık konusundaki yetkinliğini artırabileceğini dile getirdi. Konuya ilişkin olarak John Glen’in açıklamaları şöyle:

  “FCA’nın daha önce kara para aklama denetimlerinde gösterdiği başarılarından dolayı hükümet, kripto para sektörü için de FCA’nın doğru denetleyici kurum olduğuna inanıyor. Başvurları işleme almak için öngörülen süreden daha uzun zaman tanınmasının bir sonucu olarak, FCA’nın başvuruları değerlendirmek için ayırdığı kaynakları ciddi ölçüde artırdığını doğrulayabilirim.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle