Kripto Para

İngiliz veri koruma kurumu Worldcoin'i mercek altına aldı

  Dünkü lansmanından bu yana kripto para topluluğunun gündeminden düşmeyen Worldcoin hakkında tartışmalar devam ediyor. OpenAI CEO'su Sam Altman'ın projesi olarak ünlenen Worldcoin son olarak İngiliz regülatörün radarına girdi. İngiliz regülatör ICO Worldcoin’i araştıracak.

  Dün kripto para sektörüne hızlı bir giriş yapan Worldcoin (WLD) projesi kripto para yatırımcılarından büyük ilgi gördü. Worldcoin, 2019 yılından bu yana OpenAI CEO’su Sam Altman’ın liderliğindeki bir geliştirici topluluğu tarafından projelendirildi. Göz retinası taraması sayesinde kimlik bilgilerinin saklanmasını hedefleyen bu proje resmi lansman sonrasında tüm dikkatleri üzerine çekti.

  Göz Retinası Taramasıyla Veri Topluyor

  Worldcoin yerel kripto para birimi WLD token, en büyük kripto para borsası Binance başta olmak üzere birçok borsada listelendi. Lansmandan gelen etkiyle birlikte WLD token fiyatı 3.5 doların üzerine kadar tırmandı. Yatırımcıların büyük bir bölümü sert yükselişten yararlanma ümidiyle yüksek miktarda alımlar yaptı.

  Kripto para sektöründe ünlü isimlerin gündemine giren Worldcoin hakkında Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in tepkisi dikkat çekti. Kanadalı yazılımcının sert şekilde eleştirdiği proje son olarak İngiliz düzenleyici kurumun radarına takıldı. ICO kurumunun bir yetkilisi Reuters’a verdiği röportajda “Birleşik Krallık’ta Worldcoin’in başlatılmasını izliyoruz. Bununla ilgili araştırmalar yapacağız” dedi.

  2 Milyondan Fazla Kullanıcı WLD Token Kazandı

  Dünkü lansmanından bu yana birçok borsada listelenen Worldcoin projesi kullanıcıların retina taraması karşılığında ücretsiz WLD token dağıtıyor. OpenAI CEO’su Sam Altman gibi ünlü isimlerin geliştirdiği proje, bir dijital pasaport girişimi olarak tanımlanıyor. Henüz geliştirme aşamasında bile 2 milyon kullanıcıya ulaşan Worldcoin projesi böylelikle milyonlarca kişiyi WLD token sahibi yaptı.

  Geniş bir kitleye ulaşan Worldcoin kripto para topluluğunda tartışma yarattı. Birçok kişi bu projenin insanları fişlemek ve biyometrik bilgilerini almak için piyasaya sürüldüğünü iddia ediyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de son blog yazısında bu projenin ciddi eksiklikleri olduğunu belirterek bazı eleştirilerde bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle