Kripto Para

Hollanda'da BTC ile milyonluk daire satışı

  Hollanda’nı Veghel şehrinde yer alan bir daire, 21 Bitcoin (BTC) karşılığında satışa çıkarıldı. Değerinin 1 milyon dolardan fazla olduğu belirlenen daire, Bitcoin karşılığında alıcısını bekliyor.

  Tüm dünyada kripto paralar artık çok farklı konumlarda değerlendiriliyor. Aralık 2020’den bu yana sürekli olarak artan kripto para ilgisi, Bitcoin (BTC) rekor kırdıkça farklı noktalara ulaştı. Bitcoin değeri arttıkça, onun kullanım alanı ve işlevselliğine ilişkin eleştiriler de sıkça gündeme gelmeye başladı. Kimi için “değer saklama aracı” olan Bitcoin, kimileri için doğrudan para yerine kullanılabilen “yeni nesil para birimi” olarak ele alınıyor. Dünyanın her yerinde farklı yaklaşımlar ile ele alınan Bitcoin, Hollanda’da bir daire satışında ödeme yöntemi olarak kullanılmak isteniyor.

  Dünyanın birçok farklı yerinde Bitcoin’ler, işlevselliğine göre farklı başlıklar altında ele alınabiliyor. Örneğin ülkemizde 16 Nisan tarihinde yayımlanan yönetmelik kararı ile kripto varlıkların ödemelerde kullanılması yasaklanmıştı. Ancak Hollanda’da Bitcoin, doğrudan ev satışında bir ödeme yöntemi olarak değerlendirilmek isteniyor.

  Hem Bitcoin Hem de Euro Ödemeleri Geçerli

  Hollanda’nın Veghel şehrinde 21 Bitcoin karşılığında satışa çıkarılan bir çatı katı dairesi, Brabants Dagblad haberine göre Euro karşılığında da alınabiliyor. Hem Bitcoin ile hem de geleneksel yöntemlerle alınabilen dairenin değerinin 1 milyon dolardan fazla olduğu belirtiliyor. Broker Bart Greijmans, geçmiş dönemlerde de bazı ev sahiplerinin benzer şekilde kripto para ile satış yapmayı denediğini ifade etti. Greijmans, ancak ev sahiplerinin bu satışlarda başarısız olduklarını söyledi. Bu satış gerçekleşirse, Hollanda’da ilk kez Bitcoin ile gayrimenkul satışı gerçekleşmiş olacak.

  Broker, ilk başlarda bir hareketlilik olmayınca daireye 80 metrekarelik bir teras yaptırıldığını ifade etti. Reklam ve pazarlama için bunun yapıldığını ifade eden Greijmans “İyi bir araştırma yaptık ve Bitcoin ile alım-satım yapılabildiğini gördük” dedi. Bir potansiyel alıcının Bitcoin ile daireyi almak istediğini belirten Greijmans “Anlaşma var fakat satışın tamamlanması için imzaların atılması gerekiyor” diye konuştu.

  Satış İçin Volatilite De Hesaba Katıldı

  Daire satışa çıkarıldığı sırada Bitcoin 53 bin 400 Euro (64 bin 533 dolar) seviyesindeydi. Ancak satış sonrası Bitcoin fiyatı yaklaşık 10 bin dolar düştü. Graijmans, olası volatiliteyi hesaba kattıklarını ifade etti ve “Bitcoin fiyatı belki satış sırasında tekrar yükselir. Euro ile yapılan ödemeyi de her zaman Bitcoin’e dönüştürebiliriz.” dedi. Broker ayrıca tüm bu işlemlerin yasal olduğunu da ekledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle