Kripto Para

Fransa ve İsviçre bankaları ortak CBDC testini tamamlandı

  Kripto paralar ve Blockchain teknolojisi ile geleneksel bankaların entegrasyonu günden güne artış göstermeye devam ediyor. Son olarak Bank of France tarafından 21 Haziran tarihinde yapılan açıklamaya göre Bank of France’in SEBA Bank ile sınır ötesi yerleşimleri test amaçlı yapılan deney başarı ile sonuçlandı.

  Kripto para piyasaları genişlemeye devam ettikçe geleneksel finans sistemindeki bankacılık kuruluşları da bu alana girmeye devam ediyor. Ancak ülkeler bazında kripto paralardan daha çok merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları hız kazanmış gibi görünüyor. Zira birçok ülkede kripto paralara karşı genel anlamda karşıt bir tavır sergileniyor olsa da CBDC konusundaki çalışmalar da hızlanmış durumda. Bunun benzer bir çalışma örneğini Fransa merkezli ve İsviçre merkezli 2 geleneksel banka gerçekleştirdi.

  Deney Amacı “Sınır Ötesi Yerleşimleri Test Etmek”

  Bank of France, 21 Haziran tarihinde bir açıklama yaptı. Gelen açıklamaya göre Bank of France, “sınır ötesi yerleşimleri test etmek” amacıyla SEBA Bank ile yaptığı deneyin başarı ile sonuçlandığını duyurdu. Fransa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre bu deney çalışması, Bank of France talebi ile gerçekleştirildi. Deney, Bank of France ile İsviçre merkezli SEBA Bank arasında yapıldı. SEBA Bank LuxCSD, Banque Internationale a Luxembourg ve kripto para birimleri ile ilgileniyor.

  ETH Blockchain’inin Kullanıldığı Tahmin Ediliyor

  Bank of France ile SEBA Bank arasında yapılan deney çalışması, temelinde Blockchain üzerindeki ödemeleri test etti. Akıllı kontrat simülasyonu ile halka açık Blockchain üzerinde yapılan bu deneyde CBDC ihraçları test edildi. Merkez bankası tarafından yapılan açıklamada bu halka açık Blockchain’in ismi belirtilmedi. Ancak daha önce yapılan deneylerde Ethereum (ETH) Blockchain’inin kullanıldığı da biliniyor. Deney yine ETH Blockchain’i üzerinde gerçekleştirilmiş olabilir.

  Nathalie Aufauvre’nin Açıklamaları

  Yapılan deney çalışmasının ardından, Bank of France Finansal İstikrar ve Operasyonlar Genel Müdürü Nathalie Aufauvre konuya ilişkin yorumlarını dile getirdi. Aufauvre’nin ifadeleri şöyle:

  Bu deney çalışması, geleneksel ve dağıtılmış altyapılar arasındaki etkileşim imkanlarını göstermeyi mümkün kıldı.”

  Aralık 2020’de Bank of France 8 adet CBDC deneyi yapılacağını duyurmuştu. İki banka arasındaki bir başka deneyin, yakın bir tarihte yapılması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle