Kripto Para

Fed’in faiz kararı kriptolara sert çarptı, çıkışlar hızlandı!

  ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel şekilde Eylül ayında 75 baz puanlık artışla politika faizini yüzde 3,25’e yükseltti. Bu, son 15 yılın en yüksek politika faiz seviyesi olarak kaydedilirken, faiz kararı sonrasında kripto para piyasasında hızlı satışlar görüldü. Gelen satış baskısı, piyasa genelinde düşüşleri tetikledi.

  Gözler bir süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında açıklayacağı faiz kararındaydı. Ağustos ayında beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamlarının ardından agresif bir faiz adımı atması beklenen Fed’in, Eylül’de politika faizini 75 baz puan artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Fed beklentilere paralel şekilde Eylül’de 75 baz puanlık artışla politika faizini yüzde 3,25’e çıkardı. Fed’in faiz kararını açıklamasının ardından kripto paralarda satışlar hızlandı ve düşüşler ortaya çıktı.

  Bitcoin’de Satıcılı Hareketler Baskın Geldi

  Bitcoin (BTC), Fed faiz kararını açıklamadan önce yukarı yönlü hafif ataklar gerçekleştirerek 19 bin 500 dolar seviyesine kadar tırmandı. Ancak kararın açıklanmasından sonra bu ataklar tersine döndü ve Bitcoin, 21 Eylül gün içi zirvesinden kapanışına kadar %9’a ulaşan değer kaybı ile 18 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Yeni güne yine hafif alıcılı başlayarak 18 bin 400 dolar seviyesinde giriş yapan Bitcoin, gün içinde 18 bin 700 dolar seviyesinde dengelendi ve yatay seyre geçti. Bitcoin’deki satıcılı tepkinin daha serti, Ethereum (ETH) tarafında kaydedildi.

  Kripto Para Piyasasının Değeri 870 Milyar Dolara Kadar Geriledi

  Ethereum ise Fed’in faiz kararından önce 1.400 dolar seviyesine kadar yükseldi ve ardından aşağı yönlü harekete geçerek volatilite yaşadı. Gün içi zirvesinden kapanışına kadar %13 oranda değer kaybı yaşayan Ethereum, 21 Eylül’de 1.220 dolar ile günlük dip seviyesini gördü. Ethereum, bu dip noktasının ardından günü de 1.245 dolar seviyesinde kapattı. Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra piyasa genelinde de faiz kararı sonrası sert çıkışlar görülürken, kripto para piyasasının toplam değeri karar sonrası hızlı fon çıkışlarıyla bir ara 870 milyar dolara kadar geriledi. Ancak piyasa daha sonra toparlandı ve değerini 910 milyar dolara yükseltti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle