Kripto Para

Fed’in faiz kararı BTC’ye nasıl yansıdı?

  Hem küresel finans piyasalarında hem de kripto para piyasalarında gözler bir süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı. Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba akşamında Fed’in faiz kararını açıkladı ancak karar karşısında Bitcoin (BTC) beklenen düzeyde reaksiyon göstermedi.

  Küresel finans piyasalarında ve kripto para piyasalarında, 14 Mart Pazartesi günü başlayan hafta oldukça kritik bir hafta olarak değerlendiriliyordu. Zira ABD Merkez Bankası (Fed), bu hafta içerisinde gerçekleştireceği FOMC toplantısında faiz kararını açıklayacaktı. Fed Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrası 16 Mart Çarşamba akşamında Fed’in politika faizini 25 baz puan artırdığını açıkladı. Piyasa beklentileri doğrultusunda gelen faiz artışı sonrası gözler Bitcoin’e (BTC) çevrildi ancak Bitcoin beklenen reaksiyonu göstermedi.

  Fed, Faizi 25 Baz Puan Artırdı

  Fed Başkanı Powell, 2 gün süren FOMC toplantısı sonrasında piyasa beklentilerine paralel olarak faizi 25 baz puan artırdıklarını açıkladı. Böyle ABD’de faizler %0,25 - %0,50 aralığına yükselmiş oldu. Öte yandan Fed, 2018 yılından bu yana ilk kez faiz artış kararı verirken, bu karar ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesine çıkması ile verildi. Bilindiği üzere ABD’de enflasyonun hızla yükselmesi sonrasında Fed, daha önceki toplantılarında enflasyon ile mücadele kapsamında parasal sıkılaştırma ve faiz artış sinyalleri vermişti.

  Jerome Powell’ın Açıklamaları

  FOMC toplantısı sonrasında basın mensuplarının karşısına geçen ve gelen soruları yanıtlayan Fed Başkanı Jerome Powell, TSİ 21.30 sularında açıklamalarda bulunmaya başladı. Powell söz konusu açıklamalarında, enflasyonun önceki hedeflerine ulaşmasının beklenenden daha uzun süreceğini dile getirdi. Powell açıklamasında “Enflasyonun yüzde 2’ye geri dönmesi beklentisi içindeyiz” sözlerini dile getirdi. Öte yandan Powell, FOMC’nin bilanço boyutunun daraltılması beklentisi içinde olduğunu da söyledi. Powell ayrıca gelecek dönemlerde de federal fon oranlarında olası artışların mantıklı olacağını ifade etti.

  BTC Beklenen Tepkiyi Vermedi

  Dünyanın pür dikkat takip ettiği açıklamalarda Powell, Fed’in faizi 25 baz puan artırdığını açıkladı. Piyasaların beklentisine paralel olarak alınan bu karar, Bitcoin fiyatında beklenen etkiyi göstermedi. Karar ile birlikte bir süreliğine 39 bin dolar bandına çekilen Bitcoin, daha sonra tekrar 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak dengelendi. Uzmanlar, Fed’in faiz artışı için piyasaları aylar öncesinden hazırlamış olmasının, Bitcoin fiyatında tepkisizliğe yol açmış olabileceğini belirtiyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle