Kriptopara

Ethereum fiyat tahmini: 2021 Ethereum yılı olabilir!

  An itibari ile güncel olarak ETH fiyat grafiği incelendiğinde Amerikan Doları cinsinden 1 Ethereum %ethereum+usd% dolar iken, Türk lirası cinsinden 1 Ethereum %ethereum+try% TL olarak kripto para borsalarında işlem görüyor. Ayrıca bugünkü Ethereum fiyat grafiğine baktığımızda ETH 24 saatte %ethereum+yuzde%

  Eth özellikle ATH’yi (tüm zamanların rekorunu) aşarak büyük bir sükse yaratmayı başarmıştı. Özellikle ETH 2.0’ın duyurulmasının ardından, değerini iyice arttıra varlık, büyük bir hızla yükselmeye devam etti. Özellikle geliştiricilerin gözdesi olan ETH‘den beklentiler bir hayli yüksek. Şu sıralar, %ethereum+usd% dolar seviyelerinde dolaşan Ethereum için fiyat tahminlerini sizin için topladık. İlerleyen günlerde ETH değerinin ne durumda olacağını hep birlikte göreceğiz.

  Kripto paralar için 2020 yılı son derece olumlu geçti. Özellikle Bitcoin’in başlatmış olduğu ralli ile birlikte, altcoinler de oldukça önemli yükselişler kaydettiler. Ethereum en büyük ikinci kripto para birimi olarak iyi bir grafik çizdi. 

  ETH Piyasalarında 2020 Yılında Neler Yaşandı?

  2020 yılı hem dünya için, hem de kripto para sektörü için oldukça hareketli bir yıldı. Koronavirüs pandemisinin yaşanması ile birlikte dünya, ikinci dünya savaşından beri yaşanılmış en büyük global krizin içerisinde girdi. Bu kriz yüz binlerce insanın ölümüne yol açtı ve dünyanın her ülkesinde büyük ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirdi. 

  Kripto para sektörü de pandeminin ilk zamanlarında büyük bir düşüş içerisinde girdi. Kripto paraların değeri adeta dibi vurdu. Ancak yaz ayından itibaren toparlanma süreci de başladı. 

  Yaz ayında, işler kripto paralar için değişmeye başladı. Bunun en büyük sebebi de kurumsal ilgi oldu. MicroStrategy, MassMutual, Square v.b. gibi şirketlerin, Bitcoin yatırımlarını duyurması ile beraber, Bitcoin değeri hızla yükselmeye başladı. Ethereum ve diğer kripto paralar da bu yükselişten etkilendiler. 

  Ancak en büyük olay ise, PayPal’ın duyurusu ile gerçekleşti. PayPal’ın, kripto para birimlerine desteğini duyurması ile birlikte, kripto paraların değeri önemli bir şekilde artmaya başladı. Bilindiği üzere ödeme devi PayPal’ın, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. Şirketin bu hamlesi ile beraber, insanlar çok daha rahat bir biçimde, ellerindeki akıllı telefon uygulaması ile, kripto paralara kolaylıkla ulaşabilir hale geldiler. Bu olayın kripto para sektörüne müthiş bir etkisi oldu. O tarihten beri kripto paralar ve Ethereum, oldukça önemli bir yükseliş döngüsü içerisine girdiler. 

  Ethereum için 2020 yılının sonunda oldukça önemli bir gelişme daha yaşandı. Ethereum 2.0 ağının Aralık ayının başında aktif edilmesi ile beraber, ETH içindeki bazı sorunlar çözüme kavuşmaya başladı. Bildiğiniz gibi DeFi tokenlarının büyük bir kısmı ETH ağı üzerinde çalışıyor. Bu tokenların değerlenmesi ve işlem hacminin artması, ETH ağında büyük yavaşlamaların ortaya çıkmasına sebebiyet vermişti. Bu yavaşlamalara çözüm için ETH 2.0 piyasaya sürüldü ve ETH’nin değeri de bu ağın başlamasının ardından artış gösterdi.

  Ethereum Geleceği

  Ethereum 2021 başında 1420 dolarlık ATH seviyesini geçmeyi başarmış ve yeni ATH’lere doğru yelken açmıştı. 

  Fundstrat Global Advisors’un önde gelen isimlerinden David Grider, ETH ile ilgili oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Grider yaptığı açıklamada, DeFi tokenlarının önemini de vurgulayarak, Ethereum değerinin 7 kat artabileceğini öngördü.

  “DeFi tokenlarının bu denli popüler olmalarının en büyük sebebi, Ethereum altyapılı olmaları. En ünlü DeFi tokenlarının birçoğu ERC-20 tabanlı tokenlardır. Ancak bu konudaki en büyük sıkıntı GAS ücretleri olarak karşımıza çıkıyor. 

  Ancak ben ETH 2.0 yükseltmesinin daha stabil bir biçimde çalışmaya başlamasının ardından bu sorunların üstesinden gelineceğine inanıyorum. 

  DeFi, kripto sektörünün oldukça kritik bir biçimde değişmesini sağladı. Zira platform üzerinde, geleneksel bankalar gibi herhangi bir aracı ihtiyacı olmadan borç alma ve borç verme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Popülaritesi de göz önüne alındığında, bu teknolojinin çok daha ilerleyebileceği açık bir biçimde görülüyor. 

  Ethereum’un da DeFi projelerinin katkısıyla beraber büyük bir yükseliş yaşayacağını düşünüyorum. Benim tahminim 10.500 dolar. 

  Çarpıcı Ethereum Tahminleri

  Blockfyre Kurucu Ortağı ve Moonrock Capital’in yöneticisi olan Simon Dedic, Ethereum için son derece iddialı açıklamalarda bulundu. Dedic, uzun vadede ETH değerinin 9 bin dolara ulaşacağını düşünüyor. James Todaro da Dedic gibi ETH için 9 bin doların ulaşılabilir bir seviye olduğunu ifade ediyor. 

  Konuyla ilgili en çarpıcı yorumlardan birisi ise Ark Capital’in kurucusu olan Brian Schuster’dan geldi. Schuster, Etherum’un 2024 yılına gelindiğinde 100 bin dolar seviyesini göreceğini iddia etti. 

  Daha Küçük Tahminler

  Büyük tahminlerin yanı sıra, bazı önemli isimlerden daha küçük tahminler de geldi. Gov Capital 2022 yılına gelindiğinde varlığın 2.500 doları aşacağını düşünüyor. Aslında bu rakam bu sene bile aşılabilir gibi görünüyor. 

  Prime XBT de, 2025 yılına gelindiğinde, ETH değerinin 3700 dolar ile 5.700 dolar arasında bir yerde olacağını ifade ediyor. 

  2021 Yılı Ethereum yılı Olabilir

  Ryan Watkins, 2021 yılının Ethereum yılı olabileceğine inandığını ifade etti. Ona göre ETH 2.0’ın ortaya çıkmasıyla beraber büyük bir yol kat eden varlık, bunu devam ettirebilir. Watkins’e göre, Bitcoin için 2020 yılı ne anlam ifade ediyorsa, Ethereum için de 2021 yılı aynı şeyleri ifade edebilir. 

  Birçok önemli kripto para borsasının da ETH için önemli planları bulunuyor. Örneğin Coinbase borsası, Ethereum sahipleri için özel bir staking altyapısı oluşturmayı planlıyorlar. 

  Raoul Pal da oldukça ilginç bir yorum dile getirdi. Pal’a göre Ethereum’un öyle büyük bir potansiyeli bulunuyor ki, önümüzdeki on yıl içerisinde Bitcoin’i geride bırakması bile mümkün olabilir. 

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle