Kripto Para

ETH SEC'in gündeminde! ETF başvurusu değerlendirilecek

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) son dönemde yapılan kripto paraya dayalı borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları artıyor. Son olarak WisdomTree şirketi, regülatöre yeni bir Ethereum ETF başvurusunda bulundu…

  Kripto para piyasasına yapılan yatırımların artmasına yardımcı olarak görülen ve kurumsal talepleri karşılaması beklenen kripto paraya dayalı borsa yatırım fonları gündeme geliyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bu başvurular, regülatörden yasal sonuç alınması için inceleme altına alınıyor. 

  Son dönemde giderek artan ETF başvuruları arasında WisdomTree şirketi de yer aldı. Şirket, Ethereum’a dayalı bir borsa yatırım fonu çıkarmak için SEC’e resmi belge ile başvuruda bulundu. WisdomTree Ethereum Trust adı verilen bu borsa yatırım fonu, kripto para basınında da geniş yankı buldu. 

  WisdomTree Ethereum Trust Başvurusu Yapıldı

  Söz konusu WisdomTree Ethereum Trust isimli bu ETF’in daha önce kuruma başvurusu yapılan Bitcoin ETF’i gibi Cboe kapsamında listelenmesi bekleniyor. Bu başvuru aşama kaydettikçe güncellenecek. Fakat şimdiye kadar kısıtlama ya da saklama sağlayıcısına yönelik karar verilmedi. Öte yandan Delaware Trust Company önerilen mütevelli olarak yer alıyor.

  Son dönemde kripto para dünyasında adından söz ettirmeyi başaran şirketlerden biri olan WisdomTree, SEC’e Ethereum’a dayalı ETF başvurusu yapan kurumsallar arasına katıldı. Bilindiği üzere ABD regülatörüne daha önce VanEck şirketi tarafından da Ethereum ETF başvurusu yapılmıştı. 

  Onaylanırsa Cboe’de Listelenmesi Bekleniyor 

  VanEck ve WisdomTree tarafından yapılan her iki başvuru da SEC tarafından onaylanma bekliyor. Eğer her iki kuruluşun başvuruları onaylanırsa, bu borsa yatırım fonları Cboe kapsamında listelenecek. Dev şirketlerin ayrıca henüz başvurusunu yapmadığı Bitcoin ETF hazırlıklarının da bulunduğu biliniyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugüne kadar tarafına yapılan herhangi bir kripto paraya dayalı borsa yatırım fonu başvurusunu kabul etmedi. Başvurular SEC bünyesinde incelenme aşamasında kalmaya devam ediyor. Edinilen bilgilere göre pek çok Bitcoin ETF başvurusunun kurum tarafından kasıtlı olarak bekletildiği ortaya çıktı

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle