Kripto Para

En büyük 2. DeFi saldırısı! Kayıp devasa boyutta

  Solana (SOL) ile diğer merkezi olmayan finans (DeFi) ağları arasında köprü işlevi gören Wormhole protokolü hack saldırısına uğradı. Gerçekleştirilen siber saldırı sonucu 120 bin Ethereum (ETH) çalındığı bildirildi. Saldırı sırasında bu tutar 324 milyon dolara (4,3 milyar TL) denk geliyordu.

  Farklı blok zincirleri arasında köprü kurma görevi ile tasarlanan, Solana (SOL) ve Ethereum (ETH) blok zincirlerini de birbirine bağlayan en popüler köprü protokollerinden biri olan Womhole siber saldırıya uğradı. Söz konusu hack saldırısı sonucunda 120 bin Ethereum çalındığı bildirildi. Çalınan Ethereum’ların fiyatı saldırı gerçekleştiği sırada 324 milyon dolara (4,3 milyar TL) ulaşıyordu. Söz konusu saldırı, Poli Network saldırısından sonra kaydedilen en büyük 2. Solana saldırısı oldu. Poli Network saldırısında kayıp 600 milyon doları bulmuştu.

  Tarihin En Büyük 2. DeFi Saldırısı

  Tarihin en büyük 2. Solana ağı saldırısı, proje geliştiricileri tarafından doğrulandı. Ethereum, en çok kullanılan blok zinciri ağıdır. Ayrıca bu ağ, akıllı sözleşmeler olarak bilinen programlanabilir kod parçalarının, belli ticari işlemler için, geleneksel piyasalardaki banka ve avukatlar gibi aracıların yerini alabileceği ifade edilen DeFi sistemindeki en büyük ekosistemlerden biridir. Solana ise Ethereum’a henüz çok yeni rakip olan, Ethereum ağından daha ucuz işlem ücretleri sunan ve daha hızlı bir kullanım fırsatı veren, popülaritesi gittikçe artan bir ağdır.

  120 Bin Ethereum Çalındı

  Wormhole geliştiricileri, Twitter üzerinden 2 Şubat gecesi TSİ 23.42’de bir açıklama yaparak, ağın “olası bir güvenlik açığı durumu” araştırıldığı için bakım nedeni ile çevrimdışı olduğunu bildirdi. Blockchain siber güvenlik şirketi CertiK tarafından yapılan bir analizde, saldırganların 251 milyon dolarlık ETH, yaklaşık 47 milyon dolarlık Solana ve 4 milyon dolardan fazla USDC elde ettiği öne sürüldü. Geliştiriciler tarafından yapılan açıklamada, başta 94 bin ETH çalındığı belirtildi ancak daha sonra gelen açıklamada 120 bin ETH çalındığı ifade edildi.

  İlerleyen Saatlerde ETH Eklemesi Yapılacağı Bildirildi

  Wormhole geliştiricileri tarafından yapılan açıklamada ilk etapta 80 bin, daha sonra 94 bin Ethereum’un çalındığı bilgisi verildi. Daha sonra ise çalınan ETH’lerin sayısının 120 bin olduğu anlaşıldı. Öte yandan geliştirici ekibin açıklamalarına göre wETH’nin Ethereum ile 1’e 1 oranında desteklenmesini sağlamak için ilerleyen saatlerde Ethereum eklemesi yapılacağı da belirtildi. Ayrıca ekip, ağın hızlı bir şekilde normal işleyişine dönmesi için çalışıldığını da belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle