Kripto Para

Elon Musk’un başı yine belada! Suçlama "Insider Trading"

  Yeniden dünyanın en zengin unvanını ele geçiren Tesla CEO’su Elon Musk’un başı DOGE nedeniyle belada! Twitter logosunu Dogecoin yapması nedeniyle hakkında yatırımcılar tarafından dava açılan ünlü milyarder, “insider trading” suçlaması ile karşı karşıya…

  Dogecoin (DOGE) destekçisi Elon Musk’a “insider trading” iddiaları nedeniyle dava açıldı! 31 Mayıs tarihli Manhattan Federal Mahkemesi’ne sunulan bir dosyada ünlü milyarderin DOGE’de açık bir şekilde manipülasyona yol açarak içeriden bilgi sızdırdığı iddia edildi.

  “Insider Trading Yapıldı”

  Okurlarımızın da hatırlayacağı üzere Twitter’i satın almanın ardından Nisan ayında ünlü milyarder, “Mavi Kuş” olarak bilinen Twitter logusunu Dogecoin’in görseli ile değiştirmişti. Yaklaşık 4 gün DOGE görseli Twitter logosu olarak kaldı ve bu süreçte popüler mem parası yüzde 30’dan fazla yükseliş yakaladı.

  Yaşanan bu süreci, “manipülasyon” olarak gören yatırımcılar ise Musk’a dava açtı. “Burada yapılan bilerek ve isteyerek uygulanan bir piyasa manipülasyonu, pazarlama stratejisi ve insider trading’dir” iddiaları nedeniyle yatırımcılar, soluğu Manhattan Federal Mahkemesi’nde aldılar!

  “Savaş Gazileri, Mavi Yakalı İşçiler ve Yaşlıların Umutlarını Yağmalıyor”

  Yatırımcılara göre Mus, CEO olduğu dönemde sosyal medya platformu Twitter’i kullanarak Dogecoin’de bir manipülasyon gerçekleştirdi. Bu manipülasyonda ünlü CEO’yu haksız kazanç elde etmekle suçlayan yatırımcılar, bizzat Musk’un bu olay sırasında 124 milyon dolar üzerinde DOGE sattığını iddia ettiler.

  “Bu, kendisini ve şirketlerini tanıtmak ve çıkarları doğrultusunda popüler kültür fenomeninin istismar eden dünyanın en zengin adamı Elon Musk’un kasıtlı bir açık piyasa manipülasyonu ve insider trading eylemlerinden kaynaklanan bir menkul kıymet dolandırıcılığı davasıdır” ifadeleri yer alan dava başvurusunda yatırımcılar, “Musk; savaş gazileri, mavi yakalı işçiler ve yaşlıların umutlarını yağmalıyor” sözlerini kullandılar.

  Davanın Düşürülmesini Talep Etmişti

  Yatırımcılar Musk’u DOGE fiyatının iki yılda yüzde 36 bin artması ardından kar elde ederek düşmesine izin vermekle itham ediyor. 120 milyar doların üzerinde DOGE nedeniyle dava açılan Musk ve davaya müdahil edilen şirketi Tesla ise Mart ayında bu iddiaların asılsız olduğunu söyleyerek davanın düşürülmesini talep etmişti. DOGE ise bu süreçte sakin seyrini koruyor ve lider meme coin %dogecoin+usd% dolardan fiyatla işlem görüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle