Kripto Para

El Salvador’u eleştiren ekonomiste başkandan sert yanıt!

  Attığı Bitcoin (BTC) adımı ile dünyada bir ilk olan El Salvador için artık bu yasanın yürürlüğe girmesine sayılı günler kaldı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter üzerinden kendisini eleştiren ekonomist Steve Hanke’ye yanıt verdi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, 8 Haziran tarihinde Bitcoin’i (BTC) ülkenin yasal para birimi ilan etti. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ilk olarak yasa tasarısını Twitter üzerinden duyurmuştu. Haziran başlarında gelen bu duyurunun ardından Kongre’ye sunulan tasarı, tartışmalı bir şekilde de olsa oy çokluğuyla kabul edilmişti. Kabul edilen yasa tasarısı 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girecek. Yani bu tarihten itibaren El Salvador’daki alışverişlerde işletmeciler BTC kabul etmek zorunda olacak.

  Steve Hanke’nin Eleştirileri ve Bukele’nin Yanıtı

  El Salvador’un attığı BTC adımı elbette tüm dünyada yankı buldu. Kripto para sektöründe bu adım olumlu şekilde karşılanmış olsa da geleneksel ekonomi piyasalarında bu adımı olumsuz karşılayan birçok ülke ve kuruluş da oldu. El Salvador’un BTC hamlesini eleştiren isimlerden biri de ünlü ABD’li ekonomist Steve Hanke oldu. Hanke, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşıma El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’yi de etiketleyerek eleştirilerini dile getirdi. Steve Hanke söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “ABD Dışişleri Bakanlığı, 14 El Salvadorlu hükümet yetkilisine yaptırım uyguladı. Ayrıca Dünya Bankası ile Uluslararası Para Fonu da uyarılarda bulundu ve öte yandan El Salvador tahvilleri de düşüş yaşadı. Ancak Başkan Bukele bunları umursamadı ve çılgın Bitcoin yasasında ısrar ediyor. Bukele ateşle oynuyor ve El Salvador’u yakacak.”

  Nayib Bukele, Steve Hanke’nin sert eleştirilerine “Bu ‘boomer’ kim?” şeklinde yanıt verdi. Boomer, genç kuşakları ve yeni jenerasyon dinamiklerinden uzak kalan ve bu dinamikleri genellikle anlayamayan daha yaşlı jenerasyona verilen bir isim. Yani Bukele bu yanıtıyla, Steve Hanke’nin yenilikçi adımları anlayamayacak olan, eski toprak bir gelenekçi olduğunu ima etti.

  Hanke Eleştirilerinde Haksız Sayılmaz

  Steve Hanke eleştirilerinde bir yönden haksız sayılmaz. Zira Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi kuruluşlar gerçekten de El Salvador’u engellemek için uyarılarda bulundu ve hatta Derecelendirme kuruluşları da ülkenin kredi notunu düşürdü. Ancak yine de El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, BTC hamlesinde kararlı görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle