Kripto Para

El Salvador’da yanardağ enerjisi ile BTC madenciliği!

  Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmesi ile gündemden düşmeyen El Salvador’dan yeni bir hamle geldi. Devlet Başkanı Nayib Bukele, yanardağ destekli BTC madeninin nasıl görüneceğine dair görseller paylaştı…

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, kripto para basınında gündem olmaya devam ediyor. Başkan Bukele, son olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ülkede kurulacak Bitcoin madeninin nasıl görüneceğine dair görsel paylaştı.

  Şu anda inşa süreci devam eden yanardağ destekli Bitcoin madencilik tesisi, kripto para topluluğunun da dikkatini çekti. Bu projenin bazı maketlerini sosyal medyadan paylaşan El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, büyük beğeni topladı. Bu proje ile El Salvador’a temiz hash oranının yakında geleceği belirtildi.

  Yanardağ Destekli BTC Madencilik Tesisi

  Nayib Bukele daha önce bahsettiği üzere devlete ait bir elektrik şirketine proje üzerinde çalışma başlatması için talimat verdi. Bu talimatın ardından madencilik tesisi tasarımları Twitter üzerinde canlı bir sesli görüşme sırasında ortaya çıktı. 

  El Salvador’da 23 adet aktif volkan bulunuyor. Bu sebeple dünyanın alt yüzeyindeki ısı enerjisinin, elektrik üretebilen güçlü buhar oluşturması planlanıyor. Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olmasına rağmen El Salvador, dünyanın en büyük jeotermal enerji üreticileri arasında gösteriliyor. 

  Çinli Madencilerin Yeni Adresi Olabilir Mi?

  Jeotermal enerji, El Salvador’un toplam elektrik üretiminin dörtte birine kaynaklık ediyor. Bu yoldan hareketle Bitcoin madencilik tesisinde jeotermal enerji kullanımı söz konusu olabilir. Bu tür avantajlara sahip El Salvador, hükümet tarafından baskı altında kalan Çinli madencilerin ilgisini çekebilir.

  Çin’in hidroelektrik enerji kullandığı önemli bölgelerden biri olan Sichuan başta olmak üzere pek çok eyaletinde madencilik yasaklandı. Kripto para fiyatlarını da olumsuz etkileyen bu gelişmeler Bitcoin madencilik firmalarının yeni tesisler kurabilecek yerlere göç etmelerine yol açtı. Bitcoin’in hash oranında büyük bir düşüş yaratan bu kısıtlamaların üstesinden gelebilmek için yeni enerji kaynakları dikkat çekiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle