Kripto Para

El Salvador’da neler oluyor? BTC talebi Doları geçti!

  Ülkedeki Bitcoin (BTC) gelişmeleri ile ilgili açıklamalarda bulunmaya devam eden El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yeni bir veri paylaştı. Bukele, El Salvador’da Bitcoin’e olan talebin, ABD dolarına olan talepten fazla olduğunu duyurdu.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayı başlarında Twitter’dan yaptığı açıklamalarında, Kongre’ye Bitcoin (BTC) yasa tasarısını sunacaklarını dile getirmişti. Ardından bu yasa 9 Haziran tarihinde oy çokluğuyla kabul edildi ve 7 Eylül tarihinde de resmen yürürlüğe girdi. 7 Eylül tarihinden bu yana El Salvadorlular, dolaşımda olan ABD doları gibi ülkedeki alışverişlerinde Bitcoin kullanabiliyorlar. El Salvador hükümeti, vatandaşların BTC işlemlerini yapabilmeleri için bir de onlara BTC cüzdanı Chivo’yu sundu.

  Bukele, Chivo Cüzdanının Başarısını Paylaştı

  7 Eylül tarihinden bu yana aralıklı olarak Bitcoin ve ülkedeki Bitcoin kullanımına ilişkin paylaşımlarda bulunan Nayib Bukele, bir kez daha benzer bir veri paylaşımında bulundu. Ulusal Bitcoin cüzdanı Chivo kullanımı ve gelir istatistikleri hakkında bilgiler veren Bukele, gelen eleştirilere rağmen Bitcoin çalışmalarını hızlandırmaya devam ediyor. El Salvador hükümeti, bu eleştiri ortamında BTC çalışmalarına ara vermiyor. Hafta arasında konuşan Nayib Bukele, Chivo cüzdanının bugüne kadar olan gözle görülür başarısını açıkladı.

  Nayib Bukele’nin Açıklamaları

  Nayib Bukele, yaptığı açıklamasında cüzdanlara giren ABD doları miktarına karşı çekilen miktarın (BTC’den dolara) hacminin çok büyük ölçüde aştığını, El Salvador’da Bitcoin’e olan talebin ABD dolarından fazla olduğunu ifade etti. Bukele konuya ilişkin olarak verilerle birlikte şu ifadelere yer verdi:

  16 Ekim 2021 tarihinde Chivo ağı (günlük) 3 milyon 69 bin 761,05 dolara varan 24 bin 076 havale aldı.

  Nayib Bukele’nin paylaştığı bu istatistik, her ne kadar El Salvador’da halkın neredeyse yarısı başta zorunlu kılınan BTC yasasına karşı çıkmış da olsa, artık BTC kullanımının daha yaygın hale geldiğini gösteriyor.

  Başkan Yardımcısı, Diğer Ülkelerin de BTC’yi Benimseyeceğini Düşünüyor

  Bitcoin yasası ile birlikte dünyanın gündemine gelen El Salvador, bu yasadan oldukça memnun görünüyor. Hatta öyle ki El Salvador Devlet Başkanı Yardımcısı Felix Ulloa, ülkenin yerel medya kuruluşu Diario La Huella’nın haberine göre, diğer tropikal ülkelerin de Bitcoin’i benimseme modelini izleyeceklerini öne sürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle