Kripto Para

Zararına kripto satışları Mart 2020’den bu yana zirvede

  Kripto para piyasalarında 19 Mayıs tarihinde binlerce yatırımcı tasfiye oldu. Bu tarihte yapılan zararına satışların boyutu, Mart 2020 dönemine yaklaştı. Glassnode verilerine göre Mart 2020’den bu yana piyasalarda bu büyüklükte bir zararına satış verisi görülmemişti.

  Mart 2020 döneminde, Covid-19 salgınının küresel boyutlara ulaşması ile birlikte kripto para piyasaları da genel bir çöküş yaşamıştı. O tarihlerde Bitcoin (BTC) 3 bin 700 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bitcoin ile birlikte neredeyse tüm altcoinlerin de fiyatta çakılma yaşaması, çok büyük bir tasfiyeye neden olmuştu. 19 Mayıs 2021 tarihinde Mart 2020 dönemini anımsatan değer kayıpları yaşandı. Benzer fiyat aralıklarında olmasa da benzer oranlarda değer kayıpları görüldü. Haliyle piyasadaki birçok yatırımcı da tıpkı Mart 2020’deki gibi tasfiye oldu.

  SOPR Metriği Mart 2020 Dönemine Benziyor

  13 Mart 2020 tarihinde Bitcoin, 24 saat içinde %50’den fazla değer kaybederek 4 bin doların altına geriledi. 19 Mayıs 2021’de BTC 24 saat içinde %30’tan fazla değer kaybederek 30 bin dolar seviyesine geriledi. Bu iki fiyat hareketliliği bu sebeple birbiri ile kıyaslanıyor. Düşüşlerin yanı sıra Spent Output Profit Ratio (SOPR) metriğindeki değişim de iki dönem kıyaslandığında birbiri ile benzerlik gösteriyor. 

  SOPR Değeri Nedir ve Neyi, Nasıl Ölçer?

  SOPR, herhangi bir günde, o gün kullanılmış olan tüm BTC’lerin üretim tarihindeki değeri ile güncel değerinin kıyaslanması sonucu elde ediliyor. Böylece on-chain üzerinde gerçekleşmiş kazançların mı yoksa gerçekleşmiş zararların mı daha baskın olduğu ölçülüyor.

  SOPR değeri 1’in altına düşmüşse, o gün kullanılan BTC’lerin ortalama satış fiyatlarının, ortalama alış fiyatlarından daha düşük olduğu anlamı ortaya çıkar. Bu değer 19 Mayıs 2021’de, Mart 2020’den beri görülmemiş olan noktaya geriledi. Bu da kısa vadeli yatırımcıların Mart 2020’den sonra ilk defa bu kadar çok zararına satış yaptığına işaret ediyor. Glassnode verilerine göre SOPR değeri, 2015 yılından bu yana yalnızca Şubat 2018, Kasım 2018 ve Mart 2020 dönemlerinde bu denli düşük ölçülmüştü.

  Satışları Bireysellerin Gerçekleştirdiği Tahmin Ediliyor

  19 Mayıs tarihinde yapılan satışların hangi yatırımcı grupları tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak bazı ihtimaller ile çeşitli ipuçları elde edilebiliyor. Örneğin kurumsal yatırımcıların varlıklarını genelde borsalarda tutmuyor olmasından dolayı, bu satışların çoğunlukla bireysel yatırımcılar tarafından yapıldığı tahmini gündeme geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle