Kripto Para

Düşüşten önce tüm LUNA’larını sattı! Ne biliyordu?

  Kripto para piyasalarında 9 – 12 Mayıs tarihleri arasında Terra blok zincirinin varlıkları olan UST ve LUNA’da devasa bir çöküş yaşandı. Piyasaları kasıp kavuran bu sert düşüşten önce, 6 milyar dolarlık varlık yöneten Pantera Capital şirketinin LUNA’daki yatırımlarını sattığı ortaya çıktı.

  Terra blok zincirinin 2 kripto varlığı olan UST sabit coini ve LUNA, 9 – 12 Mayıs tarihleri arasında büyük bir çöküş yaşadı. Sistem gereği, ABD dolarına sabitlenmiş olan UST’deki her bir satışta, bir LUNA üretiliyordu ve söz konusu dönemde UST aşırı satışa maruz kalınca, LUNA sayısı da hızla arttı. Böylece UST’nin dolara olan sabitliği bozulurken, LUNA da aşırı şekilde çoğaldığı için neredeyse değersiz hale geldi. Yaşananlar kripto para piyasasını çok derinden etkilerken, Pantera Capital şirketinin LUNA’daki yatırımlarını sattığı ortaya çıktı.

  Şirket, LUNA Varlıklarını Kademeli Olarak Sattı

  LUNA’nın Singapur merkezli şirketi olan Terraform Labs’in yatırımcıları arasında bulunan, yönetimi altında 6 milyar dolarlık varlık olan Pantera Capital’in, geçtiğimiz hafta yaşanan çöküş öncesinde LUNA’daki yatırımcılarını sattığı ortaya çıktı. The Block’a satışlarla ilgili açıklamalarda bulunan Pantera Capital’in yatırım yöneticisi Joey Krug, geçtiğimiz yıl LUNA’daki pozisyonlarının %80’inden çıktıklarını ve kalan %20’lik kısmı da aşamalı olarak sattıklarını dile getirdi. Krug, UST’nin sabitliğini kaybetmeye başlamasıyla birlikte bu %20’lik kısmın da elden çıkarıldığını belirttiği açıklamasında şöyle konuştu:

  “Üçte ikisinin ortalama 25,6 dolarlık seviyeden sattık. Geri kalanı ise LUNAX aracılığı ile stake edildiği için satılamıyor.”

  Pantera Capital Devasa Kâr Sağladı

  Pantera Capital şirketi, Terraform Labs şirketine 2 kez yatırım yapmıştı. Şirket ilk olarak Ocak 2021’de 25 milyon dolarlık turda yer alırken, daha sonra Temmuz 2021’de de 150 milyon dolarlık ekosistem fonuna dahil olmuştu. Yatırımlarının büyük bir kısmından erken çıkış yapan Pantera Capital, bu erken çıkış hamlesi sayesinde büyük ölçüde kâr sağladı. Şirketin yapmış olduğu 1,7 milyon dolarlık yatırım, yaklaşık 170 milyon dolarlık kâr getirdi.

  LUNA’daki Çöküşle Kayıp Yaşayanlar

  Tüm yatırımcılar Pantera Capital kadar şanslı değildi ve örneğin 500 milyon dolarlık varlık yönetimi bulunan Arca şirketi, LUNA’da çöküş yaşanmadan önce alım yapmıştı. Diğer yandan Binance ise 1,6 milyar dolarlık LUNA’ların, 3 bin dolara kadar düştüğünü açıkladı. Öte yandan İngiliz rapçi ve Youtuber olan KSI de sadece birkaç saat içinde LUNA’daki çöküş nedeniyle yaklaşık 2,8 milyon dolarlık zarar etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle