Kripto Para

Dolar kuru fırladı, BTC TL karşısında güçlü kaldı!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son haftaya düşüş eğiliminde girdi ve 60 bin dolar seviyesinin altına sarktı. Dolar karşısında değer kaybeden Bitcoin, TL’nin dolar karşısındaki rekor değer kaybı ile birlikte TL karşısında, düşüş eğilimine rağmen yüksek seviyelerini korudu.

  Yurtiçi piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Bankası’nın (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısındaydı. Toplantıdan çıkacak olan faiz kararının, dolar/TL kuruna yön vermesi bekleniyordu ve beklendiği gibi de oldu. Merkez Bankası politika faizini 100 baz indirdi ve faiz %15 seviyesine çekildi. Merkez Bankası’nın üst üste 3. kez politika faizinde indirime gitmesi ile birlikte dolar/TL kuru da 10,99 seviyesini görerek tarihi rekora imza attı. Dolar karşısında hızla değer kaybeden TL, Bitcoin’in (BTC) TL paritesinde düşüş eğilimine rağmen yüksek seyrini korumasını sağladı.

  Dolar Kuru 10,99’u Gördü, BTC 645 Bin TL Bandını Korudu

  Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısında faizi %19 seviyesinden %18 seviyesine indirmiş ve ardından Ekim ayı PPK toplantısında da %16 seviyesine çekmişti. Politika faizinin indirilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusunda yaptığı açıklamalar sonrası dolar/TL kuru da sert yükselişler yaşamıştı. 18 Kasım Perşembe günü Merkez Bankası’nın bir kez daha faizi indirmesi ile birlikte Dolar/TL kurunda 10,99 seviyesi görüldü. Bununla birlikte Bitcoin/TL paritesi de 645 bin TL üzerindeki seyrini korudu.

  Katılımcı Beklentileri Yanıltmadı

  AA Finans tarafından gerçekleştirilen ve 21 piyasa katılımcının beklentilerini açıkladığı ankette, katılımcıların beklentileri Merkez Bankası’nın faizi 100 baz puan indireceği yönünde gelişmişti. Anket beklentileri yanıltmadı ve Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirerek faizi %15 seviyesine çekti. Gelen karar ile birlikte TL’deki değer kaybı hızlandı. Karar öncesi Bitcoin, Pazartesi günü 66 bin dolar seviyesinden başlattığı düşüş eğiliminde 60 bin dolar seviyesinin altına gerilemişti. Ancak değer kaybeden TL, Bitcoin’in TL paritesindeki 645 bin TL seviyesini korumasını sağladı.

  BTC Yükselmeye, TL Değer Kaybetmeye Devam Ederse Ne Olur?

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Aralık ayı PPK toplantısı 16 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Kripto para piyasalarında birçok analist, Bitcoin’in dolar karşısında o tarihe kadar yükselişe geçeceği tahmininde bulunuyor. Öte yandan Merkez Bankası’nın bir kez daha faiz indirimine gitme kararı alması durumunda, tahminler doğru çıkarsa BTC/TL paritesinin nereye ulaşacağı merak ediliyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle