Kripto Para

Hindistan, WazirX’in varlıklarını dondurdu

  Hindistan’ın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan WazirX, varlıklarının dondurulması gerçeği ile yüz yüze! Cuma günü yapılan bir açıklama ile Hindistan’ın mali suçla mücadele ajansı, borsanın varlıklarını dondurduğunu söyledi. WazirX’in Binance ile olan bağlantısı ise gözleri dünyanın en büyük kripto para borsasına çevirdi.

  WazirX’e Hindistan’da “varlık dondurma” şoku! Binance ile ilişkisi bilinen Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından WazirX, Cuma günü Hindistan’ın mali suçla mücadele ajansınca yapılacak şüpheli ihlal açıklaması ardından varlıklarının dondurulması ile karşı karşıya kaldı.

  8.16 Milyon Dolar Değerindeki Varlıklar Donduruldu

  Federal İcra Müdürlüğü (ED) yaptığı açıklama ardından harekete geçti ve 646,70 milyon rupi (Yaklaşık 8,16 milyon dolar) değerindeki borsa varlıklarını dondurduğu açıkladı. Yapılan açıklamada, kripto para borsasının anında kredi uygulamasının şirketlerine suç gelirlerini kendi platformunda kripto para birimine dönüştürerek aklamada yardımcı olma rolündeki şüphe nedeniyle bu adımın atıldığı ifade edildi.

  WazirX’in sözcüsü ise yaptığı açıklamada ED’nin bulgularına katılmadıklarını açıklarken, ED ile tam uyumlu çalıştıklarını söyledi. Sözcü, “ED basın açıklamasında yer alan iddialara katılmıyoruz. Bundan sonraki eylem planımızı değerlendiriyoruz.” ifadeleri ile kararla mücadele edeceklerinin sinyallerini verdi.

  Geçen Yıl Soruşturma Başlatmıştı

  Basın açıklamasında WazirX’in adı kara para aklama ile birlikte anıldı. Şirketin “yasa dışı borç verme” olarak tanımlanan uygulaması ile döviz ihlallerine neden olduğu iddia ediliyor. WazirX’sin sahibi olan Zanmai Lab’ın yöneticilerinden biri üzerinden gerçekleştiği iddia edilen aramalar ile birkaç gölge banka ve onların FinTech şirketlerine karşı merkez bankası normlarının ihlal edildiği belirtiliyor.

  ED, “Fon izi araştırması yaparken ED, FinTech şirketleri tarafından kripto varlıkları satın almak ve daha sonra bunları yurtdışında aklamak için büyük miktarlarda fonun yönlendirildiğini tespit etti.” ifadelerini kullandı. Bahsi geçen FinTech şirketlerinin pek çoğunun ise Çin fonları tarafından desteklendiği ifade edildi. WazirX’e yönelik ED, döviz düzenlemelerinin ihlal edildiği gerekçesi ile geçen yıl soruşturma başlatmıştı. Bu yıl ise bu soruşturma varlıkların dondurulduğu bir sonuca evrildi.

  Binance Hisse Sahipliği Konusunu Reddetti!

  Binance’ın WazirX ile bilinen ilişkisi sonrası gözler gelecek açıklamaya çevrilirken CEO Changpeng Zhao, Zanmai Labs’ta hisse sahibi olmadıkları açıklamasını yaptı. CZ açıklamasında 21 Kasım 2019 tarihli WazirX edinildiğine ilişkin blog gönderisine atıfta bulunarak, bu işlemin hiçbir zaman tamamlanmadığını söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle