DIA Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu yazımızda DeFi sektörü ile bağlantılı olan DIA Coin hakkında bilgileri sunacağız. DIA nasıl alınır, nedir, avantajları, dezavantajları neler, gelecekteki durumu nasıl olabilir, proje amacı nedir sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. 

  DIA Coin Nedir?

  DIA Coin, DIA isimli ve yarı merkezi olan finansal bilgi platformunun kripto para birimidir. DIA platformunda kripto ekonomik teşvik almak, veri kaynaklamak, merkeziyetsiz Defi işlemi yapmak için DIA Coin kullanılır. DIA Coin hem stake edilebilir hem de kredi olarak verilebilir bir ağdır. DIA Coin, ağda oy vermek ve canlı veri akışlarına ve API’lere ulaşmak için kullanılan ödeme aracıdır. DIA Coin DeFi uygulamaları performansları hakkında detaylı bilgileri almak için de kullanılır.  

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  DIA Coin projesinin amacı yatırımcılara DeFi uygulamaları hakkında detaylı bilgileri sunmak aynı anda merkeziyetsiz finansa sahil olabilen bir kripto parayı da piyasaya kazandırmaktır. Bu yüzden DIA Coin sahibi olan ve Dıa ağını kullanan kişiler bu alandan DeFi ekosistem uygulamalarının performans bilgileri görebilirler. Projenin diğer bir amacı ise canlı veri akışlarına erişimi ve APL’leri erişme imkanını DIA Coin ödemesi karşılığında sunmaktır. Proje hakkında diğer bilgileri şu adresteki https://labs.diadata.org/ resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

  DIA Coin Yorum

  DIA Coin hakkında yorumlara bakıldığında bu kripto paranın yüksel bir popülerliğe sahip olduğu sonucuna ulaşmak mümkün değil. Daha çok staking ile ilgilenen yatırımcılar DIA Coin hakkında yorum yaparak, pasif gelir elde etme şansından söz etmişler. Diğer yandan eğer DeFi ekosistemine yararlı bir uygulama yapılıyorsa bunu DIA ağına kazandırarak ödül almanın mümkün olduğunu açıklıyorlar. 

  DIA Coin Geleceği

  DIA Coin geleceği hakkında tahminde bulunan analistler daha çok anonim analistler olarak karşımıza çıkıyorlar. Anonim analistler ise DIA Coin’in 2021 yılı Temmuz ayında 1.50 dolar olarak fiyatlanabileceğini belirtiyorlar. Diğer yandan bu analistler DIA için 2021’de rekor fiyatların oluşma ihtimalinin düşük olduğunu, çünkü merkeziyetsiz finansal işlemlerin ve NFT’nn bir nebze ilgiden düştüğünü açıklıyor. Bu açıklama 2021 senesi Haziran ayında kayda geçen Glassnode anketi ve cüzdan adres hareketleri inceleme çalışması ardından ortaya çıkmıştır.

  DIA Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 DIA fiyatı %dia-data+try% TL. Döviz cinsinden ise %dia-data+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, DIA 24 saatte %dia-data+yuzde%.

  DIA Coin ve her kripto para biriminin fiyatı, arz-talep ilişkisine, yatırımcının alım satım kararlarına, piyasa volatilitesine göre değişir. Anlık değişimlerin olduğu bir piyasada ise güncel fiyat kontrol edilmeden yatırım yapılmamalıdır.

  DIA Coin Nasıl Alınır?

  DIA Coin almak için atılması gereken adımlar:

  • 1. Adım: DIA Coin almak için onun işlem gördüğü borsalara erişmek gerekir. Bu yüzden Binance, Unisawap veya KuCoin borsasına erişim sağlanır.
  • 2. Adım: Borsaların ana sayfalarında görülen hesap oluşturma menüsüne girilip, gelen KYC işlem adımları tamamlanarak hesap açılmalıdır. 
  • 3. Adım: Açılan hesaba ise borsada yer alan “para yatır“ başlıklı sekmeye giriş yapılıp tercih edilen para yatırma yöntemi üzerinden transfer gerçekleştirilir.
  • 4. Adım: Para yatırma ardından “kripto al“ işlem sekmesine girilerek, DIA Coin paritesinin görüleceği satın alma borsa ekranını ulaşılır.
  • 5. Adım: Bu ekrandaki güncel fiyat üzerinden veya başka uygun fiyat girişinden DIA Coin alım emri verilir. 
  • 6. Adım: Alınan kripto paralar, hesaba bağlı sanal cüzdanda saklanabilir. Daha güvenli bir saklama için donanım cüzdana transfer sağlanabilir.

  Doğru biçimde izlenen adımlar sonunda satın alma işlemi başarıyla tamamlanır. 

  Avantajları Neler?

  DIA Coin avantajları:

  • Pasif Gelir: DIA Coin sahipleri akıllı sözleşmeler üzerinde coin kilitleyerek, belirledikler vade sonunda yen coin kazancı alırlar.
  • Faiz Kazancı: DIA Coin sahipleri DeFi ekosistemde kredi ihtiyacı olan bir kullanıcıya borç verip, geri ödemeyi ise faizli talep edebilirler.
  • Düşük Masraf: DIA Coin ile cüzdanlar arası transferi veya takası yapmak işlem ücretiyle yapmak, geleneksel finansal işlem ücretlerinden daha ucuz masrafa katlanmayı sağlar. 

  Dezavantajları Ne?

  DIA Coin dezavantajları şunlardır:

  • Tek Yönlülük: DIA Coin projesi daha çok merkeziyetsiz finansal işlemler üzerine eğilmiştir. NFT, uygulama üretimi, satışı, görev üzerinden ödül dağıtımı, işlem üzerinden ödül dağıtımı gibi yeni nesil avantajları sunmaz.
  • Saldırı Riski: DIA Coin, sanal cüzdanlarda muhafaza edilirken, borsalara yönelik bir saldırı olması halinde bakiye risk altına girebilir. Ancak donanım cüzdanda saklama riski ortadan kaldırır.

  Sonuç

  DIA Coin, DeFi bilgi platformu olan Dia’nın kripto para birimidir. Kredi vermek ve staking için kullanılır. Yatırıma da dahil olan kripto paranın 2021’de artabileceği analistlerce düşünülüyor. İlgili fiyat tahminlerini yakalarsa, yatırımcılar için kazanç sunma şansı bulunuyor. 2021 boğa sezonu ile birlikte etkili bir fiyat artışı yaşayan DIA, yaşanan düşüşler neticesinde dip fiyatları da gördü. Gelecekte DeFi sektörünün gelişimine bağlı olarak daha fazla ilgi göreceği düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle