Kripto Para

Çin’in durmaya niyeti yok! BTC sert düştü

  Mayıs ayından bu yana kripto para endüstrisi üzerinde baskıcı ve yasaklayıcı bir tutum sergileyerek kripto para sektörüne üst üste çelmeler takan Çin, bu tavrını devam ettiriyor. Çin Halk Bankası (PBoC), kripto bağlantılı tüm işlemleri yasadışı ilan etti. Açıklama sonrası Bitcoin (BTC) sert değer kaybı yaşadı.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde çok ciddi büyüme ve yaygınlaşma elde ederek neredeyse tüm ülkelerin radarına girdi. Bu ülkelerin bazıları, kripto paralara karşı sert tutumlarla tavır aldı ve bu ülkelerin başında da Çin geliyor. Çin, aslında kripto para karşıtı tavrını 2017 yılında ülkedeki kripto para borsalarını kapatıp, kripto para işlemlerini yasaklayarak bu tavrını göstermişti. Sonradan bu alandaki çalışmaları ve hizmetleri serbest bırakan Çin, son dönemlerde baskısını, üzerine koyarak yeniden gündeme getirdi.

  Çin ve Kripto Para Endüstrisi

  Kripto paralar konusunda karşıt bir tavrı olduğu bilinen Çin, bunun en net örneklerini Mayıs ayında göstermişti. Mayıs ayında başkan yardımcısı görevinde bulunan Liu He’nin kripto paralara karşı “önlem” paketini açıklaması ve ülkedeki tüm kripto para madencilik işlemlerini kapatma operasyonunu başlatması, kripto para piyasalarına bugüne kadar vurulan en büyük darbelerden biri olmuştu. Çin’den gelen bu haberler sonrası Bitcoin (BTC), 55 bin dolardan 30 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti.

  Çin, Kripto Para Sektörüne En Büyük Darbeyi Mayıs Ayında Vurdu

  Mayıs ayından sonra kripto para karşıtı operasyonlarını bir süre daha devam ettiren Çin, daha sonra bu konuda sessizliğe bürünmüştü. Bir süredir, tek tük gelişmeler dışında bu alanda adımlar atmayan Çin’den, bir kez daha sert bir haber geldi. Çin’in merkez bankası konumunda olan Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) 24 Eylül TSİ 12 sularında yine bir olumsuz açıklama geldi. Gelen açıklamada, ülkedeki tüm kripto para işlemlerinin yasadışı statüde olduğu bildirildi.

  Çin Halk Bankası’nın Açıklaması

  Çin Halk Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Kripto para bağlantılı yapılan işlemlerin tamamı yasadışıdır. Kripto para işlem kaynaklı oluşan risklerin önlenmesi için kontroller arttırılacak. Denizaşırı borsaların, Çin topraklarındaki vatandaşlara hizmet vermesi engellenmelidir. İnternet üzerindeki kripto para ilişkili içeriklerin denetlenmesi de genişletilecektir.”

  İlk Kez Kripto Para Birimi İsmi Kullanıldı

  Çin Halk Bankası’ndan gelen  açıklamada ayrıca, kripto para borsalarında çalışan kişilerin de yasadışı eylemlerde bulunmuş sayılacağı ifade edildi. Ayrıca açıklamada, ilk kez bir kripto para biriminin adı da kullanıldı. Açıklamada; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether’in (USDT) dolaşımda olmaması gerektiği ifade edildi.

  BTC Fiyatı Açıklama Sonrası Çakıldı

  Çin’den gelen bu olumsuz haberler öncesinde BTC 45 bin dolar seviyesinin hemen üzerinde dengelenmişti. Haberlerin duyulmasıyla birlikte BTC fiyatı hızla 43 bin dolar seviyesinin altına sarktı ve ardından 41 bin dolar bandına kadar geriledi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle