Kripto Para

Çin gazetesinde 1 sayfalık Bitcoin eleştirisi

  Kripto para piyasalarında son günlerde adeta Çin baskısı yaşanıyor. Çin yetkilileri tarafından peş peşe gelen açıklamalar sonrası piyasada Bitcoin (BTC) ve Bitcoin madenciliğine karşı savaş açılacağı düşüncesi oluşmaya başladı. Bu düşünce ve her bir açıklama, kripto para piyasasında yeni bir endişeye sebep olmaya devam ediyor. Bu kez de Çin’de bir gazetede BTC madenciliğini eleştiren bir habere yer verildi.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’de başlayan büyük ralli sonrasında yatırımcılara çok ciddi kazançlar sağladı. 2021 yılında devam eden rallide Bitcoin de dahil olmak üzere birçok kripto para birimi rekor seviyelere yükseldi. Bitcoin’in ya da önde gelen diğer kripto para birimlerinin yatay seyre geçtiği dönemlerde ya da piyasada düşüşler görüldüğü dönemlerde bile birçok altcoin yükselişleri ile dikkat çekebildi. Ancak son haftalarda kripto para piyasası adeta çöküşe geçti. Bu çöküşlerde başı Bitcoin çekerken, Bitcoin’in bu denli yara almasında Çin’in büyük etkisi var.

  Hükümete Bağlı Gazetede BTC’ye Saldırı

  Çin’den peş peşe gelen olumsuz Bitcoin haberleri, piyasadaki düşüşlerin daha da derinleşmesine yol açtı. Çin’de Bitcoin’e ve BTC madenciliğine savaş açılacağı düşüncesi gündeme gelmeye devam ediyor. Bu düşünceyi bir kez daha destekleyen bir gelişme yaşandı. Kripto para muhabiri Colin Wu, Çin’de Pazartesi gününün erken saatlerinde Xinhua News’a bağlı bir gazetenin doğrudan BTC ve madenciliğe yönelik sert eleştiriler ile dolu bir haberi ilk sayfada yer verdiğini açıkladı.

  Colin Wu’nun duyurduğu habere göre hükümete doğrudan bağlı olduğu belirtilen söz konusu gazetenin, Bitcoin madenciliğine ve BTC alım-satımına saldırdığı vurgulandı. Haberin içeriğinde, “uzman” kişilerin yorumlarının da benzer şekilde olumsuz yönde olduğu ifade edildi. Haberde, Bitcoin’in toplamda 4 riske sahip olduğu vurgulanıyor.

  Haberde Yer Verilen Risk unsurları

  Söz konusu haberde BTC için belirlenen 4 risk şöyle:

  • Kripto para piyasasındaki risk,
  • İşlem riski,
  • Teknik riskler (şifre kaybetme vs.),
  • Regülasyon ve uyumluluk riski.

  Haberde, kripto paraların “sanal para” olduğu hatırlatılıyor ve yoğun olarak yasadışı faaliyetlerde kullanıldıkları, bu sebeple de cezai işlemlere yol açabilecekleri vurgulanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle