Kripto Para

Buterin, DOGE’tan kazandığı 4.3 milyon doları bağışladı

  Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin son dönemde Dogecoin (DOGE) yatırımından kazandığı miktar ile gündeme geldi. Buterin, 4.3 milyon dolarlık kazanç elde ederken bu paranın tümünü bağışladığını söyledi…

  Kripto para dünyasının en tanınmış simalarından Vitalik Buterin, Lex Fridman’ın programına konuk oldu. Programda Dogecoin (DOGE) kripto para birimine 2016 yılında yatırım yaptığını söyleyen Buterin, bu yatırımdan ne kadar kazandığını ve kazandığı parayı ne yaptığını açıkladı. 

  ETH kurucusu 2016 yılında 25 bin dolarlık Dogecoin satın aldığını söylemesiyle kripto para yatırımcılarını şaşırttı. Vitalik Buterin, 5 yıl önceki bu yatırımından 4 milyon dolardan fazla kazanç elde ettiğini söyleyerek tüm dikkatleri üzerine çekti. Vitalik Buterin, bu kazancının tamamını bağışladığını ifade etti. 

  Vitalik Buterin’den DOGE Açıklaması

  2013 yılının Aralık ayında ilk olarak piyasaya sürülen Dogecoin, o zamanlar daha popüler olan Shiba Inu cinsi köpek temalı internet esprilerinden faydalandı. Bu popülerlikten kâr sağlamayı amaçlayan kripto para birimi hakkında Vitalik Buterin, “ilk eğlence amaçlı kripto para” tanımını yapıyor. 

  DOGE ekosisteminden ve topluluğundan etkilendiğini söyleyen Buterin buna rağmen 2016 yılında yatırım yaparken bir tezi olmadığını aktardı: “İnsanlar Dogecoin'i en başta pek ciddiye almadı. Şöyle düşündüğümü hatırlıyorum, 'Anneme Dogecoin'e 25 bin dolar yatırdığımı nasıl açıklayacağım?' Kripto parayla ilgili ilginç olan tek şey köpek logosuydu. Ne var ki bu, yaptığım en iyi yatırımlardan biri oldu.”

  Nereye Bağış Yaptığını Açıkladı

  Buterin, son yıllarda oldukça iyi performans gösteren Dogecoin’in özellikle Elon Musk'ın sebep olduğu spekülatif çılgınlığına hazırsızlık yakalandığını ifade etti. Ethereum kurucu ortağı 4 milyon dolardan fazla kazancı hakkında şunları söyledi: “2020 sonunda Elon Musk, Dogecoin hakkında konuşmaya başladı ve kripto paranın piyasa değeri 50 milyar dolara fırladı. DOGE birikimimin yarısını satarak 4,3 milyon dolar elde ettim ve bu parayı GiveDirectly'ye bağışladım. Bunu yaptıktan birkaç saat sonra ise DOGE fiyatı, 0,07 dolardan 0,04 dolara kadar geriledi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle