Kripto Para

BTC yeniden düşüşe geçti, 10 yıldır uyuyan balina uyandı!

  Kripto para piyasası, Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar seviyesini aşmasıyla birlikte rahat bir nefes almıştı ancak hafta ortasında Bitcoin yeniden düşüşe geçti ve yeniden bu kritik seviyeyi kaybetti. Volatilitenin yeniden görüldüğü bu süreçte gizemli bir balina hareketi dikkat çekti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 27 Eylül Salı günü gelen yükselişlerle birlikte 20 bin dolar seviyesini bir kez daha aştı. Bitcoin’in bu yukarı yönlü fiyat hareketi, beraberinde piyasa genelinde de bir rahatlamayı getirdi ancak hafta ortasına gelinirken, 28 Eylül Çarşamba günü Bitcoin yeniden düşüşe geçerek bir kez daha 20 bin dolar seviyesinin altında kaldı. Söz konusu süreçte Bitcoin işlem hacminde 3 aylık rekor seviye kaydedilirken, ortaya büyük bir volatilite çıktı. Bu volatilitenin ortasında ise gizemli bir balina dikkat çeken işlemlerde bulundu.

  10 Yıldır Uyuyan Balina Harekete Geçti

  Zincir üstü veri analiz platformu Santiment, Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıktığı süreçte işlem hacminde 3 aylık rekor seviyeye ulaştığını belirtti. Santiment raporunda konuya ilişkin yer verilen açıklamada, Bitcoin’in 14 Haziran’dan bu yana en yüksek işlem hacmi seviyesine ulaştığı bildirilirken, işlem hacminin de Ocak ayı sonu itibariyle dip seviyelerini gördükten sonra kademeli olarak tüm yıl arttığı ifade edildi. Ortaya çıkan bu volatil ortamda gizemli bir balina, 10 yıl sonra uyandı ve hareketsiz Bitcoin’leri harekete geçirdi.

  Gizemli Balina 510 BTC’yi Hareket Ettirdi

  Zincir üstü analiz göstergesi Lookintobitcoin’in kurucusu Philip Swift tarafından sağlanan bilgilere göre gizemli bir Bitcoin balinası, çok sayıda Bitcoin’i harekete geçirdi. Swift’e göre sadece geçtiğimiz hafta bu balina 10 milyon dolar değerinde 510,65 adet Bitcoin’i taşıdı. Bu balina hareketlerinin özellikle uzun bir ayı sezonundan sonra gelmesi dikkat çekti. 510,65 Bitcoin’i hareket ettiren balina cüzdanının arkasında kim ya da kimlerin olduğu bilinmiyor ancak gündeme gelen yorumlarda, balinaların Bitcoin'leri satmaya hazırlandığı iddiaları öne çıkıyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Piyasada Neden Volatilite Var?

  Bitcoin’de ayı sezonu etkileri görülmeye devam ederken, yaşanan aşağı yönlü hareketliliklerde ise makroekonomik unsurların etkili olduğu tahmin ediliyor. Bu unsurlar arasında ise yüksek enflasyon, merkez banklarının parasal sıkılaştırma ve faiz artırma adımları, tahviller ve emtia piyasasında yaşanan gelişmelerin yer aldığı ve bu veriler ışığında Bitcoin ve genel olarak kripto paralarda volatilitenin yaşandığı ifade ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle