Kripto Para

BTC vadeli işlem kullanıcılarına SEC’den uyarı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan kripto para kullanıcılarına uyarılarda bulundu. SEC yetkilileri tarafından yayınlanan uyarı bülteninde piyasadaki mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflendi…

  Bitcoin spot piyasalarının yanı sıra vadeli işlemler piyasasında da çok hareketli bir dönemden geçiliyor. Yatırımcıların yaşayabileceği ciddi mağduriyetler konusunda uyarılarda bulunan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni bir bülten yayınladı. SEC bünyesinde çalışan birçok yatırımcı ofisi, Bitcoin vadeli işlem piyasalarına maruz kalan yatırımcıları dikkatli olmaya çağırdı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in vadeli işlemler piyasasında farklı dinamiklerin olduğuna dikkat çekilen bültende şu uyarılar öne çıktı: “Yatırımcılar vadeli işlem piyasaları da dahil olmak üzere Bitcoin’in oldukça spekülatif bir yatırım olduğunu anlamalıdır. Bitcoin’in ve Bitcoin vadeli işlem piyasalarının oynaklığı, yasal düzenleme eksikliği, dolandırıcılık vakaları ve manipülasyon potansiyeli göz önünde bulundurulmalıdır.”

  Bitcoin İçin Emtia Vurgusu 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan SEC bülteninde ayrıca Bitcoin için bir emtia tanımı da yapıldı. Bu yüzden emtia vadeli işlemlerinin CFTC tarafından düzenlenen kripto para borsalarında gerçekleşmesi gerektiği konusunda da uyarılar yapıldı. Bitcoin’in tanımlamasının yapıldığı bültende şu ifadeler kullanıldı: 

  “Bitcoin, blok zinciri teknolojisine dayanan bir varlıktır. Bitcoin “sanal para birimi” veya “kripto para birimi” olarak da adlandırılabilir. Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi, gelecekte belirli bir tarihte belirli bir fiyattan belirli miktarda Bitcoin almak veya satmak için standartlaştırılmış bir anlaşmadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bitcoin bir emtiadır ve emtia vadeli işlemlerinin CFTC tarafından düzenlenen ve denetlenen vadeli işlem borsalarında gerçekleşmesi gerekir.”

  Yatırımcıların Göz Önünde Bulundurması Gerekenler

  Yatırımcının risk toleransı ve fonun risklerinin açıklanması gibi kriterlerin Bitcoin vadeli işlemler piyasasında işlem yapmadan önce göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulandı. SEC yetkilileri tarafından hazırlanan bültende BTC vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapmadan önce ayrıca yatırımın potansiyel kaybı ve yatırım sonuçlarının farkına dikkat çekildi. Bülten özellikle Bitcoin vadeli işlem piyasasında yeni olan yatırımcılar için faydalı bilgiler içermesiyle öne çıktı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle