Kripto Para

BTC fırladı, ayılar piyasadan kaçtı!

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde görülen yukarı yönlü hareketlilik, yatırımcıların yüzünü genel oranda güldürdü. Ancak öte yandan yaşanan şaşırtıcı kapitalizasyon artışı, piyasadaki ayıların büyük oranda geri çekilmelerine neden oldu. Bitcoin’in (BTC) hızlı yükselişi, 130 milyon dolarlık short pozisyonun tasfiyesi ile sonuçlandı.

  Kripto para piyasaları son günlerde gelen artışlarla canlandı. Yukarı önlü ivmelenmeler, birçok yatırımcının yüzünü güldürdü. Bu süreçte Bitcoin (BTC), Mayıs ayından bu yana ilk kez 45 bin doların üzerine çıktı. Bitcoin’in bu fiyat seviyesini aşması ile birlikte piyasadaki ayılar geri çekilmek durumunda kaldı. Piyasada görülen kapitalizasyon artışı, 130 milyon dolarlık short pozisyonun tasfiye edilmesine neden oldu.

  Bitcoin Nisan ayında 65 bin dolar sınırına kadar yükseldi ve tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ardından 19 Mayıs’ta 30 bin doları gören BTC, bir de 22 Haziran’da 28 bin 800 doları gördü. Bu aşamadan sonra Temmuz sonlarına kadar 35 bin dolar ile mücadele ederek gelen BTC, 21 Temmuz tarihinde ciddi bir yukarı yönlü atak gerçekleştirdi. Gelen artışlar ile birlikte 21 Temmuz – 9 Ağustos tarihleri arasında Bitcoin’deki artış %50’yi aştı. 21 Temmuz’da 30 bin dolardan yükselişe başlayan BTC, 9 Ağustos tarihinde 45 bin doların üzerine çıktı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  BTC Yatırımcıları Tasfiyelerde 214 Milyon Dolar Kaybetti

  Mayıs ayı ortalarından bu yana piyasa nispeten ayıların kontrolündeydi. Ancak BTC ve onunla birlikte yükselişe geçen diğer kripto paralarla birlikte piyasadaki binlerce ayı tasfiye oldu. Bybit verilerine göre kripto para trader’ları, gerçekleşen tasfiyelerden dolayı neredeyse 500 bin dolarlık kayıp yaşadı. BTC yatırımcıları bu süreçte 214 milyon dolar kaybetti ve bu miktarın %60’ından fazlasını ayılar karşılıyor. Birden çok türev borsasında BTC açık pozisyonlarında toplam 129 milyon 890 bin dolarlık tasfiye gerçekleşti.

  En Büyük Tekil Kayıp BitMEX Borsasında

  Ayıların tasfiyesinde Bybit, Huobi, Binance ve OKEx borsalarının vadeli işlem modülleri, söz konusu tasfiyelerin 3’te 2’lik bölümüne ev sahipliği yaptı. Bunların yanı sıra, en büyük tek tasfiye hareketi BitMEX üzerinde Ethereum (ETH) ile kaydedildi. Bu süreçte BitMEX borsasında bir trader, tek işlemde 27,8 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle