Kripto Para

Dikkat! BTC piyasasında avantaj ayılardan yana

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki çalkantılı hareketler devam ediyor. BTC fiyatının 42 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunamamasının ardından opsiyon piyasasında avantaj ayıların eline geçti…

  Bitcoin (BTC) fiyatındaki son düzeltmeden sonra yüksek volatilite yeniden dikkat çekici oldu. 27 Mayıs tarihinde toplamda 53.400 Bitcoin opsiyon sözleşmesinin vadesi dolacakken, piyasadaki avantaj BTC ayılarının eline geçti. Toplamda 2.1 milyar dolarlık açık pozisyonda 1.32 olan alım satım oranı, ilk başlarda boğaları avantajlı gösterse de dengeler değişti.

  Bitcoin’in mayıs ayında yüzde 33 oranında değer kaybı yaşaması, opsiyon piyasasındaki boğaların elini zayıflattı. Vade dolum sürecine çok az bir zaman kala 46 bin doların üzerindeki alım opsiyonları da böylelikle değersiz hale gelmiş oldu. Kripto para opsiyon piyasasındaki bu değişimler, spot piyasadaki yatırımcıların da yakından ilgilendiği gelişmeler haline geldi. 

  Son 1 Haftadır Ayılar Üstün

  Kripto para opsiyon piyasasında beklendiği üzere ayılar son 1 haftadır mevcut avantajı korumayı sürdürdü. Bitcoin fiyatında 42 bin dolar seviyesinin üzerine çıkılamaması, bu piyasada avantajın ayılardan yana olmasını sağladı. 

  Geçen hafta vade dolumu ardından ciddi oranda kazanç sağlayan ayılar, Bitcoin fiyatının 45 bin ile 50 bin dolar seviyelerinin altında kalacağına yönelik oynama imkanı buldu. Piyasada 42 bin doların altında sadece 2.550 adet Bitcoin alım opsiyonunun kalması da yatırımcıların dikkatinden kaçmayan detay olarak öne çıktı.

  Bitcoin Fiyatındaki Dalgalanma Artabilir

  Piyasadaki 2.550 BTC alım opsiyonu, 100 milyon dolar değerinde açık pozisyona denk geliyor. Piyasadaki toplam alım tutarının sadece yüzde 8’i eden bu miktar, 46 bin doların üzerindeki alım opsiyonlarının çoktan değersiz hale gelmesinin ardından kritik sürece girdi. 

  Opsiyon piyasasında 17 bin 600 Bitcoin satım opsiyonunun açık pozisyonlarının değeri ise 685 milyon dolar etmesiyle dikkat çekti. Ayılar bu rakamlara göre 585 milyon dolarlık bir avantajı elinde bulunduruyor. Bu alanda opsiyon piyasasında vade dolumu ile vadeli işlemlerin aynı anda olmasının, BTC fiyatındaki volatiliteyi artırması bekleniyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle