Kripto Para

ABD’de yeni kripto kuralları için kapı aralandı!

  ABD’de kripto paralar bir kez daha Senato’nun ve Temsilciler Meclisi’nin gündemine geldi. Demokratlar, 3,5 trilyon dolarlık harcama paketi için bazı önlemler alınması gerektiğini belirtti. Bu önlemler arasında kripto para kullanıcılarına yönelik “wash sale” kuralı da yer alıyor.

  Kripto para piyasaları, geçtiğimiz haftalarda ABD’den gelen vergilendirme çalışmalarıyla sarsılmıştı. ABD’de, altyapı harcamalarının 29 milyar dolarlık bölümünün, kripto para vergilerinden karşılanmasını içeren mevzuat Senato’ya taşınmış ve oy çokluğuyla kabul edilmişti. Mevzuatta yer alan dilin belirsiz olması, “broker” ifadesinin birçok kişiyi kapsıyor olması da kripto para sektöründe eleştirilere neden olmuştu. Kripto para konusu, bu tartışmalı mevzuattan sonra bir kez daha Senato’nun ve Temsilciler Meclisi’nin gündemine geldi.

  Bazı Önlem Teklifleri Sunuldu

  Senato ve Temsilciler Meclisi’nde yer alan demokratlar, 3,5 trilyon dolarlık harcama ve vergi paketi içine, genişletilmiş yeni kripto para kurallarını eklemek için harekete geçti. Politico haberine göre House Ways and Means Komitesi Başkanı Richard Neal, 3,5 trilyon dolarlık harcama paketi için bazı önlemler almak istedi. Neal’in sunduğu önlemler arasında kripto para sahiplerine yönelik “wash sale” kuralı da yer alıyor.

  Wash Sale Nedir?

  Was shale, Türkçede “kendinden kendine işlemler” olarak tanımlanıyor. Bu yöntemde taraflar yapacakları işlemden önce anlaşır ve aynı anda, aynı fiyattan ve aynı miktardan emir girer. Bu yöntem, piyasa dolandırıcılığı olarak kabul edilir. Nale tarafından sunulan önlem belgesinde, wash sale yönteminin kriptolara da uygulanması ele alınıyor. Belgede konuya ilişkin yer verilen ifadeler şöyle:

  “Bölüm 1091’deki wash sale kuralı, vergi mükelleflerinin düşüşte olan bir varlıkta faiz tutarken, vergi zararı talep etmelerini engeller. Bu bölümde yapılan değişiklikler, 31 Aralık 2021’den sonra başlayan vergilendirilebilir yıllar için geçerlidir.”

  ABD Yasaları Wash Sale İçin Nasıl Önlem Aldı?

  ABD’de, yasalar gereğince bir vergi mükellefi, “bir menkul kıymet ya da bir hisse satmasından sonraki 30 gün içinde aynı büyüklükte menkul kıymetlerin satın alınması” olarak tanımlanan wash sale yönteminden kaynaklanan zararları borçlarından düşemez. Ancak ABD’de, bu kurala şu an için kripto paralar dahil değil. Fakat sunulan önlem mevzuatlarının kabul edilmesi durumunda, bu kural kripto paralar için de geçerli olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle