Kripto Para

BTC’den 100 kat kazandı ama banka parayı vermiyor!

  8 yıl önce 10 bin İsrail şekeli karşılığında Bitcoin (BTC) satın alan İsrailli emekli vatandaş Esther Freeman, yıllar sonra yatırımının değeri 320 bin dolar seviyesine çıkınca kazancını çekmek istedi. Ancak ülkenin en büyük bankalarından Bank Hapoalim, Freeman’ın isteğini reddetti.

  İsrail’de yaşayan emekli vatandaş Esther Freeman, 8 yıl önce 10 bin İsrail şekeli ile Bitcoin (BTC) satın almıştı. Freeman’ın bu yatırımı aradan geçen 8 yılda 1 milyon İsrail şekeli seviyesine ulaştı. Daha sonra Freeman bu kazancını kullanmak istedi. Ancak İsrail’in en büyük bankalarından biri olan Bank Hapoalim, emekli vatandaşın bu isteğine karşılık, “kârı ilk yatırım kaynağı olarak kabul etmeyi” reddetti  ve bu yatırım işlemin yasadışı finansal operasyonlar ile bağlantısını sorguladı.

  Banka, Freeman’ın Kazancını Yatırmayı Reddetti

  Esther Freeman, 2013 yılında oğlunun ve gençlerin tavsiyelerini dikkate alarak 3 bin 240 dolar karşılığında Bitcoin satın aldı. Tavsiye üzerine yatırım yapan emekli vatandaş, yaptığı açıklamasında bu işlerle pek ilgili olmadığını ve 10 bin İsrail şekelinin 1milyon şekel boyutuna ulaşacağını tahmin etmediğini dile getirdi. Ancak Freeman’ın 100 katlık kazancını, Bank Hapoalim bankası nakit olarak yatırmayı reddetti. Banka, fonların kaynağının terör finansmanı ve kara para aklama ile ilgili olabileceğini açıkladı.

  Kripto Paraların Kötü Şöhreti Tekrar Gündeme Geldi

  Bankanın, söz konusu ödemeyi reddetmesi ve bu ret kararında öne sürdüğü gerekçeler, kripto para piyasalarının kötü şöhretini de yeniden akıllara getirdi. Özellikle 2021 yılında kripto paraların kara para aklama, terör finansmanı ve diğer yasadışı faaliyetlerde çok yoğun olarak kullanıldığı konusuna ilişkin birçok açıklama gelmişti. Bu yönde açıklamalar yapanlar arasında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde gibi isimler de yer almıştı.

  İsrailli Emekli Vatandaşın Açıklamaları

  Bank Hapoalim’in ret kararı üzerine Esther Freeman fonlarını elde edebilmek adına avukat Shaul Zioni’ya başvurdu. Yıllardır bankanın sadık bir müşterisi olduğunu dile getiren Esther Freeman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Banka geçmiş hareketlerimi biliyor. Başka bir yerde param yok. Tüm varlığım Bank Hapoalim’de. Sermayeyi aklamadığımı veya banka dışında bir iş için kullanmadığımı biliyorlar. Emekliyim, dört çocuğumun da Bank Hapoalim’de hesabı var. Çocuklarımdan birinin ev satın almasına yardımcı olmaya çalışıyordum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle