Kripto Para

Bitcoin ve altcoin piyasasına İspanya’dan sıkı takip

  İspanya hükümeti, vatandaşların Bitcoin (BTC) ve altcoin varlıklarını bildirmelerini zorunlu hale getirecek. Hazırlıklara başladığı belirtilen İspanya hükümeti, kripto para yatırımcılarının beyanda bulunmasını isteyecek…

  Kripto para sektöründe son dönemde piyasa ve fiyatlar açısından olumlu gelişmeler yaşanırken, bir yandan da olumsuz haberler gelmeye başladı. İspanya hükümetinin Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri için yeni bir yasal zorunluluğu devreye alma hazırlığında olduğu bildirildi. Buna göre İspanya, vatandaşların BTC ve altcoin varlıklarını devlete bildirmelerini zorunlu tutacak.

  Üstelik bu uygulama sadece yurt içindeki kripto para borsalarında bulunan kripto para birimleri için sınırlı kalmayacak. Yurt dışındaki borsalarda da kripto para bulunduran İspanyol yatırımcıların, bu platformlardaki varlıklarını da beyan etmesi zorunlu tutulacak. Kripto para basınında yer alan habere göre, ülkenin vergi kurumu, söz konusu kararları, bu yıldan itibaren uygulamaya başlamaya hazırlanıyor.

  İspanya Model 720 Devreye Giriyor 

  Kripto para basınında “İspanya Model 720” olarak adlandırılan bu hazırlık, ülkedeki kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. İspanyol vatandaşların yurt dışındaki kripto para varlıklarını bildirmelerini gerektiren bir uygulama olarak bu uygulamanın kapsamı genişletiliyor. 

  Model 720 ile İspanya’daki kripto para yatırımcıları, yurt dışında buluna şirketlerden para alabiliyor. Ülke dışında gayrimenkul bulundurma ya da başka ülkelerde banka hesabı kullanılıyorsa tüm bu varlıklar form doldurularak hükümete bildirilmesi gerekiyor. Bu uygulamanın kripto paralar için de devreye alınmasıyla birlikte vatandaşlar kripto para cüzdanlarındaki varlıklarını da beyan etmek zorunda kalacak.

  Beyan Etmeyene Yüklü Miktarda Ceza

  Kripto para yatırımcıları arasında yurt dışındaki varlıkların bildirilmesi yükümlülüğünü ihlal edenler için para cezası öngörülüyor. Para cezasının tutarı da açıklanması gereken verilerin her biri için 5 bin Euro olarak belirlendiği öğrenildi. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu haber, sadece İspanya ile sınırlı kalmayıp diğer Avrupa ülkelerindeki kripto para yatırımcılarını da endişelendirdi. 

  İspanyol hükümeti, bu yükümlülüklerin tespitinde yapay zeka, büyük veri ve veri madenciliği teknolojilerini kullanacak. Bu nedenle yükümlülüğü olan herkes ortaya çıkmış olacak. Ayrıca, verilerin taranması ve vergi kaçakçılığının belirlenmesi için süper bilgisayarlar da kullanılıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle