Kripto Para

Bitcoin tartışmasında Elon Musk bankaları hedefine aldı

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, sosyal medya hesabı üzerinden Bitcoin hakkında paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Ünlü milyarder, son olarak BTC üretimi konusunda bankaları eleştirdi…

  Kripto para basının gündem maddelerinden biri de Bitcoin (BTC) üretimi için harcanana elektrik sarfiyatı oldu. Cambridge Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in elektrik tüketimi ile ilgili bir araştırma yayınladı. BTC üretimi yapan madencilerin, bir yıl içinde toplamda 121,38 TWh harcadıkları açıklandı.

  Bu enerji tüketiminin yüksek olması, kripto para basınında da bazı tartışmaların odak noktası haline geldi. Nitekim açıklanan enerji tüketim miktarı, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin neredeyse yarısına tekabül ediyor. Bununla birlikte Bitcoin madencileri, Arjantin’in yıllık enerji tüketiminden daha fazla elektrik harcıyor.

  Elektrik Tüketimi Tartışması 

  Kripto para üretimi için harcanan elektrik, tartışma konusu haline geldi. ARK Invest analisti Yassine Elmandira, Bitcoin’in çevreye zannedildiği kadar fazla zarar vermediğini savunuyor. Geleneksel bankaların 1 yıl içinde 2.34 milyar GJ; altın madencilerinin yılda 500 milyon GJ elektrik harcadığı verileri de bu tartışmada öne sürülen savunmalar oldu.

  Yapılan güncel araştırmalara göre Bitcoin madencileri, her iki konuda da daha az elektrik tüketimi ile öne çıkıyor. Öte yandan bazı analizler, BTC için harcanan elektriğin yüzde 70’inden fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarından geldiğini ortaya koyuyor.

  Elon Musk Tartışmaya Dahil oldu

  Kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden Pranay Pathole, Elon Musk’a yönelik eleştirilerinde bu konuya da değinerek şunları söyledi: “Elon geçmişte, bir bankada stajyerlik yapmıştı. Orada çalışırken, bankalardaki para akışının aslında sadece veri tabanındaki sayılardan ibaret olduğunu fark etti. Küçük bir bant genişliği ile az miktarda altyapı kaynağının, online para transferi yapmak için yeterli olacağını o dönem anladı.”

  Tesla CEO’su bu konuda kendisinin hedef alındığı yorumlara, bankaları karşısına alarak şu şekilde ironik bir yanıt verdi: “Katılıyorum. Kısaca anlatmak gerekirse; bankalar birbirinden ayrılmış, gecikmeli işlem yapan, düşük güvenlikli veri tabanlarıdır.” Kripto para sektöründe Bitcoin madencilerinin tükettiği enerji bir süre daha gündemde yer alacak gibi görünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle