Kripto Para

Bitcoin ATM’lerinin sayısı artıyor!

  Kripto paraların ve özellikle de lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) işlevselliği ve kullanım alanları yıllardır tartışılıyor. Ancak Aralık 2020 sonrasında başlayan büyük ralli ile birlikte perakende yatırımcılar arasında Bitcoin daha fazla benimsenmeye başladı. Bu da sınırlı bölgelerde sınırlı sayıda hizmet veren Bitcoin ATM’lerinin günden güne artış göstermesini sağladı. Bitcoin ATM’leri “Bitcoin dostu” bölgelerde artık daha yaygın.

  Son dönemlerde Bitcoin’in (BTC) ve beraberinde kripto para piyasalarının popülaritesi artış gösteriyor. Yatırımcıların kripto para sektörüne girmeye başlaması bir yana, kripto para araştırmaları da 2017 yılını sollamayı başardı. Google üzerinde yapılan kripto para araştırmaları 2020 sonlarında artış göstermeye başladı ve bu durum katlanarak devam ediyor. Bu artan ilgi beraberinde yeni hizmet kapılarının açılmasını sağlıyor.

  Bitcoin’e ve diğer kripto paralara duyulan ilgi arttıkça yatırımcılara sunulan hizmet ağı da genişliyor. Bitcoin, son dönemlerde özellikle de perakende yatırımcılar arasında daha çok benimsenmeye başladı. Bu benimseme de insanların nakdi varlıklarını, kolayca kripto paraya dönüştürebilecekleri yolların artmasını sağladı. Son dönemlerde sayısı artış göstermeye başlayan Bitcoin ATM’leri de insanlara bu konuda yardımcı olmaya devam ediyor.

  İlk Bitcoin ATM’si

  İlk kez 29 Ekim 2013 tarihinde, bir girişimcilik örneği gösteren Kanada’daki Waves Coffe House isimli kafede açılan Bitcoin ATM’lerinin sayısı yıllar içinde arttı. İlk kez “Vancouver” ismi ile açılan BTC ATM’si nakit para veya banka kartları ile kripto para alım – satım hizmetleri veren fiziksel araç olarak ortaya çıktı. Günümüzde BTC ATM’lerinin sayısının 7 bini geçtiği tahmin ediliyor.

  “Market Ziyareti Kadar Kolay”

  ABD merkezli bir kripto para şirketi olan Coinme, önümüzdeki haftada 300’den fazla ATM tanıtımı ile Florida’ya giriş yapacak. Firma konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Coinme, Florida sakinleri için nakit parayla Bitcoin satın alma işlemini, yerel bir marketi ziyaret etmek kadar kolay hale getiriyor.”

  Coinme Şirketinin Hizmetleri

  Coinme, bu hamlesini Miami Belediye Başkanı Francis Suarez’in Miami’yi “BTC dostu şehir” haline getirme çalışmalarından sonra gerçekleştirdi.

  2014 yılında kurulan Coinme, 4 ülkede 20 bin farklı noktada ABD Doları bozdurma makinesi “Coinstar” ile hizmet veriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle